Volt egyszer egy B-közép... (6.) (2016.04.01., 9:15)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Politikai indíttatású cselekményként kezelték és rendőrségi vizsgálat indult.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
Az előző részekben a B-közép vezéregyéniségével, Szabó Tiborral, közismert nevén Tikével idéztük fel ezt az időszakot. (A riportsorozat előző részei az oldal alján találhatók.) Most megszakítjuk beszélgetésünket, mert üzenetet kaptunk a cikksorozat kapcsán. Valaki arra volt kíváncsi, hogy foglalkozunk-e a B-középpel, pontosabban  annak egy-két tagjával történt szomorú esettel. A rendőrségi üggyel, majd az azt követő jogi eljárással. Azzal, hogy voltak ebben  a szurkolótáborban beépített rendőrségi spiclik.

 

A B-közép – akárcsak a ZTE – országos feltűnést keltett.

 

Talán nem kell hangsúlyoznom, hogy az  1970-es évek elején voltunk. Egy nagy létszámú, szervezett csoportról volt szó. Az akkori hatalom feltételezhette, hogy mérkőzések előtt vagy után, idegenbeli találkozókra utazva a buszon ebben a körben elhangozhatnak rendszerellenes kijelentések.
Nos, ezekről a dolgokról szeretett volna szót váltani  egyik olvasónk. Egy hölgy, aki a B-közép tagja volt, és baráti szálak fűzték a szurkolótábor egyik vezéralakjához, Böcskey Jenőhöz.
- Sportos lány voltam, kézilabdáztam, a ZTE-nél pedig atletizáltam. A sport hozott össze bennünket, 1971-ben kezdtünk el járni. Az első szerelem volt, mindkettőnknek.
- S együtt jártak ZTE-meccsekre...
- Az idegenbeli találkozókra én nem mentem el, hiszen még gimnazista voltam. Azt viszont tudtam, hogy ezeken a buszos kirándulásokon jó volt a hangulat, ha a csapat győzött, még jobb. Egy-két sör is lecsúszott a fiúknál. Fiatalok voltak, lelkesek, lázadó korban.
- S mint utóbb kiderült, ez okozta a tragédiát!
- Az egyik idegenbeli találkozó után Jenő azt mondta: baj van! Énekeltek a buszon, s valaki ezt jelentette a rendőrségnek.
- Az éneklésből azért még nem lehetett volna probléma...
- Csak hát a nóta eléggé kényes szövegű volt.
- Az a bizonyos „Bort, búzát, békességet....” kezdetű ?
- Igen. Politikai indíttatású cselekményként kezelték és rendőrségi vizsgálat indult.
- Tudja, hogy ki volt  a besúgó?
- Valószínűsíthető. Érdekesen alakultak ugyanis a dolgok a vizsgálat során....

E.E.
(Folytatjuk)

 

Jó volt akkor ZTE-meccsre járni. Volt csapat és hangulat.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!