Volt egyszer egy B-közép... (16.) (2016.05.20., 10:25)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - A nyomozó végighallgatta, s egyszer csak felállt, s mosolyogva, a fejét csóválva kiment.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
Több, mint negyven év elteltével is indulatokat gerjeszt az egykori ZTE B-közép történetének felelevenítése. Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is történt valójában, miért indult bírósági eljárás több szurkoló ellen.

 

Egykor itt volt a Sport Vendéglő, ahová a szilveszteri mulatságba meghívták a B-közép néhány tagját is.

 

Sorozatunkat azzal kezdtük, hogy megszólaltattuk Szabó Tibort, a B-közép egyik vezérét, aki elmesélte, hogyan is alakult ki az a szurkolótábor, amelyik akkoriban felvette a versenyt a Fradi B-középpel. Aztán jelentkezett egy hölgy, aki az egerszegi szurkolótábor markáns tagjának volt az első szerelme, majd megkereste szerkesztőségünket Böcskey Jenő özvegye is. Hogy teljes legyen a kép, Böcskey Jenőt rendszer elleni izgatásért jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélték. E riportokban  elhangzottak olyan mondatok is - szándékosság nélkül - , amelyek félreértésre adhattak okot annak kapcsán, hogy ki, vagy kik voltak ennek a B-középnek a rendőrségi besúgói. Már-már Szabó Tibor is úgy érezte, hogy oldalvágányra siklott az egész sorozat, hiszen a sejtetések mögött nem voltak konkrét nevek, így az olvasó szabadon kombinálhatott. Mint mondta, ha odáig érünk a történések felelevenítésében, részletesen elmeséli, hogy miképpen úszta meg a börtönbüntetést. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)
- A következő mérkőzésünk az MTK pályáján volt - folytatja Szabó Tike. - Jöttek a hazai vezérszurkolók A-s rendszámú Mercedeszekkel, s a páholyból kiabálták nekünk, hogy nácik. Mi sem voltunk csendben, visszaszóltunk, hogy „Gá-gá-gá, MTK!”
- Ebből kitűnik, hogy számotokra az MTK nem volt túl szimpatikus csapat…
- Ahogy az Újpest sem, mert belügyi, rendőrcsapat volt. Ezzel a két együttessel nem volt jó a kapcsolatunk, a többivel nem volt különösebb gondunk.

 

Böcskey Jenő éppen a „másik” változatot kiabálta…

 

-Tulajdonképpen ezzel lezárult az 1972/73-as bajnokság őszi szezonja...
- Ehhez még hozzátartozik, hogy a szilveszteri bulira meghívtak bennünket a Sport Vendéglőbe... Kerkai Bozsát, Rózsa Pistit és engem. A csapattal együtt mulattunk.
- Aztán következett a tavaszi szezon...
- De még történt a téli szünetben valami... Az őszi történések során kialakult egy kemény mag: Böcskey Jenő, Kerkay Bozsa, Rózsa Pisti, Herpai Laci, Tóth Laci (Milla), Szalay Balázs. Bizony, elhangzottak nacionalista jelszavak, amik akkor halálos bűnnek számítottak.
- Felsorolnál néhányat?
- Természetesen, hiszen ezért ma már talán nem kapnánk büntetést. A teljesség igénye nélkül, ahogy mondják: Bort, búzát, békességet, vissza Erdélyt, s Felvidéket! Kassa, Pozsony, Eperjes, magyar volt és magyar lesz ! Akárhogy is osztok, szorzok, magyar lesz majd Vlagyivosztok!  Legjobb penge Szuper Nova, magyar falu lesz majd Moszkva!  Csonka Magyarország nem ország, Nagy-Magyarország mennyország! Böcskey Jenő ezeket előadta az Ifjúsági Házban is. Kijött a rendőrség.
- Ki hívta ki őket?
- Rendszeres vendég volt ott egy nyomozó, aki egyébként nagyon szerette a labdarúgást. Ő ezt végighallgatta, s egyszer csak felállt, s mosolyogva, a fejét csóválva kiment. Szerintem nem ő hívta a járőröket. Bejöttek a zsaruk, s a Jenő éppen akkor kiabálta, hogy „Bort, búzát, békességet, leszarjuk a rendőrséget!” Nem a „vissza Erdélyt, s Felvidéket!” változatot mondta... A járőr ezt hallotta, ezért bevitték a rendőrségre...

E.E.
(Folytatjuk)

 

Az Újpest vendégjátéka az első években mindig telt házat vonzott Egerszegen. A két szurkolótábor azonban nem szimpatizált egymással.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!