Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (21.) (2014.05.14., 12:10)

 

Teniszezők a ZTE-nél az 1920-as években. Középen dr. Mike Géza.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Az 1961-es felvételen balról Szigeti Gusztáv, dr. Vida Kálmán, dr. Vida Kálmánné és Décsy László.

 

Tenisz… Úri  sport – szólt a  megbélyegzés a szocialista időkben. Valóban az. Még ma is az olyan szempontból, hogy a futballhuliganizmus kísérő jelei szerencsére nem vetettek árnyékot erre a sportágra.
A tenisz és Zalaegerszeg, pontosabban a ZTE. Nincs sok adat a kezdeti évekről. Segítségül hívjuk ismételten a korabeli kiadványt, ami így számol be a szárnybontogatásról:
„Megpróbálkoztak a tenisszel is. Először pálya hiányában a MOVE ZSE-től béreltek pályát, s ezzel kapcsolatban nem érdektelen megjegyezni, hogy a bérlet létre is jött, de a moveisták kikötötték, hogy a sporttelep főkapuján nem mehetnek be a ZTE teniszezői, csak egy félreeső kis mellékkapun. Rendszeres versenyzés nem folyt, inkább alkalmi találkozókon igyekeztek a ZTE fiatalok számot adni teniszbeli fejlődésükről. Néha komoly sikerrel: 1926-ban például Mayer Andor Szombathelyen dunántúli ifjúsági bajnokságot nyert. Emlékezetes marad az a találkozó is, amikor a híres 33-as FC csapata látogatott el a ZTE-hez, ahol Mike Zoltán, Mike Géza, Mayer Andor, Fenyvesi Ferenc és Komlós József bizony alaposan feladták a leckét a pestieknek. Itt történt meg az az eset, hogy a vendégcsapat legjobbja egy üveg pezsgőbe fogadott Fenyvesi Józseffel, az egerszegiek vezetőjével, hogy a nem valami tetszetős stílusban, de igen eredményesen játszó Mike Zoltán nem tudja őt megverni. Senki sem nyerte meg a pezsgőt, mert ugyan hatalmas küzdelemben Mike Zoltán már 12:11-re vezetett, de sötétedés miatt félbeszakadt a mérkőzés, melyet aztán sohasem fejeztek be. Körmendre, a Batthyány-kastélyba is meghívták a ZTE teniszezőit. Itt pedig az történt, hogy az ugyancsak vendégként ott tartózkodó Schmidt Ferenc, akkor országos hírű játékos, majd tréner, kissé fölényesen kezdte a játékot Mike Zoltánnal, ám hamar észbe kellett kapnia, s apait-anyait bele kellett adnia a játékba, míg végül is keservesen 7:5 arányban legyőzte az egerszegi fiatalembert.”

 

Biczó József, az egerszegi teniszélet egyik kiemelkedő egyénisége.

 

Újabb kortanúnk néhai dr. Szabó Béla, a Zala Megyei Levéltár egykori igazgatója, aki tudományos munkája mellett a tenisz szerelmese is volt. Nem csak a pályán, hanem a sportág dokumentálásában is fontos szerepet vállalt. Így foglalta össze a zalaegerszegi teniszélet nagy öregje 1983-ban a fehér sport megyeszékhelyi történetét:
„A teniszsportnak elég régi hagyományai vannak megyénkben. Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Keszthelyen már az első világháborút követő időkben megindul a teniszélet.
Zalaegerszegen a régi ZTE sporttelepén levő pályákon folyt teniszezés (a mostani Dózsa pálya előterében), majd a mai ZTE stadion északnyugati részén négy pálya állt rendelkezésre, a 20-as években alakult MOVE egyesület kezelésében. Akkor még az un. társasági teniszezés dívott. A versenyzésre, fiatalok képzésére nem fordítottak különös gondot. Egy-egy rendezvényre meghívtak neves budapesti játékosokat is, a szomszéd Szombathelyről többször is átrándult Asbóth József. (Egyéni győztes 1947-ben a Roland Garroson - E.E.)
1941-ben a Muraközből a csáktornyai Puncec, a világ akkori egyik legjobb teniszezője is megfordult Egerszegen.

 

A ZTE teniszezői 1975 szeptemberében.

 

A háborús viszonyok között, ha tengődve is, lelkes sportemberek átmentették a pályákat és a tenisz iránti érdeklődést, míg végül megindult a fejlődés. 1964-ben a ZTE tenisz szakosztályának 10 versenyzője volt és 22 fő tartozott az amatőrök és tenisziskolások táborába.
1965-ben épül meg a 3. pálya a meglévő kettő mellé, egy kis öltöző helyiséggel, víz és fűtés nélkül. Gondjaik: edző nem volt, pálya csak 2, illetve 3, a pályakarbantartás, a taglétszám nyilvántartás, a tagdíj-beszedés nincs rendszeresen megoldva. Dörner László mesteredző, mint vándoredző többször megfordult Zalaegerszegen nyaranta és fiatal csoportokkal foglalkozott, tanácsokat adott a szakosztályoknak.
1968. június 1-jén a Zalaegerszegen játszott ZTE-Uvaterv OB III-as csapatbajnoki mérkőzésen Taróczy Balázs 6:1, 6:1-re győzte le dr. Vida Kálmánt, aki a ZTE első játékosa, szakosztályvezetője, a Zala Megyei Tenisz Szakszövetség elnöke is volt, körzeti orvosi és fogorvosi hivatása mellett.
Kálmán bácsi 75 éves koráig az országos veterán versenyeken számos helyezést ért el, máig kiemelkedően megbecsült tagja a zalaegerszegi teniszezők táborának.”

 

Szökrönyös Ferenc

 

Dr. Vida Kálmánt említette dr. Szabó Béla. A közismert zalaegerszegi körzeti és fogorvos értékmentő munkát végezve állított emléket a megyeszékhelyi teniszsportnak. Gyűjtését dr. Tóth Gábor Sándor válogatta és rendezte sajtó alá. Érdemes ebből is idézni:
„1959. május 28-án szombaton és vasárnap, Nagykanizsán rendezték meg Zala megye ez évi felnőtt és ifjúsági teniszbajnokságát. A versenyen a rendező Nagykanizsa Bányász játékosain kívül csupán két zalaegerszegi résztvevő akadt…
1960-ban a ZTE fejlődő tenisz szakosztálya rendezte meg Zalaegerszeg város egyéni teniszbajnokságát. A versenyt dr. Vida (ZTE) nyerte meg Zentai dr. előtt. A harmadik helyen Raffai és Hetényi végeztek (valamennyien ZTE).
A ZTE csapata legutóbb Sümegen vendégszerepelt és a helyi együttessel szemben 4:4 arányú döntetlent ért el. A 60-as évek kulcskérdései: edző nem volt, pálya csak 2, a pályakarbantartás, a taglétszám nyilvántartás, a tagdíjbeszedés pedig nincs rendszeresen megoldva…
…1962-ben a ZTE szakosztály létszáma 27 fő. Ebből felnőtt versenyző 14 fő, ifjúsági pedig 13 fő. Ehhez csak két pálya van és nincs öltöző sem, még versenyeken is az öltözködés szabadban történik. A felnőttek: dr. Vida Kálmán, Biczó József, dr. Fekete Miklós, Hetényi Ferenc, Németh Ferenc, Szabó Béla, Szökrönyös Ferenc, Molnár László, Décsy László, dr. Kuch Ottó, dr. Vida Kálmánné, Balogh Miklós és Balogh Miklósné, ifjúságiak: Vida Kálmán, Hetényi Ferenc, Dobribán Péter és Andor, Györffy Sándor, Varsányi Zoltán, Zsidegh Miklós, Oroszlán László, Lenk László, Hetényi Ágnes, Zala Erzsébet, Tegyei Ágnes, Réger Katalin

 

Hámori Ferenc

 

…1964-ben a ZTE tenisz szakosztályának 10 fő versenyzője és 22 fő fiatal és idősebb társadalmi teniszezője volt két pályával. A 3. pálya területének kisajátítása megtörtént. Szeretnének az OB III-ba felkerülni, ifjúságot nevelni és a női teniszt is megalapozni. Az ez évi Zalaegerszeg városi teniszbajnokság végeredménye: 1. Dominik S. ZTE, 2. Szökrönyös F. ZTE, 3-4. Németh F. és Hetényi ZTE. A bajnokság nagy hiányossága, hogy egyetlen női indulója sem volt.
1965-ben Horváth László sporttársunk kiharcolta a 3. pályát, s az egyesület vezetőségével karöltve elkészült immáron a három pálya felújítva és egy kis öltöző-helyiség, víz, és fűtés nélkül.
1966-ban a szakosztályvezetés így állt fel: dr. Vida Kálmán szakosztályvezető, gazdasági és versenyügyek Szabó Béla, segítője Markó Béla, aki ez évtől egyre jobban játszott és később a 70-es évek elején a ZTE tenisz-csapatának első játékosa is volt. Intéző Szökrönyös Ferenc, versenybíróság elnöke Horváth László, fegyelmi bizottság vezetője dr. Kuch Ottó. Az 1966-os év eredményekben gazdag volt. A Zalaegerszeg város egyéni bajnokságán a zalaegerszegiek közül a legjobb eredményt Biczó József és a Biczó - dr. Vida páros érte el. Előbbi a férfi egyesben, az utóbbiak pedig a férfi párosban lettek másodikak…
…1967-ben dr. Vida Kálmán lemond a ZTE-nél szakosztályvezetői, a Zala Megyei TST-nél pedig a megyei tenisz szövetség elnöki tisztségéről, széles körű orvosi elfoglaltsága miatt.
1968. június 1-jén Zalaegerszegen játszott az Uvaterv a ZTE-vel, OB III-as csapatversenyen, ahol Taróczy Balázs 6:1, 6:1-re győzte le dr. Vida Kálmánt, aki a ZTE első játékosa, szakosztályvezetője, a Zala Megyei Tenisz Szakszövetség elnöke is volt körzeti orvosi és fogorvosi hivatása mellett. (1986-ban, bár már 60 éves elmúlt, a győri országos veterán dr. Arady Gyula emlékversenyen korcsoportjában harmadik lett.)
A ZTE-csapat további tagjai: Hámori Gábor, Biczó József, Németh Ferenc, Szökrönyös Ferenc és Selmeczy Zsolt voltak.”
Figyelmesen olvasták a fenti sorokat? Bizony, bizony. A Roland Garros és Wimbledon későbbi páros bajnoka, Taróczy Balázs (a svájci Heinz Günthardttal az oldalán) 1968-ban Zalaegerszegen OB III-as mérkőzésen lépett salakra. Ki emlékszik ma már erre? Bizony nagyon kevesen.
Emlékezzünk viszont kellő tisztelettel a zalaegerszegi teniszsport úttörőire! Riportsorozatunk későbbi részében folytatjuk a ZTE tenisz szakosztálya történetének felelevenítését.
E sorozat szerkesztője ezúton is köszönetet mond Markó Bélának, aki számos dokumentummal és fotóval járult hozzá e cikk megszületéséhez.

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu
A cikk eredetileg 2012. október 18.-án jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Balról: dr. Szabó Béla, dr. Vida Kálmánné, dr. Vida Kálmán.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!