Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (27.) (2014.06.13., 13:20)

 

2003-ban Pro Urbe díjjal ismerték el a Mester munkásságát.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

A Magyarország-Wales EB-selejtezőre készülő magyar válogatott keret. Az álló sor jobb szélén Szőcs János.

 

Szőcs János harmadik zalaegerszegi időszaka (1996 - a szerk.) a következő témája sorozatunknak. Erről beszél a Mester.
- Bajban vagyunk - mondta Zalatnai László, a ZTE FC akkori elnöke -, szeretnénk, ha segítenél rajtunk. - Olyan hangulat van a csapatnál, hogy az tarthatatlan. Az akkori edzőt nem fogadják el, s olyan dolgokat művelnek, ami nem éppen a nyilvánosságra tartozik. Mondtam, hogy rendben, hazamegyek, de az első utam Madár Gáborhoz, az edzőhöz vezet. Azt mondta Gabi, hogy a történtek után be nem teszi a lábát az öltözőbe, nyugodtan vállaljam el a feladatot.
- Akkor már 5-6 éve távol volt az élvonalbeli labdarúgástól…
- Óriási meglepetések értek. Minden játékossal beszéltem, s olyan dolgokat hallottam, hogy nem akartam elhinni. Lendvai, Preisinger, Horváth Attila másfél millió forintos előszerződéseket kapott azért, mert aláírt 2 vagy 3 évre a ZTE-hez. Ebben mi az ösztönző? - kérdeztem. Hiszen ez több, mint az 1 éves győzelmi prémium. Mi az, ami lelkesíti őket?
- Mi volt a válasz?
- Ha ezt nem adjuk meg, akkor mindhárom játékost elviszik. Most ez a szokás. Tudomásul vettem, a feladatra koncentráltam, amit sikerült teljesíteni, hiszen gond nélkül bentmaradtunk. De akkor már megérlelődött bennem, hogy nem maradok tovább, ez már nem az én világom.
- Miért?
- Két dolog miatt. Az egyik játékosunk sérült volt, de játszatni kellett, mert az egyik osztrák elitklub elnöke látni akarta. Nem játszattam, mert sérült volt. Ebből meglehetősen nagy vita kerekedett. Ez volt az egyik probléma.
- S a másik?
- Megkérdezték tőlem: mit kérek, ha csapat az NB I-ben marad? Hogyhogy mit kérek? Ami az elődöm fizetése volt. Befejeződött a bajnokság, nem volt kiesési gond. Annyi pénzt kaptam ezért a hét meccsért, mint a 2 éves nyugdíjam. Már akkor ilyen nagy összeget fizettek ki, szinte feleslegesen. Úgy éreztem, hogy a labdarúgásnak ebben a megváltozott légkörében már nem akarok szerepet vállalni.

 

A ZTE futballakadémia névadó ünnepségén Szőcs János, Gellei Imre és Nagy Ferenc.

 

- Az, hogy az Ön nevét kapta a ZTE futballakadémiája, nyilván jó érzés… De tegyük hozzá, s remélem ne veszi rossz néven tőlem, hogy egy jobb utánpótlást érdemelne Szőcs János…
- Nagyon meglepődtem ezen a döntésen. Az utóbbi időben már nem jártam mérkőzésekre, mert a színvonallal is gondok voltak, s a mérkőzések hangulata sem az igazi volt. A 80. születésnapom előtt egy héttel Nagy Ferenc klubelnök és Dézsi Attila ügyvezető egy csokor virág kíséretében azzal keresett meg, hogy előzetesen megköszöntenek, s azt kérik, hogy adjam a nevem a ZTE futballakadémiához. Mondtam, hogy ez nagyon megtisztelő, s abban maradtunk, hogy az ünnepségen ott leszek…
- S elfogadják a tanácsait!
- Szabó Imrével, az utánpótlás szakág vezetőjével megbeszéltük, hogy tartjuk a kapcsolatot, s meglátjuk, hogyan segíthetem a munkáját.
- Hogy került a válogatotthoz?
- Moór Ede szövetségi kapitánnyal dolgoztam együtt, mint szövetségi edző. Kovács Ferenccel ketten töltöttük be ezt a funkciót, felváltva irányítottuk a B-válogatottat. A Wales előtti EB-selejtező előtt a Szabadság-hegyen volt az összetartás. Ilyenkor nem maradtam ott, hiszen a ZTE edzője voltam. Itthon csörgött a telefon, Balogh János, a ZTE elnöke hívott, hogy üzent az MLSZ elnöke, Kutas István: azonnal ültessenek kocsiba, s irány Budapest, mert nagy baj van!
- Mi történt?
- Budapesten Kutas István közölte velem, hogy Moór Ede öngyilkos lett. Nincs más választás, erre az EB-selejtezőre neked kell felkészíteni a csapatot! - mondta határozottan. Ez három nappal a találkozó előtt történt. Beszélgettem a játékosokkal, s megtudtam, hogy Kocsis Lajosnak, a Honvéd középpályásának halálos kimenetelű karambolja volt. Szegedről tartott vissza Budapestre, amikor egy ittas, kivilágítatlan kerékpárral közlekedő férfi féktávolságon belül elé kanyarodott. Esélye sem volt az ütközés elkerülésére. A vizsgálat szerint Kocsis Lajos vétlen volt, ezért azt mondták, hogy szerepeltethetem, ha ő vállalja a játékot. Az EB-selejtező előtt a Honvéd Debrecenben szerepelt, s a kerettagokat figyelő egyik edző, Baróti Lajos szerint jól játszott, ezért azt tanácsolta, hogy ő legyen az egyik középpályás.

 

2009-ben az MLSZ aranyfokozatú emlékérmét kapta. Képünkön Joseph Blatter, a FIFA elnöke gratulál Szőcs Jánosnak. Blatter mellett (részben láthatóan) Michel Platini és Kisteleki István, az MLSZ akkori elnöke.

 

- Beszélgetett Ön Kocsis Lajossal a balesetről?
- Nekem elmondta ezt a tragikus esetet. Megkérdeztem tőle, hogy vállalja-e a játékot ilyen körülmények között. Azt mondta: Mester, ha beállít, akkor mindent megteszek a sikerért! A kezdőcsapat tagja volt, sajnos 2-1-re kikaptunk. Kutas rendes volt, nem engedte, hogy az újságírók szétszedjenek. Úgy váltunk el, hogy majd megkapom az értesítést a következő mérkőzésekkel kapcsolatban. Hamarosan jött is az üzenet, hogy menjek Budapestre. Az MLSZ-ben az egyik edzőkolléga, aki éppen Kocsis megfigyelője volt az EB-selejtező előtti bajnokin, így szólt: János, hát mit csináltál?! Miért nem mondtad el ezt a karambolt? Te tudtál erről? Tudtam - válaszoltam, de Kocsis Lajos azt kérte, hogy ne mondjam el senkinek. Tudod mit kapott Kutas István ezért a pártközpontból? - kérdezte. Hamarosan megtudtam - magától Kutastól. Engem szeretett, csak úgy hívott, hogy „parasztgyerek” (érdekes egybecsengés, Kereki Zoltánt, a sokszoros válogatott játékost is így szólította az MLSZ elnöke, mert vidéki volt - a szerk.) Tudod mit okoztál nekem?- és sorolni kezdte a ledorongolásokat. Pista bácsi! - mondtam neki - megígértem Kocsis Lajosnak, hogy ezt nem mondom el senkinek. Lajos vétlen volt a balesetben, vállalta a játékot, az edzőkolléga jó véleménnyel volt a teljesítményéről. Nem követtem el hibát. Jó, nem hibáztál - mondta -, de a mai naptól már nem lehetsz szövetségi kapitány, edző azonban maradhatsz. A következő mérkőzésen, Bécsben Baróti Lajos segítője leszel…
S itt ér véget múltidézésünk a Mesterrel. Szőcs János 2002-ben - az egerszegi csapat bajnoki címének megszerzésének évében - „ZTE életműdíjat” vehetett át. 2003-ban Zalaegerszeg városától megkapta a Pro Urbe díjat. 2009-ben munkásságát az MLSZ aranyfokozatú emlékérmével ismerték el. A kitüntetést Joseph Blatter, a FIFA és Michel Platini, az UEFA elnökének jelenlétében adták át neki.
Kiadónk jó egészséget, hosszú életet kíván a Mesternek. S azt, hogy életében láthasson még NB I-es ZTE-mérkőzést abban a stadionban, ahol egykor játékosai nagyon sok örömet okoztak a zalai szurkolóknak.

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu
A cikk eredetileg 2013. május 16.-án jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Az Ajka elleni győztes mérkőzést (3-0) együtt nézte végig Szőcs János (középen) Nagy Ferenc klubelnökkel.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!