„Zalai Kincskereső” (2017.02.22., 9:40)

Értékőrző diákok vetélkedtek

 

A 24 csapatból sorsolás útján 12 lett.

 

A Zala Megyei Önkormányzat a Földművelésügyi Minisztérium - Hungarikum Bizottság HUNG-2016 - a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására kiírt nyertes pályázatának alapján került sor a „Zalai Kincskereső” vetélkedőre a megye általános iskolai felső tagozatos és középiskolai tanulói számára.
Az első fordulóra 2016 november 24. és december 22. között került sor. A résztvevő csapatoknak értéktesztet kellett kitölteniük, valamint a Hungarikum törvény szerinti kategóriák figyelembevételével helyi értékeket felkutatni. Feladat volt továbbá egy kisfilm elkészítése is.

 

Kézműves feladatok is vártak a diákokra a falumúzeumban.

 

A feladatlapok értékelése alapján az alábbi csapatok jutottak a vetélkedő második fordulójába:
Arany ászok (Zrínyi), Asbótosok (Asbóth), Az Őrzők (Gönczi), Csak Csajok (Zrínyi), Cseri Elektró,  (Cserháti), ÉrtékKutatók (Báthory), Falutékások (Göcsej Kapuja), Göcseji Betyárok (Bocfölde), Hegymesterek (Pókaszepetk), Kerisek (NSZC Thúry), KerkaRokka (Arany),  Kincskereső (Landorhegyi), Múltidézők (Vörösmarty), Műkincsvadászok (Bagod),  Nyerte(a)m (Kölcsey), Pacsokosok (Pacsa), Sáskák (Kiskanizsa), Smile palacsinta (Kölcsey),  Szalayak (Eötvös), Szegi Sulisok (Becsvölgye), Tudorok (Ady), Zala Gyöngyei (Báthory),  Zalai Dödöllék (Liszt), Zala-Iqm (ZSZC Ganz).

A vetélkedő második fordulójára 2017 február 21-én került sor. Az első feladatok megoldására felsorakozott 24 csapatot a Göcseji Falumúzeumban Konczér Katalin, a Zala Megyei Értéktár Bizottság elnöke köszöntötte. Jó szereplést kívánt a nemes versengésben a résztvevőknek, s köszönetet mondott a felkészítő pedagógusoknak. Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója kiemelte: hol máshol lehetne e vetélkedő, mint abban a falumúzeumban, ahol a múlt értékeit őrzik.

 

A Göcseji Múzeumban „Kincskereső”-totót kellett kitölteni.

 

A versenyben résztvevő 24 csapatból ezután sorsolás útján összevontak egyet-egyet, így a továbbiakban közösen oldották meg a feladatokat.
Az első erőpróba egy gasztronómiai feladat volt, amelyben a Bolla Lászlóné szakács által főzött paradicsomos kerekrépa receptjét és elkészítési módját kellett visszaidézni a korábbi ismertetés alapján.
Ezt követően kézműves feladatok (kosárfonás, bőrözés, szövés, fafaragás, agyagozás, csuhézás) vártak a versenyzőkre, amihez szakavatott mesterek voltak segítségükre.
A verseny délután a Göcseji Múzeumban folytatódott, ahol többek között „Kincskereső”-totó várt a résztvevőkre.
Amíg a zsűri értékelte az egész napi eredményeket, a diákok átvonultak a Zalaegerszegi Törvényszék dísztermébe, ahol Kajári Attila, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Zalaegerszegi Tankerületének igazgatója összegezte a vetélkedő tapasztalatait. Aztán sor került a nagy érdeklődéssel várt eredményhirdetésre.

 

Kajári Attila értékelte a vetélkedőt.

 

Az első három helyezett csapat:
1. Nyer Team (Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium) - Műkincsvadászok (Bagodi Fekete István Ált. Iskola), 2. Múltidézők (Lenti Vörösmarty Mihály Általános Iskola) - Zala gyöngyei (Zalaegerszegi Báthory Szakközépiskola), 3. Szegi Sulisok (Becsvölgyei Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola) - Falutékások (Baki Göcsej Kapuja Általános Iskola).
A vetélkedő 1. helyezettjének jutalma 3 napos tábor a Zobori KalandoZoo-ban, a második helyezett ugyanitt tölthet el egy napot. A harmadik helyezett csapat tárgyjutalomban részesült.
A döntőben szereplő valamennyi együttes 1-1 zalai őshonos gyümölcsfát kapott iskolájuk számára, a csapatok tagjai és a kísérőtanárok névre szóló emléklapot és Zalai Kincskereső 2016/17 feliratú nyakba akasztható medált.
Az első három helyen végzett csapatok felkészítő tanárai könyvutalványt vehettek át a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Zalaegerszegi Tankerületének igazgatójától.

 

A győztes csapat tagjai Konczér Katalinnal.