Kezdőlap

Lapjaink:

Hasznos oldalak

 

Kapcsolat

 

Zalatáj Kiadó Ügyfélszolgálat

 

8900, Zalaegerszeg, Rákóczi F. út 2-4., Pf.: 381

Telefon: 06-92/593-936

Fax: 06-92/596-937

Mobil: 30/378-4465

E-mail: zalataj@zelkanet.hu

 

Térkép

Elfeledett évforduló (1.) (2014.03.03., 15:45)

 

1925-ben készült a felvétel a ZTE labdarúgócsapatáról. A játékosok balról: Toriszai, Schmidt, Löwi, Barta, Kertész J., Dóczi, Borsos, Mike Gy.,  Schwartz,  Börcz, Kertész Ö.

 

2011 februárjában - 3 évvel ezelőtt - a Zalatáj nyomtatott változatában cikksorozatot indítottunk. Így fogalmaztuk meg akkor e sorozat  születésének körülményeit, okát:
 „Tavaly volt 90 éves Zala megye legnépszerűbb sportegyesülete. Akarattal sem lehetett volna nagyobb csenddel »adózni« a fennállás kilenc évtizedének, mint ahogy ez spontán sikerült.
Múltidézésünk nem öncélú. Egyrészt emléket szeretnénk állítani azoknak, akiknek köszönhető, hogy a mai nap még egyáltalán ZTE-ről lehet beszélni. Emléket állítani még akkor is, ha ez azoknak nem jutott eszébe, akik ma a ZTE-ből, s nem a ZTE-ért élnek.
Furcsa világban élünk. Az igazi értékeken csak mosolyognak a XXI. századi percemberek. Pedig ezek nélkül ma nem lennének ott, ahol vannak…”

Nos, hogy a maiak képet kapjanak arról, hogy mi is forgott (forog?) kockán, ma megkezdjük ennek a sorozatnak a közlését honlapunkon. Eddig 27 rész készült el. Aki még nem olvasta, ismerje meg, hogy mit is takar e három betű: ZTE.

 

A ZTE  asztalitenisz-csapata, amely megnyerte a dunántúli bajnokságot: Mike Gyula, Mayer Andor, Fuchs István, Horváth Dezső, Fenyvesi Ferenc, Schmidt János, dr. Mike Zoltán, Mayer Dénes.

 

A gyökerek 1920-ra nyúlnak vissza. Arra az évre, amikor - a hónapot, a napot nem jegyezték fel a krónikák - Vadász József bőrössegéd szervező munkájának köszönhetően megalakult a Zalaegerszegi Torna Egylet. A klubot elsősorban iparos és kereskedő fiatalok alkották, kezdetben egyetlen szakosztállyal, ami a labdarúgóké volt.
A pénz akkoriban is nagy úr volt. Pálya nélkül csak alkalmi mérkőzéseket játszhattak a mai Vizslaparkban (Vöcköndi-rét) kialakított játéktéren.
A hőskor emlékezetes dátuma 1921. augusztus 20. Ezt megelőzően vonták meg a ZTE játékosaitól a ZSE-pálya használati jogát. A ZTE labdarúgóiban azonban nagy volt a bizonyítási vágy. Az élvonalbeli Szombathelyi AK együttesét látták vendégül. Az egerszegi játékosok maguk készítették elő a pályát a Vizslaparkban. Mintegy kétezer szurkoló szorított az egerszegieknek, az egykori szemtanúk szerint először hangzott fel a „Hajrá ZTE!” biztatás, ám a szombathelyiek nagyobb tudása kidomborodott, s 2-1-re nyertek.
Bizonyára nagyon kevés zalaegerszegi futballbarát van, aki még emlékszik a hőskor főszereplőire. Idézzük fel tehát, hogy kik húzták akkor magukra a ZTE fekete-fehér mezét: a Mike-testvérek (Gyula, György, Zoltán, Géza), Zsömbölyi Sándor, Lőwi Géza, Barta István, Lang István, Némethy István, a Nagy-testvérek, Farkas Lajos, Farkas István, Kerkai István, Szücs (Spiegel) Imre, Vadász József, Gombás Gyula, Kertész Jenő, Kertész Ödön, Polancz, Szabó, Prédiger, Nemes István, Schwartz, Grabecz.
Nem tévedés: kezdetben fekete-fehér volt a ZTE színe, s a későbbi zöld-fehéren keresztül vezetett a mai kék-fehérig.

 

Kertész Ödön, a ZTE atlétája.

 

Az első években a labdarúgás mellett az atlétika is képviseltette magát. Nem voltak egetverő eredmények, de a lelkesedés mindenképpen dicséretes. Kertész Ödön a 200, 400, 800 méteres síkfutásban nyert viadalokat a keszthelyi Helikoni ünnepségek sportversenyein, Farkas István a 100 méteres síkfutásban volt kiváló, s az 1921-ben megtartott Helikon ünnepségen a 4x100 méteres váltó tagjai: Kertész Ödön, Hoffmann Frigyes, Nagy Lajos és Farkas István ebben a számban is a ZTE színeket vitték diadalra.
A korabeli krónikák több érdekes esetet is feljegyeztek a kezdeti évekről. Ezekre az 50 éves jubileum alkalmából megjelentetett kiadványban bukkantunk:
Jády Károly szabómester megtiszteltetésnek vette, hogy az egyesület elnökévé választották, mint köztiszteletben álló kisiparost. Ám a sporthoz, futballhoz vajmi keveset értett. Ezért történhetett meg, hogy az egyik mérkőzésen, amikor a ZTE 1:0-ra vezetett, egyre noszogatta az intézőt: szóljon a bírónak, fújja le a találkozót, akkor nem kaphat gólt a ZTE és biztosan nyer.
Arra is büszkék a régiek, hogy olyan világhíres énekesnők, mint Medek Anna és Marschalkó Rózsi a ZTE-ért énekeltek. Az történt ugyanis, hogy Ragendorfer Samu, az Arany Bárány akkori bérlője - nagy ZTE szurkoló és mecénás - bált rendezett a ZTE javára, s hogy a közönségsikert, no meg a bevételt fokozza, a két híres művésznőt hozatta le vendégszereplésre.
Megható az akkoriak áldozatkészsége is: asztalosok teljesen ingyen készítettek padokat az ülőhely részére, volt aki a Vizslarét közelében levő házában helyet adott a szertárnak (ahol hétközben az említett padokat is őrizték), más kisiparos pedig pónifogatát bocsátotta mindig rendelkezésre, hogy a pályától elég messzire levő szertárból a felszerelést, padokat ki - és visszaszállítsák. Mindezt ingyen, a ZTE iránti szeretetből! Azt is érdekes megemlíteni, hogy ebben az időben a csapatnak nem volt olyan irányító gépezete, mely a mérkőzéseket lekötötte volna. Néhány közeli város csapataival levelezésben álltak, ezekkel viszonylag könnyebben ment a mérkőzések lekötése, de gyakran előfordult, hogy a játékosok indultak el kerékpáron ellenfelet szerezni. Sokszor 30-40 km-t kerékpároztak, míg a következő vasárnapra egy ellenfelet találtak. Az szinte természetes volt akkoriban, hogy a pálya előkészítését: meszelést, ülőhelyek kihordását maguk a játékosok végezték.”

 

A ZTE labdarúgócsapata a húszas években.

 

A labdarúgás és az atlétika mellett az asztalitenisz is gyökeret vert a megyeszékhelyen. Szép sikert értek el 1927-ben azzal, hogy megnyerték a dunántúli csapatbajnokságot.
Időközben újabb sportágak váltak népszerűvé Zalaegerszegen, beindult a teniszélet is. Pályája nem volt a ZTE-nek, ezért a MOVE ZSE-től béreltek. A korabeli krónikák feljegyezték, hogy a szerződés ugyan létrejött, de a bérbeadó klub kikötötte, hogy a ZTE teniszezői csak a mellékkapun léphetnek be a sporttelepre.
Kezdetben nem alakult ki rendszeres versenyzés, többnyire alkalmi mérkőzéseken szerepeltek a ZTE teniszezői. Akadt egy-egy bravúros győzelem is, s ezek közül mindenképpen kiemelést érdemel, hogy Mayer Andor 1926-ban dunántúli ifjúsági bajnokságot nyert Szombathelyen. Emlékezetes marad a nevezetes 33-as FC csapatának zalaegerszegi vendégszereplése, amikor a Mike Zoltán, Mike Géza, Mayer Andor, Fenyvesi Ferenc és Komlós József összetételű ZTE igencsak megnehezítette a fővárosiak dolgát.

E.E.

(Folytatjuk)

 

A húszas években beindult a teniszélet is a ZTE-nél.

 

Ide kattintva az eddig megjelent összes rész elolvasható!