Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (15.) (2014.04.19., 12:30)

 

Egerszegi úszók a hőskorból.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

A Zalán kialakított „uszodában” voltak az edzések és a versenyek.

 

A férfi úszócsapat.

 

A korabeli írások szerint a szervezett zalaegerszegi úszósport kezdeti időszakát három részre lehet osztani. Az első 1950-től 1957-ig tartott, amikor az edzések színhelye a Zala folyó volt. „20-25 lelkes sportember alkotott egy csapatot. Az akkor divatos országos szakmaközi bajnokságokon való részvétel jelentett a csapat számára sokat” – áll a krónikában.
1957-ben került sor a városi strandfürdő átadására, s az 50 m-es nyitott medence az egerszegi úszósportra jótékonyan hatott. Az akkori OB II-es csapatbajnokságokon, területi versenyeken sikeresen szerepeltek az egerszegi úszók, a korabeli tudósítások elsősorban Buzás Emmi, Csiky Piroska, Csorba Judit, Csiszár Sándor, Géri László, Kiss Ferenc, Seregélyes István nevét említik.

 

Egy tehetséges generáció versenyzői.

 

Seregélyes István

 

1957-ben vette át a szakosztályt a ZTE, s ettől az esztendőtől egyenletes fejlődés jellemezte a megyeszékhely úszósportját. Ebben az évben lett a szakosztály edzője Seregélyes István. Sajnos ő már nincs közöttünk, halálával nagy veszteség érte a zalai úszósportot. A kiadónk által 1995-ben megjelentetett ZTE-mozaikok sportkötetben megjelent interjúrészlettel idézzük fel most alakját.
„- …1950 nyarán kezdtem versenyezni Egerben, de a nyarakat Zalaegerszegen töltöttem, s itt Bánhidi Tibor újságíró, úszó- és asztaliteniszedző »megtalált«.
- Azóta Egerszeg úszósportját szolgálja. Melyek voltak a legjelentősebb állomások?
- Nem árt a »hősi« korszakot felidézni. A Zalán, a gát fölött volt az »uszoda«. Dallos Ernő, a Németh fűszeres fiai, a Zsidó-gyerekek, a Pintér- és a Búzás-lányok. Ezek a nevek jellemezték ezt az időszakot. 1969: elkészült a fedett uszoda, gyakorlatilag ekkor kezdődhetett meg a komolyabb munka. Pezsgő volt az úszósport, nem annyira fővároscentrikus, mint napjainkban. Hagyományosak voltak a megyék közötti bajnokságok, a területi versenyek. Ezeket azért szervezték, hogy a közel azonos képességű gyerekeknek legyen megfelelő versenylehetőségük.

 

Vecsey György

 

Sallai Alexandra a válogatott tagjaként.

 

- Melyik tanítványára emlékszik vissza legszívesebben?
- Sallai Alexandrára, hiszen ő volt az első, aki válogatott és országos bajnok lett. Bejárta Európát. A szakosztály legeredményesebb időszaka az 1975/76-os szezon volt, amikor hat első osztályú és tizenkét aranyjelvényes úszóval rendelkeztünk. Pálóczy Zoltán országos bajnokságot nyert és szerepelt a válogatottban is. Kiemelkedő sikernek számított az 1977-es szolnoki vidékbajnokság, ahol az Eger csapatát megelőzve, az első helyen végeztünk. 1977-ben Vecsey György lett a vezetőedző, én nem tudtam vállalni főállásban ezt a munkát…”
- Seregélyes István a számviteli főiskolán tanított akkor, s elfoglaltsága miatt nem tudta ellátni ezt a szerepkört – fűzi hozzá a riportrészlethez Büki József, aki 1958-ban kezdte versenyzői pályafutását a ZTE-ben. - 1964-ig, sorkatonai szolgálatom megkezdéséig voltam a klub úszója. Pillangón és mellen voltam eredményesebb, a gyors és a hát nem feküdt annyira. Amikor Vecsey György lett a vezetőedző (emlékezetem szerint ez 1976 nyarán történt), edzőként tevékenykedtem a ZTE-nél, de már 1969 előtt, a fedett uszoda átadását megelőzően segédedző voltam. Ebből az időszakból, a Seregélyes István által említett versenyzők mellett, feltétlenül meg kell említeni Düh Mariann nevét, aki 200 m pillangón országos felnőtt vidékbajnok és csúcstartó volt, Tóvári Ferenc pedig az országos bajnokságokon 100 méteres gyorson dobogós helyezéseket ért el. Az 1977-78-as időszakból pedig Molnár Adél, Gere Péter, Nyakas Péter és Papp Zsombor eredményeit lehet elsősorban kiemelni.

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu
A cikk eredetileg 2012. április 19.-én jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Balról: Sashalmi Zoltán, Seregélyes Norbert, Sallai Alexandra és Tóvári Ferenc.

 

Büki József

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!