Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (20.) (2014.05.11., 14:50)

 

A ZTE első kézilabda-csapata.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

A ZTE együttese Csapó Béla edzővel.

 

Közel két éve tartó sorozatunkban felidézzük Zala megye legnépszerűbb egyesületének, a ZTE-nek a történetét. Tesszük ezt azért is, hogy emlékezzünk a klub nagyszerű sportolóira, s azért is, hogy felidézzük azokat az időszakokat, szakosztályokat, amelyek – költői túlzással élve – a múlt homályába vesztek.
Amikor a korábbi részekben szóvá tettük, hogy egyes szakosztályok életéről kevés dokumentum maradt az utókornak, most hatványozottan igaz a megállapítás. Nem hiszem, hogy a zalaegerszegi sportbarátoknak azonnal az ugrana be a múltidézésben, hogy a ZTE-nek volt kézilabda szakosztálya is. Pedig volt. Női és férfi csapattal.
A férfiakkal kezdjük a múltidézést. Kevés adat maradt hátra, egy-két dokumentum és riportalany visszaemlékezése segít bennünket.

 

Egy keszthelyi mérkőzésen…

 

Egy korabeli, 1974-es cikk így summázza a ZTE kézilabda szakosztályának történetét:
„A  szakosztály 1961-ben alakult Kránicz Vilmos edző irányításával. A fiatalok kezdetben jól mutatkoztak be a megyei I. osztályú bajnokságban, a 3. helyen végeztek.
A következő években a csapat Lőrincz István, majd több éven át Csapó Béla irányításával működött. A megyei bajnokságban és kupaversenyeken közepes teljesítménnyel szerepelt.
1973-ban edző nélkül már a felbomlás veszélye fenyegette a szakosztályt, amikor 1974 februárjában újra Kránicz Vilmos vette át a csapat szakvezetését. Megalakult a szakosztály vezetősége. Elnöke Bertók József, intéző Gyürüs Károly, edző Kránicz Vilmos lett.

 

Kránicz Vilmos
Gyürüs Károly

 

A vezetőség célja a szakosztály fenntartása és tisztes eredmény elérése a megyei bajnokságban. Megszerveződött egy teljes új ifjúsági csapat, mely a városi bajnokságban szerepel. A szakosztály jelenleg létszáma 34 fő. 1974-ben a csapat újjászervezése, erősítése nem sikerült, ezért a szakvezetés a régi, már törzstagoknak számító játékosokra alapozott; Fábián István, Pintér István, dr. Bódis István, dr. Szalai Zoltán, dr. Lukács Zoltán, Horváth Sándor I., Horváth Sándor II., Pál István, Hardi Tamás, Dóczi Gyula, Simon István, Gombos Ferenc, Szilágyi István.
A szakosztály helyzete jelenleg rendeződött. Létszámban és minőségileg is fejlődik. Legfőbb célja a fiatalítás, a régi játékosok közé fokozatosan fiatalokat illeszt, azzal a céllal, hogy a jövőben a csapat magasabb osztályba küzdje fel magát.”
A következő írás egy évvel később, 1975-ben született:
„A felnőtt csapatnál mutatkozó egyhelyben topogásért kárpótol az ifjúsági csapat szép szereplése. Veretlenül nyerte meg a megyei ifjúsági bajnokság zalaegerszegi csoportjában a bajnokságot. Minden reménye megvan arra, hogy a továbbjutásos bajnokságban a soron következő akadályokat is leküzdi és bejut az országos döntőbe. Az ifjúsági csapat az Ipari Szakmunkásképző Intézetre támaszkodva jó képességű játékosokkal gyarapodott. Sokat várunk a jövőben Gombor Lászlótól, Hegyi Jánostól, Mészáros Jánostól, Somogyi Istvántól, Kovács Sándortól, Molnár Lajostól és a többiektől.”
Bonyolítja helyzetünket a múltidézésben, hogy ebben a sportágban nem a ZTE volt a legeredményesebb zalaegerszegi egyesület. De létezett ez a szakosztály!
A Honvéd Katona SE, a Zalaegerszegi Dózsa sikeresebb szakosztályt működtetett, mint a ZTE, de a sorsuk valahogy összekapcsolódott. Dózsa-játékosok folytatták a ZTE-ben a pályafutásukat, ZTE-kézilabdázók lettek a Honvéd Katona SE sportolói. Ilyen volt a zalaegerszegi férfi kézilabda-vetésforgó.

 

Jelenet egy ZTE-Bázakerettye mérkőzésről.

 

Első riportalanyunk, a pusztaszentlászlói születésű Gombos Ferenc 1964-ben egy egerszegi szpartakiádon tűnt fel. Számolatlanul lőtte a gólokat, s erre felfigyeltek a szakemberek. Akkor még nem tudták, hogy Budapesten tanult, az NB I-es Csepel ifjúsági csapatában játszott. Azonnal leigazolták a ZTE-hez.
- A Gyürüs-házaspár szervezte a dolgokat, a sportág megszállottjai voltak. Aztán bevonultam katonának, de ők elintézték, hogy egy évig kijárhassak edzeni a ZTE-hez. A második évben aztán a Honvéd Katona SE-hez kerültem, onnét villámigazolással a Zalaegerszegi Dózsához, amely akkor osztályozót játszott az NB II-be jutásért – emlékezik vissza erre az időszakra.
Gombos Ferenc közel lakott Söjtörhöz. Akinek pedig a környéken volt labdaérzéke, nem „bújhatott” el egy kiváló szakember elől.
- Lőrincz István Söjtörön volt edzőm és tanárom. A ZTE-nél is volt a trénerem egy ideig. Sajnos már nem él, mint ahogy a Gyürüs-házaspár sem. Volt egy időszak, amikor Gyürüsék meg akarták erősíteni a ZTE-t, négy keszthelyi játékos került akkor hozzánk. Nem vágytunk különös dolgokra: legyen szerelésünk, s eljussunk a meccsekre. Volt amikor teherkocsival utaztunk.
Gombos Ferenc kapcsolata a kézilabdával azután sem szűnt meg, hogy a ZTE-nél kimondták a megszüntető ítéletet. Dolgozott az NB I-es Caola elődjénél, a KHV-nál, az NB II-es ruhagyári csapatnál, majd Pókaszepetken, aztán Zalaszentmihályon. Ezek mind női csapatok voltak, majd „nemet váltott”, s a Zalaszentgrót, illetve a Kéthely férfi csapatánál edzősködött. Az aktív játéktól és az edzősködéstől való búcsú után az öregfiúk csapata maradt. A mai napig összejönnek hetente a megyeszékhelyi Ady-iskolában.
Sorolja a neveket, az egykori játszótársakat, a lista természetesen nem teljes ennyi év után, s ezért elnézést kérünk. A három doktort: dr. Szalai Zoltánt, dr. Lukács Zoltánt, dr. Bódis Istvánt. Aztán Németh László (Müller) kapust, Kovács Istvánt (Kokót, a ságodi szabót), Farkas Lászlót (Bundát), Fábián Istvánt (Facsit), Horváth I. Sándort, Horváth II. Sándort (Csolét és Ödönt), Sándorfi Istvánt (Nyikitát), Fehér Józsefet, Konrád Lászlót, Fellner Sándort, Szép Gyula kapust, s a keszthelyi Hélicz, Fi, Simon alakulatot. S persze Csapó Béla edzőt, aki maga az élő kézilabda intézmény a városban.
A 94. évében is teljes szellemi frissességnek örvendő tanár meglepetéssel fogad. Csapó Béla ugyanis azt javasolja, hogy látogassuk meg egykori játékosát, Farkas Lászlót, Bundát, aki közel lakik hozzá. Így nála folytatjuk a múltidézést.
A Petőfi-iskola nyugdíjas testnevelő-technika szakos tanára nem tagadja: az iskolában elsőbbséget élvezett szeretett sportága:
- A tehetséges gyerekeket igyekeztem megnyerni a sportág számára. Az úgynevezett „szervezeti keretek” megteremtésében nagy szerepe volt Gyürüs Karcsinak, aki akkoriban a ZTE elnökének, Balogh Jánosnak volt a gépkocsivezetője. Addig rágta a fülét, míg a ZTE-nél is megalakult a kézilabda szakosztály – emlékszik vissza.
Negyven-ötven év távlatából persze nehéz a pontos időmeghatározás. Hogy mikor alakult, s mikor szűnt meg a szakosztály a ZTE-nél? Csapó Béla leánya, Mária segít ebben. Valamikor ő is a klub kézise volt, természetesen a női csapatban. (Az ő történetükről is olvashatnak majd a későbbiek során – E.E.)
- 1967 lettem a ZTE játékosa, majd 1974-ben kerültem Pécsre, a Pollack Mihály főiskola csapatához, miután megkezdtem tanulmányaimat. Ez az időszak mindenképpen a ZTE-hez köthető – mondja.

 

Csapó Béla (balról) és Farkas László.

 

Vendéglátónk, Farkas László (Bunda) nem csak kézilabdázott, hanem ökölvívó is volt. Az igazi szerelmet azért a labda jelentette.
- A mai ésszel felfoghatatlan időszak volt – emlékszik vissza. - Az akkor sztárnak számító labdarúgók, ha ma találkozunk, megismernek bennünket, beszélgetünk. Pedig mi csak a megyeiben játszottunk. Ma már ez elképzelhetetlen lenne. A ZTE színeiben végig a megyei bajnokságban szerepeltünk, a legnagyobb rivális a Nagykanizsai Gazdász és a Zalaszentgrót volt. Ificsapatunk egyszer nagyon messzire jutott az Országos Ifjúsági Kupában, gyakorlatilag ezek a játékosok játszottak a felnőtt megyei bajnokságban is. Később többen az NB I B-s Honvéd Katona SE kézilabdázói lettek.
Csapó Bélát természetesen jelenleg is érdekli a kézilabda, de ma már a tv-ben figyeli az eseményeket. Gombos Ferenc és Farkas László gyakorlatilag ma is aktívnak mondhatja magát, hiszen ha sérülés vagy betegség nem akadályozza őket, ők is ott vannak az Ady-iskolában a rendszeres öregfiúk-meccsen, edzéseken. Emlékezve az egykori salakos pályán, ZTE-mezben lejátszott mérkőzésekre…

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu
A cikk eredetileg 2012. szeptember 20.-án jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.
A korábbi fotók rossz minőségéért elnézést kérünk.

 

Gombos Ferenc

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!