Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (24.) (2014.05.23., 11:00)

 

Együtt két generáció az 1970-es években. Álló sor, balról: Aradvári György, Markolt János, Koller Jenő, Borosnyai Sándor edző, Varga Gellért, Sümegi Pál, Tomanóczy Tibor, alsó sor: Czene Tibor, Takács László, Révész Béla, Horváth Pál, Kéméndi János, Simon László.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Bokor László
Magyar Zoltán

 

2011. szeptember 15-én megjelent számunkban foglalkozott már a sorozat a ZTE férfi röplabda-csapatával. Az élvonalba jutás időszakát idéztük fel Sümegi Pállal, az együttes egykori játékosával, későbbi szakosztályelnökével, majd klubigazgatójával.
Ezúttal Borosnyai Sándor, a volt játékos és edző segít először a múltidézésben.
- Mire a legbüszkébb?
- Játékosként és edzőként is szép élményeim voltak, de az 1979-ben elért ötödik hely maradt meg bennem leginkább. Akkor már a csapat edzője voltam. Ez a helyezés a „Vidék legjobbja” címet jelentette. Sikerünk értékét növelte, hogy akkor nagyon erős volt a mezőny, kitűnő csapatok szerepeltek az élvonalban. Elég csak a Csepelt, az Újpestet, vagy a Vasast említenem. A magyar röplabdasport is előbbre állt a nemzetközi rangsorban. Aki nem élt benne abban a légkörben, nem is tudja értékelni az ötödik hely rangját. Abban az időben sokkal nagyobb egyéniségek játszottak.

 

Markolt János: Az első felnőtt válogatott ZTE-röplabdázó.

 

- Emlékszik még a csapat tagjaira?
- Igen. Magyar Zoli, az azóta sajnos elhunyt Bokor Laci és Suba Zoli, továbbá Simon, Kéméndi, Krajczár, Király, Koller és Déri alkotta a keretet. Elnézést, ha valakit kihagytam a felsorolásból.
- Milyen most a kapcsolata a sportággal?
- Kitöröltem az életemből.
- Mi az oka ennek?
- Visszavonulásomban nagy szerepet játszott, hogy a szakosztály a ZTE-nél mostohagyermeknek számított. Ha nincs Ujvári Sándor (a megyei tanács akkori elnöke – a szerk.), a szakosztály nem is létezett volna. Mellette szerencsére akadt néhány megszállott, akik életben tartották ezt a sportágat Zalaegerszegen. Egy embert emelnék ki név szerint is közülük: Lepsényi Imrének, ennek a talpig úriembernek önzetlen elkötelezettsége sokat segített. Én mindig a piramiselvre esküdtem; a korosztályos csapatok egymásra épülésére. Sajnos nem tartott sokáig ez az időszak.
- A sportág Magyarországon haldoklik, miközben szerte a világon a reneszánszát éli. Sőt, népszerűbb, mint valaha…
- Időben rájöttek, hogy változtatni kell a szabályokon. Ez jól sikerült. Izgalmas, látványos lett a sportág. Mi pedig csak vergődünk tovább. De ez nem csak a röplabdára jellemző.

Ha a zalaegerszegi röplabda-sport utánpótlásnevelését említjük, Kovács József neve megkerülhetetlen. A Kilián, majd új nevén, a Liszt Ferenc Általános Iskola testnevelője több száz gyermekkel ismertette meg ezt a sportágat. (Csak zárójelben jegyzem meg: Borosnyai Sándor és Kovács József azonos esztendőben, azonos hónapban és egyazon napon született – E.E.)

 

Kovács József
Borosnyai Sándor

 

- Ha jól emlékszem, játékosként került Zalaegerszegre. De nem a ZTE-hez.
- A TF elvégzése után, mint frissdiplomás testnevelő pályázatot nyújtottam be. Keszthelyen, a Szendrey Általános Iskolában kaptam állást. Akkor Veszprém megyéhez tartozott a város. Aztán hívtak Zalaegerszegre. Játékosnak. Az Építőkhöz kerültem.
- Két kiváló játékost is magával csábított Zalaegerszegre.
- Bokor Laci velem jött, Magyar Zoli egy év múlva szerződött a ZTE-hez.
- Mindig utánpótlás-neveléssel foglalkozott. Nem gondolt arra, hogy átvegye a felnőtt csapatot?
- Lepsényi Imre szakosztályvezető egyszer biztatott, mégpedig azzal az indokkal, hogy sok a tanítványom az első csapatban. Kértem, hogy Markolt Jancsi mellett tarthassak egy héten két edzést. Alaposan felkészültem, nagyon komolyan vettem a feladatot. Hajtottam a fiúkat három hónapon keresztül. Akkor pattant ki a ZTE-botrány. Úgy éreztem abban a szituációban, hogy jobb, ha maradok az utánpótlásnál.
- Ahol nagyon szép eredményeket ért el. Melyek voltak a legemlékezetesebbek?
- Az első siker 1976-hoz kötődik, a Bornemissza Kupán az első helyet szereztük meg. Az úttörő olimpián kétszer lettünk aranyérmesek, kétszer pedig a második helyen végeztünk. Nyertünk országos serdülő kupát, TV Kupát, a diákolimpián egy második és egy harmadik hely jutott. Emlékezetes marad számomra az 1979-es észak-koreai IBV, ahol Müller Ferenc mellett másodedzője lehettem a bronzérmes magyar válogatottnak.
- Hány válogatott játékos került ki a keze alól?
- Magyar Zoli, Bokor Laci, Tóth Béla, ifj. Tomanóczy Tibor és Mózer Zoltán felnőtt válogatott lett. A serdülők között Tóth Péter húzhatta fel a címeres mezt. Az ifiknél Szalay Gábort, Kovács Szilárdot, Kormos Pétert, Polgár Pétert, Köcse Zoltánt és a fiamat, Kovács Balázst említhetem.
- Könnyű volt Balázst megnyerni a röplabdának?
- Nem beszéltem rá. Megszerette.
- Mikor hagyta abba az edzősködést?
- 2005-ben.
- S most ismét fiatalokkal foglalkozik. A sportág zalaegerszegi újraélesztésén…
- Merth Attila, egykori tanítványom megkeresett: tanár úr, gyere vissza! 2011-ben megalakították a ZTE Röplabda Klubot, oda invitált. Nem mondtam se nemet, se igent. Aztán közbeszólt a sors, Attilát operálni kellett, s ebben a helyzetben nem mondhattam nemet tanítványomnak. Jelenleg huszonnyolc 3-8. osztályos gyermekkel foglalkozom heti három alkalommal a Liszt-iskolában. Élvezik, jól csinálják, két év múlva talán már lesz is kézzelfogható eredmény.
- Most már nem tud szabadulni a röplabdától…
- Nem tudtam, hogy ennyire hiányzik, hogy ennyire hiányzott…

 E.E.
 (Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu
A cikk eredetileg 2013. február 21.-én jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Mostoha szakosztálynak számított a röplabda…

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!