Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (10.) (2014.03.31., 15:30)

 

Egy ZTE-SMAFC mérkőzés a múltból. A pálya a jelenlegi ZTE-stadion területén volt.

 

2011 februárjában a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”
Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, közreadjuk e sorozatot honlapunkon is. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

Panácz Antal

 

Sorozatunkban még nem esett szó a kosárlabdáról. Az újjáalakulás évében, vagyis 1957-ben a ZTE férfi csapata az NB II-ben szerepelt. Nem sokáig, mert erejét meghaladta ez az osztály, s a megyeibe kényszerült. Többszöri sikertelen próbálkozás után 1963-ban aztán kiharcolta a feljutást a ZTE. Néhány név ebből a csapatból: Panácz Antal, Eső László, Horváth Jenő, Bucsis István, Czeglédi Pál, Lajtai István és Juhász László.
Egyik múltidézőnk Panácz Antal:
- Pécsi főiskolásként sokat játszottam az egerszegiek ellen. Miután végeztem, Zalaegerszegre kerültem, a Dózsa-iskolában kezdtem tanítani. Természetes, hogy átigazoltam a ZTE-hez. A város kosárlabda-sportjának mágikus körzete volt a Zárda, az Árpád utca környéke. Ezekkel a nevekkel tudom alátámasztani ezt: Bíró Zoltán, Wölner Jenő, Kustán Kálmán, Horváth Jenő, Eső László, a Merkli-testvérek, Pusztai Árpád, s talán nem veszik szerénytelenségnek, Panácz Antal.

 

Az „Árpád utcai TK” tagjai: Horváth Jenő, Panácz Antal, Eső László és Kiss József.

- Mi volt ennek a titka?
-  A Zárdában volt kosárlabdapálya! Még a Zalaegerszegi Vörös Lobogó idejében a Bp. Honvéd csapatának játékosait Egerszegre vonultatták be katonának. A Zárdában – edzés közben – láthattuk ezeket a nagyszerű játékosokat, akik közül többen tagjai voltak az 1955-ben Európa-bajnokságot nyert magyar válogatottnak.

A bajnoki meccseket akkoriban többnyire a Zárdában, a Zrínyi-gimnáziumban, a ruhagyári pályán, az Arany Bárány Szálloda udvarán játszotta a csapat. A ZTE sporttelepen egykor négy pálya is szolgálta a sportágat. Ebben az időszakban Száraz István, Raffai Imre, Bíró Zoltán és Panácz Antal edzette az együttest.

 

Varga József


- Meg kellett küzdenünk azzal a teherrel, hogy a kosárlabdának nem volt olyan háttere, mint a labdarúgásnak. Volt egy generáció – Kustán Kálmán, Dömötör László, Rozsnyói Sándor, a Radovics-testvérek Ostoros Károly testnevelő irányításával -, amely fémjelezte a sportágat, de aztán nagy űr keletkezett. Ezután jött az a felívelés, amelyben a játékosokon, edzőkön kívül nagy szerepe volt néhány olyan önzetlen, kosárlabdát szerető embernek, mint Varga Józsefnek, Andor Imrének, Simon Józsefnek és Gergye Károlynak – mondja Panácz Antal.

E támogatók közül Varga Józsefet kerestük meg, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a legjelentősebb magyar előkészületi torna elindításában, a Göcsej Kupa szervezésében is. „Mellesleg” kiváló élvonalbeli játékvezető volt.

 

Volt, amikor a Dózsa-kisstadionban játszott a ZTE.

 

- 1963-tól 1965 végéig voltam a szakosztály vezetője. Elődöm, Hóbor József tanulmányi okok miatt lemondott, s ő engem javasolt utódjának. Ennek a generációnak a csúcspontja az összevont NB II. 7. helye volt, amire a Nyugati-csoport 4. helye jogosította fel. (Az akkori szereplők: Varga József szakosztályvezető, Andor Imre intéző, Panácz Antal játékos-edző, Eső László, Horváth Jenő, dr. Czeglédi Pál, Wágner Sándor, Bucsis István, Horváth József, Kéner János, Bozó Tamás, Lajtai István, Berecz Zoltán, Vida Kálmán, Zsidegh Miklós, Nagy László, Villányi Antal, Nagy József, Kovács István játékosok - szerk.) No, de térjünk vissza a feljutásra! Évekig sikertelen volt a próbálkozás, általában a két szomszédos megye bajnokait sorolták össze az osztályozón, s mi többnyire a veszprémi egyetemistákkal kerültünk össze, s ők nehéz falatnak bizonyultak. 1963-ban aztán 3 csoportos lett a másodosztály, s az osztályozón – hat csapat tornáján – sikerült a feljutás. Csak az Oroszlánytól kaptunk ki, ellene játszottuk egyébként az első NB II-es meccset is. (Milyen érdekes: az első NB I-es találkozóját is az Oroszlány ellen vívta a ZTE – E.E.) Az első év jól sikerült, a negyedik helyen végeztünk. Az év végi értékelésnél a zalai csapatok közül (valamennyi sportágat figyelembe véve) az első helyet érdemeltük ki. Mindemellett fontosnak tartottuk a város középiskoláiban a tehetségek felkutatását. Így került hozzánk Nagy László (Cila), Zsidegh Miklós, Berecz Zoltán, Haász Sándor (a későbbi labdarúgó-edző) a Zrínyi és Ságvári gimnáziumból, valamint a keriből Kovács István, Nagy József és Kostyál Zoltán. Ekkor alakult ki a ZTE első külföldi kapcsolata is: Balog János elnök és Marancsics Béla elnökségi tag közreműködésével az ausztriai Fürstenfeldbe utaztunk. A határig magyar busszal utaztunk, onnét az osztrák játékosok saját kocsijukkal vittek bennünket. Ma már sporttörténelem… - zárja a visszaemlékezést Varga József.

E.E.

(Folytatjuk)

A riportsorozat korábbi részei olvashatók honlapunkon: www.zalatajkiado.hu

A cikk eredetileg 2011 november 17.-én jelent meg a Zalatáj nyomtatott változatában.

 

Az 1964-es csapat tablóképe.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!