Ódry Lajos, a karnagy (4.) (2017.08.03., 14:10)

 

Ódry Lajos: - Amikor rossz a hangulatom, előveszem valamelyik hangszeremet és játszani kezdek.

 

Zalaegerszeg színes egyéniségei közé tartozik, aki ugyan a Bácskában született, de meghatározó alakja lett a zalai megyeszékhelynek. Elmúlt 95 éves, de ma is rendkívül aktív. Mint említette, jelenleg három téma is foglalkoztatja. Az egyik igencsak nagy munkát igényel. A magyar katonazenekarok történetét veti papírra Mária Terézia korától napjainkig.
Folytatjuk beszélgetésünket Ódry Lajos nyugállományú karnaggyal, aki nem a nyugdíjas őrnagyok szokványos életét éli.
- Milyen volt a zalaegerszegi helyőrségi zenekar összetétele? Voltak sorkatonák is benne?
- Természetesen, s rajtuk kívül továbbszolgálatosok és hivatásos katonák.
- Maximálisan mekkora volt a zenekar létszáma az ön ideje alatt?
- Negyvenhat zenész alkotta, vagyis nagylétszámú zenekar volt. Amikor Zalaegerszegre helyeztek, kineveztek helyőrségi karmesternek, ami azt jelentette, hogy figyelnem kellett Nagykanizsára, Kaposvárra és Tapolcára is.
- Mikor volt a legjobb zenekar Zalaegerszegen?
- A fénykor 1960-tól kezdődött. Az 1956-os forradalom után sok zenész külföldre távozott, újra kellett kezdeni mindent. Rengeteg fellépésünk volt, nagyon sok helyre hívták a zenekart, de nem tudtunk minden felkérésnek eleget tenni. Ezért alakítottam meg az ifjúsági zenekarokat, mert három hónap gyakorlás után ki tudtunk vonulni rendezvényekre. Amikor vasutasnap volt, akkor a vasutaszenekar vonult, ha úttörőavatás, akkor az úttörőzenekar… Mi közben máshol léptünk fel. Az egész országot bejártuk. Arról nem is beszélve, hogy számos fesztiválon szerepeltünk és nagyon sok rádiófelvételt készítettek a zalaegerszegi helyőrségi zenekarral.

 

Katonás zenekarvezető volt.

 

- 1977-ben nyugdíjba vonult. Ön azonban nem ölbe tett kézzel töltötte ezután sem a napokat…
- Nagyon érdekel a magyar katonazenekarok története Mária Terézia korától a rendszerváltásig, majd ezt követően. Ez rengeteg munkát ad. Életem közel 100 éve alatt sok minden történt velem, ennek megörökítése is foglalkoztat. A zenétől a gyakorlatban sem szakadtam el, felkérésre előadásokat tartok különböző klubokban.
- Hogy telik egy napja?
- Nem vagyok késői kelő, reggel hét óra után már a hangszereimmel foglalkozom. Amikor említésre méltó dallamok jönnek elő, azokat lejegyzem, majd szerkesztem, hangszerelem. Talán még ki is tudom őket adni.
- Időnként még a 17 éves kutyáját is megsétáltatja. Gyakran látják önöket a Kertvárosban…
- Napi teendőim közé tartozik. Sajnos szegény már nem nagyon lát, de a sétákat nem hagyjuk ki. A kutyasétáltatás után folytatom a munkát, még küldök időnként egy-egy új szerzeményt a zenekaroknak, s részt veszek különböző fesztiválokon. A zene mellett az irodalom is a szenvedélyem, több, mint 160 versem van. Sajnos nagyon gyorsan repül az idő. Amikor rossz a hangulatom, előveszem valamelyik hangszeremet és játszani kezdek. A zene felvidít, s elfelejtem a befelé hulló könnyeket.

E.E.
(Folytatjuk)

 

Más művészeti ágak is érdekelték: Kisfaludi Strobl Zsigmond, az alsórajki születésű Kossuth-díjas szobrászművész ad autogramot Ódry Lajosnak.

 

Ódry Lajos, a karnagy (1.) (2017.07.19.)

Ódry Lajos, a karnagy (2.) (2017.07.24.)

Ódry Lajos, a karnagy (3.) (2017.07.31.)