Volt egyszer egy B-közép... (18.) (2016.06.10., 10:10)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - Akkor nem volt Kanizsa-Egerszeg ellentét, nagyon sokan jöttek át a ZTE mérkőzéseire drukkolni.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
Több, mint negyven év elteltével is indulatokat gerjeszt az egykori ZTE B-közép történetének felelevenítése. Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is történt valójában, miért indult bírósági eljárás több szurkoló ellen.

 

Déri László (1-es mezben) kivédte Juhász 11-esét, így Szimacsek góljával sikerült legyőzni a Ferencvárost. (A felvétel nem ezen a mérkőzésen készült.)

 

Sorozatunkat azzal kezdtük, hogy megszólaltattuk Szabó Tibort, a B-közép egyik vezérét, aki elmesélte, hogyan is alakult ki az a szurkolótábor, amelyik akkoriban felvette a versenyt a Fradi B-középpel. Aztán jelentkezett egy hölgy, aki az egerszegi szurkolótábor markáns tagjának volt az első szerelme, majd megkereste szerkesztőségünket Böcskey Jenő özvegye is. Hogy teljes legyen a kép, Böcskey Jenőt rendszer elleni izgatásért jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélték. E riportokban  elhangzottak olyan mondatok is - szándékosság nélkül - , amelyek félreértésre adhattak okot annak kapcsán, hogy ki, vagy kik voltak ennek a B-középnek a rendőrségi besúgói. Már-már Szabó Tibor is úgy érezte, hogy oldalvágányra siklott az egész sorozat, hiszen a sejtetések mögött nem voltak konkrét nevek, így az olvasó szabadon kombinálhatott. Mint mondta, ha odáig érünk a történések felelevenítésében, részletesen elmeséli, hogy miképpen úszta meg a börtönbüntetést. Folytatjuk beszélgetésünket. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)
- Szimacsek Tibi gólját nem láttam, éppen akkor szálltam le a létráról - mondja Szabó Tibor. - Azt viszont igen, hogy Déri Laci barátom megfogta Juhász István 11-esét, így 1-0-ra nyertünk. A következő fordulóban Újpestre mentünk. A Fradi szurkolói otthagyták az FTC-Diósgyőr meccset, s átjöttek nekünk drukkolni.

 

A salgótarjáni Karancs Szálló, ahol a szurkolók „szerenádot” adtak a csapatnak.

 

- Válogatott meccsen is bemutatkozott a B-közép...
- Az MLSZ-től kaptunk 240 jegyet a magyar-osztrák VB-selejtezőre. Öt busszal utaztunk Budapestre.  Felmentem Ujvári Sándor megyei tanácselnökhöz, akinek segítségével kikértük a kanizsai srácokat is a meccsre. Nehogy probléma legyen, ha hétfőn reggel nem érnek be az iskolába. Akkor nem volt Kanizsa-Egerszeg ellentét, nagyon sokan jöttek át a ZTE mérkőzéseire drukkolni.
- Volt egy emlékezetes salgótarjáni kirándulás is...
- A Karancs Szálló teraszán felhangzott a ZTE-nóta: „Édesanyám, kedves anyám, csak az a kérésem, zöld-fehér mezt, zöld fehér mezt csináltasson nékem...” Amikor ez elhangzott, a játékosok kijöttek és köszöntöttek bennünket.
- A csepeli pályán is volt egy attrakció...
- Itt énekeltük el először, hogy „mennyből a Zete eljött hozzátok, Csepelre”. Közben az egyik sor balra, a másik jobbra dőlt, nagyszerű látvány volt. Ezt mi csináltuk először Magyarországon. Gáspár Sándor, a SZOT főtitkára volt akkor a Csepel elnöke, meghívta erre a mérkőzésre a Kádár-Biszku-Komócsin „belsőhármast”. De nem ez volt az egyetlen különleges koreográfiánk... Érdekes, de nem volt ebből semmi problémánk. Sőt, az MSZMP vezetőinek tetszett is a műsor.
- Lehetett ennek a csapatnak szurkolni... Lehetett a ZTE-t szeretni…
- Most gondolj bele, szintre mindenki zalaegerszegi, zalai, vagy zalaivá vált bevándorló volt!
- Ki volt a nagy kedvenc az első évben?
- Egyértelműen Szabó Rezső. Verset és éneket is költöttünk vele kapcsolatban. „Királyunk, császárunk, őfelsége I. Szabó Rezső”. Vagy: „Rezső, Rezső, aranylábú Rezső, góllövésben te leszel az első, zúg a labda, bemegy a pipába, Szentmihályi nagy-nagy bánatára. ZTE nyeri meg a bajnokságot, Szabó Rezső a gólkirályságot, Bole (Bolemányi János – a szerk.) lesz az év labdarúgója, NB I-ből kiesik a Dózsa.”

E.E.
(Folytatjuk)

 

Szabó Rezső (balról), a nagy kedvenc, akiről verseket, nótákat „költöttek” a szurkolók.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhetedik része olvasható!