Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (7.) (2014.03.21., 13:45)

 

Sakkozók felvonulása Zalaegerszegen 1955. május 1-jén.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Csuti Antal, a kiváló nevelő.

 

Varga Ferencre, a ZTE férfi kosárlabdacsapatának egykori kiváló edzőjére emlékeztünk előző számunkban, megszakítva az időrendiséget. Most visszatérünk a rendes kerékvágásba, ezúttal a sakk szakosztály kezdeti sikereire emlékezünk.
A ZTE 50 éves jubileumára kiadott könyvecskét többször hívtuk már kortanúnak. Ezt tesszük most is, előrebocsátva, hogy nem változtattunk az 1970-ben megjelent kiadvány szövegén. Az első mondat egyértelműen utal az akkori korra:

 

Portisch Lajos olimpiai aranyérmes és világbajnokjelölt.


„A felszabadulás utáni időkben Zalaegerszegen igen nagyot fejlődött a sakkélet. Lelkes sportbarátok nevelték, oktatták a fiatalokat, s Zalaegerszeg joggal büszke arra, hogy itt született, itt ült először sakktáblához és itt versenyzett az utóbbi évek legnagyobb magyar sakkozója: Portisch Lajos. Példájára igen sokan foglalkoztak elmélyülten e szép sportággal és amikor a ZTE újjáalakult, feladatának tekintette a sakk-hagyományok továbbvitelét. Sakk szakosztálya állandóan erősödött, míg 1967-ben sikerült az OB II-be bekerülnie a csapatnak. Babits András, Horváth Tamás, Plecskó Zoltán, Dömötör József, id. Rosta Sándor, Tivolt Ferenc, Erdész Ferenc, ifj. Rosta László, Lakos Sándor, Kopár József, Csutora László és Angyalosi Dániel vívták ki a sikert. S a fejlődés nem állt meg, az 1969. évi bajnokságban már a harmadik helyet sikerült megszerezni, ami azt is jelenti, hogy a Dunántúl sakkéletének egyik reprezentánsává vált a ZTE sakk-csapata.

 

A ZTE sakkozói egy korabeli felvételen.

 

A jó kollektív szereplés mellett magától értetődően ragyogó egyéni eredmények is születtek. Porubszky Mária és Horváth Tamás személyében két mestere van ZTE-nek. Porubszky Mária 1967-ben tört be az élvonalba, amikor is a magyar bajnokságon ötödik lett, a szófiai nemzetközi versenyen a nyolcadik, legutóbb pedig a Halléban megrendezett nemzetközi versenyt biztosan nyerte. Horváth Tamás Kalocsán, mint úttörő tűnt fel, s tüneményes gyorsasággal - hiszen még most is ifjúsági versenyző - 1969-ben a zalaegerszegi mesterversenyen szerezte meg a sakkban oly szép rangot jelentő mesteri címet.
De nincs vége a rangos névsornak: Babits András, Plecskó Zoltán és Csutora László mesterjelöltek, csillagos elsőosztályú minősítése van Tivolt Ferencnek, idős Rosta Sándornak. Lakos Sándornak, Sergyán Ödönnek és Rosta Máriának, I. osztályú minősítéssel pedig Tóth László, dr. Szigeti István, dr. Keresztúri Endre, Angyalosi Dániel, Bita József és dr. Pintér Lajos büszkélkedhet.”
Eddig a múltidézés a korhű dokumentum segítségével. S hogy emlékszik erre az időszakra Horváth Tamás, aki azóta is Zalaegerszegen él? Nem mellékesen a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya, az országos szövetség alelnöke, hogy csak a  legfontosabb funkcióit soroljuk.

 

Porubszky Mária számos világversenyen szerepelt eredményesen.

 

- A zalaegerszegi sakkélet rendkívül sokat köszönhet Csuti Antalnak, nem véletlen, hogy a hatszoros magyar bajnok, négyszeres ezüstérmes egerszegi sakk-klub az ő nevét viseli. Felsorolni is nehéz azokat a címeket, amiket a zalaegerszegi születésű, a városból elszármazott férfi és női sakkozók elértek. Olimpiai bajnoki cím, érmek, korosztályos világversenyeken való kiemelkedő szereplés… - említi Horváth Tamás.
- Mi volt Csuti Antal varázsának titka?
- Vele született pedagógiai érzéke volt a tehetségek kiválasztásában. Mindig lehetett rá számítani, 30-40 gyermekkel foglalkozott egyszerre. Egy közlekedési baleset következtében mozgássérült lett, az akkori városi tanács telefonközpontjában kapott állást. Ez a munkakör lehetővé tette számára, hogy még ott is foglalkozzon a tehetségekkel.
- Az első országos sikert éppen a fiatalok érték el…
- 1964-ben megnyertük Kalocsán az országos általános iskolai csapatbajnokságot. Érdemes felidézni csapattársaim nevét: Kovács Jenő (később labdarúgó lett a ZTE-nél – a szerk.), Temesvári Sándor, Rosta Sándor, Erdész László, Bertalan Géza, a csapatvezető pedig Plecskó Zoltán volt. Első sikerünket újabb és újabb kísérte. Csuti Antal még megélhette, hogy feljutottunk az OB I.-be 1971-ben. Egy évvel később veszítettük őt el.

E.E.

(Folytatjuk)

A cikk eredetileg 2011 augusztus 18.-án jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Horváth Tamás szövetségi kapitány.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!