Zala megye 100 százalékosan kihasználja a forrásokat

(2017.05.26., 15:05)

 

Rákossy Balázs (jobbról a második) kiemelte, hogy az eddigi központi döntés helyett most a megyék oszthatják el a forrásokat.

 

A magyar kormány célja, hogy a 2014-20 programozási időszakban az európai uniós forrásokból finanszírozott projektek minél hatékonyabban és gyorsabban valósuljanak meg.
A Nemzetgazdasági Minisztérium ezért a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében a megyei kedvezményezettek oldalán felmerülő feladatok ellátásának támogatására országszerte információs napokat szervez. Az információs napokon a fenti célok elérése érdekében workshop keretében kerül sor a TOP projektek megvalósításában érintett 18 megye kedvezményezettjeinek felkészítésére a hatékony projektvégrehajtás érdekében.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) eredményeiről, valamint Zala megye TOP keretében elérhető forrásai, lehetőségei témában Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára, Oláh Gábor helyettes államtitkár, dr. Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke és Manninger Jenő fejlesztési biztos sajtótájékoztatót tartott ma a Megyeházán. Ezen részt vett Szabóné Mileji Ágota, a Magyar Államkincstár Zala Megye Igazgatóságának vezetője is.

 

Balról: Manninger Jenő, dr. Pál Attila, Szabóné Mileji Ágota, Rákossy Balázs és Oláh Gábor.

Fotók: Zalatáj

 

Rákossy Balázs elmondta, hogy a TOP 2014-2020 között 1300 milliárd forintos fejlesztési forrást biztosít a megyéknek és a megyei jogú városoknak. Újdonság, hogy amíg eddig központilag születtek a döntések az elosztásról, most már helyben történik ez. Az 1300 milliárdos összegből 800 a megyéknek, 500 a megyei jogú városoknak jut. Az államtitkár részletezte a zalai elosztási viszonyokat is. A megye 23, Zalaegerszeg 16,8, Nagykanizsa 8 milliárdból gazdálkodhat, a két város esetében ez az összeg bővül a Modern Városok Programból jutó támogatással.
Ezek az összegek Zala megye esetében elsősorban a gazdasági infrastruktúra fejlesztésére (3 milliárd forint), turizmusra (2,2), közlekedési beruházásokra (3,7), foglalkoztatási célú fejlesztésekre (1,8) fordíthatók. A nyertes pályázókkal a tervek szerint június közepére megkötik a szerződéseket a Magyar Államkincstáron keresztül, amely biztosítja és garantálja a szükséges összegeket.
Oláh Gábor elmondta, hogy a nyertes pályázókkal a mai workshop keretében mód nyílott a beszélgetésre. Megjegyezte, hogy a támogatás 100 százalékos intenzitású, vagyis nem kell önerőt biztosítani.
Manninger Jenő arról szólt, hogy sikerült elérni a kitűzött célt. Valamennyi pályázati forrásra elegendő jelentkező volt. Ez a pályázati kiírás egyben kiváló igényfelmérésnek is bizonyult.
Dr. Pál Attila megjegyezte: összesen 233 pályázat érkezett 30 milliárd forintos igénnyel. Az első körben 9,8 milliárd forint sorsáról döntöttek, 45 település jutott támogatáshoz. Hamarosan elbírálják a további pályázatokat is, s elmondható lesz, hogy Zala megye 100 százalékosan kihasználja az uniós forrásokat. A megyei közgyűlés elnöke kiemelte a programban résztvevők segítségét, megemlítve a Magyar Államkincstár Zala Megyei Igazgatóságát is.

E.E.