Volt egyszer egy B-közép... (12.) (2016.04.27., 9:00)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Böcskey Jenő két évtizeddel később kapott erkölcsi elégtételt.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
A korábbi részekben a B-közép vezéregyéniségével, Szabó Tiborral, közismert nevén Tikével idéztük fel ezt az időszakot. Aztán megszakítottuk beszélgetésünket, mert üzenetet kaptunk a cikksorozat kapcsán. Valaki arra volt kíváncsi, hogy foglalkozunk-e a B-középpel, pontosabban  annak egy-két tagjával történt szomorú esettel. A rendőrségi üggyel, majd az azt követő jogi eljárással. Azzal, hogy voltak ebben  a szurkolótáborban beépített rendőrségi spiclik.
Talán nem kell hangsúlyoznom, hogy az  1970-es évek elején voltunk. Egy nagy létszámú, szervezett csoportról volt szó. Az akkori hatalom feltételezhette, hogy mérkőzések előtt vagy után, idegenbeli találkozókra utazva a buszon ebben a körben elhangozhatnak rendszerellenes kijelentések.
Nem gondoltam volna, hogy ennyire felkorbácsolja az érzelmeket a ZTE egykori B-közepének története. Újabb levelet kaptunk. Ezúttal Böcskey Jenő özvegye jelentkezett. (Böcskey Jenő 1998-ban meghalt - a szerk.) A vele készített interjú következő epizódjával folytatjuk sorozatunkat. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)
- Hogyan viselte Jenő a megaláztatást?
- Nem sokat beszélt otthon. Amikor láttam, hogy nagyon maga alatt van, próbáltam vele beszélni. Kitérő választ adott. Nekünk végül is jó életünk volt. Tizenkilenc évesen lettem a felesége, végig kitartottam mellette. Szeretett, tiszteletben tartott, a gyermekeit imádta.

 

A B-közép, amelyre felfigyelt az ország.

 

- A fiúk hogyan emlékeznek az édesapjukra?
- A nagyobbik fiam a mai napig rajongással szereti az édesapját. A kisebbik fiú azt az apát ismerte, aki már sajnos leépült. A kamasz korára már ez jutott. Ezt nehezen tudta elfogadni.
- Nehéz volt ez az időszak?
- Az utolsó öt-hat év igen. Borzasztó. Kórházból ki és be... Neki a tüdejében pattant el az ér, nem a gyomrában... Ezt a kisebbik fiúnk élte meg nehezebben.
- Kapott elégtételt egyáltalán Jenő? Azon túl, hogy a bíróság 1993-ban megsemmisítette a korábbi ítéletet.
- A köztársasági elnöktől, Göncz Árpádtól kapott egy levelet, amelyben elnézést kért, hogy ezt el kellett szenvednie. Ezt a levelet állandóan magával cipelte. Önigazolásul. Bár nem engesztelték ki, de önigazolást kapott.

 

*  *  *

 

Íme az ítélet, ami a korábbi büntetést semmissé nyilvánította:
„A Magyar Köztársaság nevében!
A Zalaegerszegi Városi Bíróság Zalaegerszegen 1993. június 30. napján meghozta a következő ítéletet:
Böcskey Jenő elítéltet (aki Zalaegerszegen 1952. október 8-án született…)
1. A Zalaegerszegi Járásbíróság 1973. február 26. napján kelt B.III.61/1973/5. számú 1973. február 26. napján jogerőre emelkedett ítéletével nagyobb nyilvánosság előtt hatóság megsértésének büntette miatt 6 hónapi börtönbüntetésre ítélte.
2. A Zalaegerszegi Járásbíróság 1974. március 7-én kelt 3.B.64/1974/5. számú, illetve a Zala Megyei Bíróság mint másodfokú Bíróság Bf. 106/1974/3. számú, 1974. április 2. napján jogerőre emelkedett ítéletével nagyobb nyilvánosság előtt elkövetett izgatás büntette miatt 1 év 4 hónapi fegyházbüntetésre ítélte.
A fenti két elítélést a Zalaegerszegi Járásbíróság 1974. április 9. napján kelt 3.B.208/1974/2. számú, illetve a Zala Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság Bf. 186/1974/2. számú 1974. május 3. napján jogerőre emelkedett ítéletével összbüntetésbe foglalta és az összbüntetés tartalmát 1 év és 7 hónapi szabadságvesztésben állapította meg.

 

Futballáz volt akkoriban Zalaegerszegen.

 

Böcskey Jenő elítélt az összbüntetésként kiszabott szabadságvesztést 1974. május 11-től 1975. december 11. napjáig töltötte.
A fentiekben írt mindkét elítélést a bíróság semmissé nyilvánítja.
A végzés ellen a kézbesítéstől számított 8 napon belül fellebbezésnek van helye.
Indoklás:
A bíróság a fenti 1. és 2. pont alatti alapítéletekben írt elítélést az 1992. évi XI. Törvény 1. §. c/ és e/ pontja, illetve a 3. §. /1/ bekezdés alapján semmissé nyilvánítja, mivel a bűncselekmények elkövetése az 1976. évi 8. Törvényerejű rendelettel kihirdetett Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányában rögzített alapjogok gyakorlását illetve az abban foglalt elvek és célok megvalósítását jelentette…”

*  *  *

Sorozatunk következő részében már ismét Szabó Tibor, vagyis „Tike” lesz a riportalany.

E.E.
(Folytatjuk)

 

A bírósági ítélet, ami megsemmisítette a korábbi ítéleteket.

(Rákattintva nagyítható!)

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!