Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (4.) (2014.03.15., 15:05)

 

A Z. Vörös Lobogó első focicsapata.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, ma megkezdjük ennek a sorozatnak a közlését honlapunkon. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Németh József

 

1939-ig jutottunk a múltidézésben előző számunkban. Mint írtuk, abban az évben – az országban az elsők között – megszüntették a ZTE működését. Az ezt követő háborús években nem a sport játszotta a főszerepet Zalaegerszegen sem.
1945 után sem a ZTE-ről szóltak a sporthírek a helyi sajtóban. Több egyesület is alakult, többségük tiszavirág életű volt. 1957-ben felbomlott a Zalaegerszegi Dózsa és a Petőfi fúziója. A Z. Vörös Lobogó és a Petőfi egyesülésének következtében új életre kelt a Zalaegerszegi Torna Egylet, vagyis a ZTE, míg a Zalaegerszegi Dózsa önálló klubként működve tovább e két egyesület focicsapata éveken keresztül a megyeszékhelyi „örökrangadók” szereplője volt az NB II-ben.

Apropó NB II.! A Z. Vörös lobogó jogán 1957-ben a második vonalban rajtolt a ZTE labdarúgó-csapata. Ennek az időszaknak a felidézéséhez élő szemtanúkat hívtunk segítségül.

 

Németh „Bogyi” (3) a ZTE kapitányaként a Sztálinváros elleni találkozón.

 

A zalaegerszegi Németh József neve mellé feltétlenül oda kell tenni a „Bogyi” becenevet, hiszen minden focibarát így szólította meg a lokálpatrióta hátvédet, akire nem véletlenül figyelt fel a hírneves Ferencváros. Bogyi azonban nemet mondott a legnépszerűbb magyar klubnak, „csupán” azért, mert erősen kötődött Egerszeghez, szülővárosához.
- A sorsolásnak köszönhetően a helyi rivális, a Dózsa ellen rajtoltunk az NB II-ben – emlékszik vissza 1957. augusztus 19.-ére. – A Szeder István edzette csapatunk összeállítása a következő volt: Barna – Németh, Dombai, Petrik – Belák, Madár –Marancsics, Kovács, Millei, Bölcsföldi, Durgó. Háromezer néző látta a találkozót, amelyet Bölcsföldi két góljával nyertünk meg 2-0-ra.
Az első NB II-es szezonban szerepet kapott játékosok közül rajtam kívül már csak Madár Gábor, Belák János, Gáspár Géza és Marancsics Imre él.
Németh „Bogyi” az első négy mérkőzésen jobbhátvédet játszott, majd Dombai sérülése után került a védelem tengelyébe. Elegáns, technikás, határozott játékára nem véletlenül figyeltek fel az élvonalbeli csapatok. De hiába! Németh „Bogyit”, mint korábban említettük, nem tudták a fővárosba csábítani.
- A televízióban megnézem, ha a ZTE játszik, de a stadionba már nem megyek ki – mondja a 77. évében járó egykori kiváló játékos – Nem tetszik, hogy a jelenlegi keretben csupán három zalai kötődésű labdarúgó (Balázs Zsolt, Kocsárdi Gergely, Vlaszák Géza – a szerk.) van, de ez nem csak a ZTE-re jellemző.

 

Belák János

 

Az 1957-es újonc ZTE-ben egy sorral feljebb, jobbfedezetként szereplő Belák János – hasonlóan Németh „Bogyihoz” – 77 éves, s ő is Zalaegerszegen él.
- A ZTE-hez kerülést megelőzően már egerszegi labdarúgó voltam – idézi fel pályafutásának kezdeti éveit. - A Rákospalotai Testvériségtől a határőrséghez vonultattak be sorkatonának, s itt a Határőr Dózsa játékosa lettem. 1954-ben – zalai kérésre – szinte parancsszóra jöttünk Zalaegerszegre. A megyei bajnokság megnyerése volt az újabb „parancs”, noha a Törekvés akkor népszerűbb csapat volt Zalaegerszegen. 1955. május elsején – telt ház előtt – 3-0-ra megvertük a nagy riválist, s tíz pont előnnyel megnyertük a bajnokságot, aztán sikeresen megvívtuk az osztályozót, s feljutottunk az NB II-be.
Az 1956/57-es bajnokság az októberi forradalom miatt félbeszakadt.
- Bejöttek az oroszok, megkaptuk a leszerelő „kék-könyvet”. Huszonnyolcan indultunk haza Budapestre egy Csepel teherautóval… Az utolsó 80 kilométert gyalog tettük meg – idézi fel azt az időszakot.
1957 májusában aztán levelet kapott Zalaegerszegről Belák János a megyei tanács egyik vezetőjétől. Az újjáalakult ZTE vezetői azt kérték, hogy igazoljon Zalaegerszegre, s hozzon magával játékosokat is. Így került Egerszegre Madár Gábor és Barna Sándor.
Az újonc ZTE nyolc veretlen mérkőzéssel kezdte a bajnokságot. 1957. szeptember 15-én, 3500 néző előtt 4-2-re legyőzte a nagyhírű Győri Vasas ETO-t is. A korabeli újság így jellemezte a sikert: „A lelkesedés és az akarat győzelme.”
Végül a 7. helyet szerezte meg a ZTE a 19. csapatot felvonultató NB II. Nyugati csoportjában.

E. E.

(Folytatjuk)

Mivel Németh Józseffel és Belák Jánossal 2011 májusában készítettük a riportot, most ismételten kerestük őket. Szerencsére mindketten - immár túl a nyolcvanon - jól vannak.
További jó egészséget kívánunk mindkét egykori kiváló labdarúgónak!

 

1957. 07.06-án a Győrben szereplő ZTE. Balról: Dombai, Barna, Németh, Petrik, Millei, Belák, Gáspár, Madár, Bölcsföldi, Marancsics, Durgó és Benedek Tibor vezető.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!