Volt egyszer egy B-közép... (11.) (2016.04.21., 9:50)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Böcskey Jenőnek nem volt befolyásos pártfogója.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
A korábbi részekben a B-közép vezéregyéniségével, Szabó Tiborral, közismert nevén Tikével idéztük fel ezt az időszakot. Aztán megszakítottuk beszélgetésünket, mert üzenetet kaptunk a cikksorozat kapcsán. Valaki arra volt kíváncsi, hogy foglalkozunk-e a B-középpel, pontosabban  annak egy-két tagjával történt szomorú esettel. A rendőrségi üggyel, majd az azt követő jogi eljárással. Azzal, hogy voltak ebben  a szurkolótáborban beépített rendőrségi spiclik.

 

Politikai ügy lett a B-közép létezése…

 

Talán nem kell hangsúlyoznom, hogy az  1970-es évek elején voltunk. Egy nagy létszámú, szervezett csoportról volt szó. Az akkori hatalom feltételezhette, hogy mérkőzések előtt vagy után, idegenbeli találkozókra utazva a buszon ebben a körben elhangozhatnak rendszerellenes kijelentések.
Nem gondoltam volna, hogy ennyire felkorbácsolja az érzelmeket a ZTE egykori B-közepének története. Újabb levelet kaptunk. Ezúttal Böcskey Jenő özvegye jelentkezett. (Böcskey Jenő 1998-ban meghalt - a szerk.) A vele készített interjú következő epizódjával folytatjuk sorozatunkat. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)
- Kiket említett a férjed besúgóként?
- Neveket nem mondok, mert még nem lehet száz százalékosan bizonyítani. Talán egyszer ezekbe az iratokba is bele lehet majd tekinteni. Meggyőződése szerint az egyik jelentő egy belvárosi férfi volt. Már nem él, így nem lenne célszerű nevet említeni. Sok zűrös ügye volt, gondolom nem volt nehéz a beépítése.
- Később sokáig Észak-Amerikában élt...
- Ezt nem tudom.
- S szóba került másnak a neve is?
- Az apósom egy érdekes nevet is említett, a B-közép egyik vezéréét. Most már tényleg nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy kik voltak a spiclik. Talán van lehetőség arra, hogy belenézzek a korabeli jegyzőkönyvekbe. Akit megfigyeltek, az kikérheti. A férjem már nem él, de engem is figyeltem miatta. Esetleg megpróbálkozhatom azzal, hogy megismerjem ezeket az iratokat.

 

Ügyvédi meghatalmazás Böcskey Jenő büntetőperében.

 

- Szabó Tibor, vagyis Tike volt az elsőrendű vádlott...
- Őt kimentették, neki befolyásosabb pártfogói voltak.
- A városi rendőrkapitányságon viszont agyba-főbe verték...
- Az elsőfokú tárgyaláson többen felfüggesztett szabadságvesztést kaptak, de nem hagyták abba. Nem gondoltak arra, hogy ez nem egyszerű balhé, hanem politikai ügy, úgymond a rendszer elleni zendülés. A másodfokú tárgyalás előtt a legtöbbjük szülője elkövetett mindent, hogy mentse a gyermekét. Én sem tettem volna mást.
- A Jenő esetében is így volt?
- Ő nem mondta  meg az édesapjának. A szakmában Jenő édesapját  úgy hívták, hogy a vén reakciós. Szókimondó, egyenes ember volt. A munkahelyén sok felkapaszkodott pártkáderrel dolgozott együtt, s bizony mindenkinek megmondta, hogy kinek a hátsó részét fényesítve jutott odáig. Éppen ezért nem szerették. S a Jenő talán ezért nem szólt az édesapjának.  Még a másodfokú tárgyalás előtt sem. Pedig ha szólnak neki, az apósom minden követ megmozdít. Szerintem ki is tudta volna menteni. Úgy, mint a többieket kimentették. Mert Jenő bácsitól azért tartottak is.
- De nem mondták meg neki, hogy bajban van a fia...
- Nem. A férjemnek nem volt pártfogója, a többieknek igen. S ez meg is látszott a másodfokú ítéleten.

E.E.
(Folytatjuk)

 

Az NB I-be feljutott ZTE-nek óriási erőt adott a közönség támogatása.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!