Volt egyszer egy B-közép... (13.) (2016.05.03., 9:00)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - Az utolsó tavaszi mérkőzés egyrészt felejthetetlen, másrészt szomorú volt.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.

 

Az MLSZ is elismerte a B-közepet a Fair Play díjjal.

 

Több, mint negyven év elteltével is indulatokat gerjeszt az egykori ZTE B-közép történetének felelevenítése. Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is történt valójában, miért indult bírósági eljárás több szurkoló ellen.
Sorozatunkat azzal kezdtük, hogy megszólaltattuk Szabó Tibort, a B-közép egyik vezérét, aki elmesélte, hogyan is alakult ki az a szurkolótábor, amelyik akkoriban felvette a versenyt a Fradi B-középpel. Aztán jelentkezett egy hölgy, aki az egerszegi szurkolótábor markáns tagjának volt az első szerelme, majd megkereste szerkesztőségünket Böcskey Jenő özvegye is. Hogy teljes legyen a kép, Böcskey Jenőt rendszer elleni izgatásért jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélték. E riportokban  elhangzottak olyan mondatok is - szándékosság nélkül - , amelyek félreértésre adhattak okot annak kapcsán, hogy ki, vagy kik voltak ennek a B-középnek a rendőrségi besúgói. Már-már Szabó Tibor is úgy érezte, hogy oldalvágányra siklott az egész sorozat, hiszen a sejtetések mögött nem voltak konkrét nevek, így az olvasó szabadon kombinálhatott. Mint mondta, ha odáig érünk a történések felelevenítésében, részletesen elmeséli, hogy miképpen úszta meg a börtönbüntetést. Egyelőre azonban még csak 1972 őszén vagyunk, amikor egy örökké emlékezetes mérkőzésen az újonc ZTE 4-1-re legyőzte a sokszoros bajnok Budapesti Honvédot.
Tulajdonképpen ez a találkozó hozta meg igazán az áttörést a csapat és a szurkolótábor részére is. A ZTE felejthetetlen győzelmet aratott, a szurkolótábor pedig kitartott abban a kíméletlen időjárásban is. Talán ez tette fel a koronát a B-közép addigi teljesítményére, amivel kivívta azt, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetségtől megkapta a Fair Play díjat.
- A szép őszt eredményes tavasz követte, többek között megvertük Zalaegerszegen a Ferencvárost is - mondja Szabó Tibor. - Az utolsó tavaszi mérkőzés egyrészt felejthetetlen, másrészt szomorú volt. 4-0-ra vertük az MTK-t, Szabó Rezső három gólt rúgott. Ahogy lefújták a találkozót, berohantunk a pályára, ünnepelni a csapatot. Ki volt osztva, hogy ki melyik játékosnak kapja a mezét. Én Szabó Rezsőét...
- Én pedig Soós Istvánét... Aztán jött a hideg zuhany. A rendőrök gumibotja...
- Pedig meg volt beszélve a ZTE egyik vezetőjével, hogy bemehetünk a pályára ünnepelni...

E.E.
(Folytatjuk)

 

Az álló sor bal szélén Szabó Rezső. Az első NB I-es szezon utolsó mérkőzésén három gólt szerzett.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!