Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (12.) (2014.04.07., 11:00)

 

A ZTE  asztalitenisz-csapata, amely megnyerte a dunántúli bajnokságot: Mike Gyula, Mayer Andor, Fusch István, Horváth Dezső, Fenyvesi Ferenc, Schmidt János, dr. Mike Zoltán, Mayer Dénes.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

A ZTE férfi csapata 1960-ban. Balról jobbra: Darvas József, dr. Bánhidi Tibor, Zsidó Benedek, Sántha Ferenc.


Sorozatunk első és második részében már esett szó az asztaliteniszezőkről. A feljegyzések szerint az első számottevő siker Magyar Andor nevéhez fűződik, aki 1926-ban dunántúli ifjúsági bajnokságot nyert. A kiemelésre érdemes eredmények között említi a krónika ebből az időből a híres fővárosi 33-as FC zalaegerszegi vendégszereplését, amikor a Mike Zoltán, Mike Géza, Mayer Andor, Fenyvesi Ferenc és Komlós József összetételű ZTE nagy küzdelemre késztette ellenfelét.
S még egy szép eredmény a húszas évekből: a Fenyvesi Ferenc, Fusch István, Horváth Dezső, Mayer Andor, Mike Zoltán és Schmidt István alkotta egerszegi együtes Dunántúl-bajnokságot nyert.

 

A ZTE NB II-es női csapata. Felső sor: balról negyedik Polczer Erika, majd Doszpoth Mária és Gondi Béla edző. Középső sor: Kutas Gyöngyi és Tornyos Ildikó.

 

A II. világháború időszakában megszüntetett ZTE 1957-ben történő újjáalakulása érintette Zalaegerszeg asztalitenisz-sportját is. Korábban több egyesület is rendelkezett asztalitenisz szakosztállyal, a legtöbb siker a Vörös Meteor nevéhez fűződött, de meghatározó szerepe volt a Z. Spartacusnak is. Ennek az időszaknak volt – többek között – képviselője dr. Bánhidi Tibor, dr. Körőssy Rudolf, Péter Richárd és Zsidó Benedek.
A legeredményesebb csapat a Z. Vörös Meteor volt a ZTE újjáalakulása előtti időszakban, több esztendőn keresztül szerepelt az NB II-ben. 1957 után a ZTE is feljutott ebbe az osztályba, de nem sikerült itt megkapaszkodnia.

 

Darvas József és Ledinscsák Hajnalka vegyespárosban.

 

Női együttese is volt a szakosztálynak, itt Ledinscsák Hajnal, Tornyos Ildikó, Polczer Erika, Doszpoth Mária és Kutas Gyöngyi nevét kell elsősorban említeni. Legjobb eredményük az NB II-ben való szereplés volt, egyénileg Ledinscsák Hajnal emelkedett ki teljesítményével.
A ZTE Bánhidi, Darvas, Gondi, Zsidó alkotta férficsapata többször is megkísérelte a visszajutást (1959, 1960, 1961), de ez nem sikerült. Ennek az időszaknak egyik koronatanúja Darvas József.  A hetvenötödik évében járó nyugdíjas matematika-kémia szakos tanár ma is aktív asztaliteniszező. 1958-tól a szakosztály kiválásáig a ZTE játékosa, illetve játékosedzője volt.
- Pacsán, szülőhelyemen kezdtem játszani, majd Nagykanizsára kerültem a Bányászhoz, amely akkor a megye legjobb csapata volt. A pécsi főiskolai évek alatt is játszottam az NB II-ben. A nyári szünetekben Zalaegerszegen edzettem, a ruhagyár éttermében volt erre akkor lehetőség. Államvizsga után, 1958-ban igazoltam a ZTE-hez.

 

Egykor népes asztalitenisz szakosztálya volt a ZTE-nek. Felső sor, balról: Szarka Tibor, Gaál László, Lőrincz Ferenc, Fazekas Nándor, Horváth István, Lukácsffy Dénes, Mátay Ferenc, Csontos Tamás, Horváth Attila. Középső sor: Bohár Balázs, Polgár Katalin, Hidasi György, Németh Éva, Koller Katalin, Zieger Krisztina, Horváth Norbert, Pais László, Papp András. Alsó sor: Igazi Melinda, Németh Katalin, Borsos Eszter, Pohánka Eszter, Jakab Judit, Czérna Brigitta, Csarnai Noémi, Dóczi Zsuzsanna, Major Erzsébet, Németh Zoltán

 

- Korábbi beszélgetéseinkben már sok szó esett arról, hogy meglehetősen mostoha körülmények között működött a szakosztály a ZTE-nél…
- Különösen akkor volt ez fájó, amikor sikereink voltak. Az országos serdülő bajnokságon hatodikok lettünk, a legjobb vidéki csapatként. Akkoriban a magyar férfi asztalitenisz még a világ élvonalába tartozott. Egy kis iskolai tornateremben edzettünk, 2-3 asztalon. Mégis sikerült ezt a szép eredményt elérni. Különösebb elismerésre nem számítottunk, hiszen pályafutásom alatt nem értem meg, hogy a klub valamelyik vezetője lejött volna edzésre, vagy mérkőzésre. Amikor a ZTE elnökének elmondtam, hogy hatodik lett a csapat az országos bajnokságon, megkérdezte: Akkor most magasabb osztályba kerültek? Miután elmondtam, hogy ez nem így működik, hiszen ezek a játékosok még serdülők, kikből majd ifik és felnőttek lesznek, az elnök csak ennyit mondott: Akkor megszüntetjük a szakosztályt! Simon Gézának, az akkori gazdasági vezetőnek köszönhetjük a túlélést.

 

Bognár Tibor

 

A fent említett serdülőcsapatnak volt a tagja – Mátay Ferenc és Gaál László mellett – Fazekas Nándor. Ezek a fiatalok a Landorhegyi úti iskolában – ahol akkor Darvas József tanított – ismerkedtek meg a sportággal.
- Ez az időszak volt a legsikeresebb pályafutásunk során – emlékezik vissza Fazekas Nándor. – A fejlődő fiatalok a tapasztalt játékosokkal, Bognár Tiborral, Pais Lászlóval és Darvas Józseffel jó csapatot alkottak. Megnyertük az NB III-at, s feljutottunk az NB II-be, ahol 5 játékos alkotta a csapatot, csak egyéni mérkőzések voltak, s egy ifjúsági játékost (nálunk Szalai Tamás volt) kötelező volt szerepeltetni. Sajnos nem sikerült gyökeret verni, igaz a bajnoki rendszer átszervezése sem könnyítette a helyzetünket.
Az asztalitenisz szakosztályt – akárcsak néhány társát a ZTE-nél – aztán elérte a végzet, a szakosztályleépítés. De ez már egy későbbi történet.

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu

A cikk eredetileg 2012. január 19.-én jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Darvas József (balról) és Fazekas Nándor az egykori tudósításokat válogatja.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!