Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (8.) (2014.03.26., 17:10)

 

Az NB II. Nyugati csoportjába jutott csapat. Felső sor, balról: Bodrogi György, Horváth Ferenc edző, Váczy Győző, Markos Alfréd, Borda József, Fábián János, alsó sor: Horváth Pál, Horváth Miklós, Varga Péter, Varga János.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Az 1970-es évek sikercsapata. Állnak, balról: Tomanóczy Tibor, Sümegi Pál, Markolt János, Borosnyai Sándor edző, Kéméndi János, Cséve Lajos, Aradvári György, guggolnak: Tóth Jenő, Czene Tibor, Hajba Dezső, Horváth Pál, Varga Gellért.

 

Elérkeztünk időben az első élvonalbeli szakosztály megszületéséhez. A férfi röplabdások a megyei bajnokságban többnyire eredménytelenül próbálkoztak az előrelépéssel, nem sikerült a feljutás. 1965 őszén tört meg a jég, az osztályozón kivívták az NB II-be jutást. Az első évben mindjárt a bronzérmet sikerült megszerezni, 1967-ben pedig megnyerte a bajnokságot a ZTE, s feljutott az NB I-be. Idézzük fel az akkori sikerkovácsokat: Horváth Ferenc edző irányításával a Markos Alfréd, Sümegi Pál, Horváth Pál, Váczy Győző, Könczöl István, Varga János, Cséve Lajos, Horváth Miklós összetételű csapat harcolta ki a feljutást.
A bajnokság megnyerését követően a megyei napilapban, Gondi Béla cikkében így fogalmazott Horváth Ferenc edző:
„ - Hosszú éveken át »mostohagyerek« volt Zalaegerszegen a röplabda - mondja az edző. - Sem a sportolók, sem a sportbarátok között nem talált igazi talajra ez a sportág. 1958-tól a ZTE tett kísérleteket a helyzet megváltoztatására, s fiaink 1964 kivételével minden évben meg is nyerték a megyei bajnokságot, ám a feljutásért játszott osztályozókon sohasem tudtak sikerrel szerepelni.”

 

Akik kiharcolták az NB I-be jutást. Állnak, balról: Markos, Sümegi, Horváth Ferenc edző. Váczy, Könczöl. Guggolnak: Varga J., Cséve, Horváth M., Horváth P.  (Sajnos a kópia elég rossz minőségű, ezért elnézést kérünk - a szerk.).

 

A folytatásban már az NB II-es szereplést méltatja a cikk:
„Tavalyelőtt végre ez is sikerült! Bekerült a csapat az NB II-be, s azzal a szerény célkitűzéssel kezdték a bajnokságot, hogy talán sikerül a bentmaradás. Az eredmények azonban minden várakozást felülmúltak: hamarosan minden csapatnak »rettegett« ellenfelévé vált a zöld-fehér gárda, s végeredményben a 3. helyen végeztek az erős mezőnyben. Voltak kétkedők, akik csak fellángolásnak, szerencsének tulajdonították ezt a jó eredményt. Ám az idei év csattanós választ adott a kétkedőknek: imponáló biztonsággal megnyerték a bajnokságot, három ponttal megelőzve riválisukat, a nagymúltú MTK együttesét.”
A feljutást követően az NB I második csoportjában kezdte meg szereplését a ZTE első élvonalbeli csapata. Borosnyai Sándor edző együttesében általában a következő játékosok szerepeltek: Sümegi Pál, Horváth Pál, Varga Gellért, Markolt János, Aradvári György, Cséve Lajos, Kéméndi János, Tomanóczy Tibor, Czene Tibor, Brachtl Elemér.

 

Borosnyai Sándor (balról) előbb játékosként, majd edzőként sok-sok évet töltött a ZTE-nél.

 

Sümegi Pál 1966-tól 1976-ig volt a ZTE játékosa. Edzette a junior csapatot is, majd szakosztályelnökként, illetve önálló egyesületté alakulás után klubigazgatóként szolgálta a sportágat Zalaegerszegen. Így tekint vissza a kezdeti időszakra a ZTE-mozaikok című könyvben:
„- Érdekes körülmények között került Zalaegerszegre…
- Igen. 1965 októberében történt. A veszprémi és a zalai bajnok osztályozót játszott az NB II-be jutásért. A ZTE győzött. A mérkőzés után megkerestek az egerszegi vezetők, talán tetszett a játékom, s tudták, hogy NB I-es múlt áll mögöttem a nyíregyházi éveknek köszönhetően.
- Az NB II csak átmeneti állomás volt…
- 1967-ben bajnokságot nyertünk a második osztályban, ezzel kivívtuk az NB I-es szereplés jogát. A közönség hamar megszerette a csapatot.
- Egyetlen alkalommal kényszerült búcsúra a ZTE az élvonaltól, de csak átmeneti volt a kitérő. Melyek voltak a legnagyobb sikerek?
- Ha konkrétan a csapat szereplését tekintjük, akkor feltétlenül azt kell kiemelnem, hogy az NB I-be jutást követően hamar megerősítettük pozíciónkat a legjobbak között. Megszereztük a »Vidék legjobbja« címet, több játékosunk a válogatottban szerepelt, most pedig az Extra Ligában játszik a csapat. Hajdanában arról volt híres a város, hogy négy általános és két középiskolában oktatták a sportágat a testnevelők, nagyon sok tehetséges fiatalt sikerült felfedezni. 1972-től hosszú éveken keresztül adtunk otthont Európa egyik legrangosabb férfitornájának, a Göcsej Kupának.”
1995-ben jelentek meg ezek a sorok nyomtatásban. Néhány sikeres év következett még, majd megkezdődött a sportág lassú haldoklása Zalaegerszegen, Zala megyében, sőt egész Magyarországon. De ez már egy másik epizód témája lesz…

E.E.

A cikk eredetileg 2011 szeptember 15.-én jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Sümegi Pál

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!