Volt egyszer egy B-közép... (27.) (2016.12.20., 11:15)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - A szándék egyértelmű volt a B-középpel szemben.

 

2016. február 26-án indított sorozatunk végére értünk. Közel egy év alatt 27 részben idéztük fel a ZTE labdarúgó-csapatát szenvedélyesen szerető és buzdító B-közép történetét.
Kalauzunk Szabó Tibor, vagyis „Tike”, a B-közép vezéralakja volt.
Beszélgetésünk végéhez közeledve Szabó Tibor a korábban elhangzottakhoz is véleményt fűzött.
- Böcskey Jenő édesapja - a menye szerint - felvetette, hogy a B-közép egyik vezérének rendőrségi kapcsolatai voltak - mondja Szabó Tike. - Valószínűleg R. István szállodavezetőre gondolt, mert ő hivatalából adódóan rendszeres kapcsolatban állt a rendőrséggel. Ez nem egyedi eset volt akkoriban, valamennyi szállodát ellenőrizte a rendőrség. R. István ellen egyébként semmilyen eljárás nem indult a B-közép kapcsán.
- Elhangzott a korábbi részekben: Böcskey Jenő azért kapott letöltendő szabadságvesztést, mert nem volt befolyásos pártfogója…
- Senkinek sem volt. Az én védelmemet például senki sem vállalta el. Egy hivatalból kirendelt ügyvéd képviselt a tárgyaláson. II. fokon egyébként dr. Sz. Gy., a megyei bíróság elnöke tárgyalta az ügyünket. Rendkívül jóindulatú volt, éppen csak azt nem mondta, hogy fiúk, egyetértek magukkal. Úgy tette fel a kérdéseket, hogy szinte szánkba adta a választ.

 

Az egykori Ifjúsági Ház a B-közép kedvenc helye volt.

 

- Ugorjunk vissza időben, még a bírósági tárgyalást megelőző időszakra. Nem árt tisztázni, hogy nem köztörvényes ügyben indult az eljárás…
- A Belügyminisztérium megszüntette ellenem a nyomozást államellenes szervezkedés miatt, s visszaadta az ügyet a megyei rendőr-főkapitányságra. Az állambiztonsági osztály vezetője dr. K. László volt. A nyomozás felügyeletével a megyei pártbizottság adminisztratív és igazgatási osztályának vezetőjét, dr. V. Ernőt bízták meg, aki részese volt 1957-ben az 56-os forradalom nagykapornaki résztvevőinek felelősségre vonásában. Milyen érdekes a sors: 1976-ban ő lett a Zala Megyei Szálloda és Vendéglátóipari Vállalat igazgatója. Azé a cégé, ahol dolgoztam.
- A tárgyalás után próbálkoztak beszervezéssel?
- K. százados többször is felkeresett, hogy beszervezzen a III/III-as ügyosztályhoz. Azt mondta: Tibi, magában megbíznak a többiek! Nem kell nagy dolgokat jelenteni, de ha hall valamit… Utoljára a Napfény Étteremben találkoztunk, s oda a B-közép több tagja is elkísért. Kint ültek a lépcsőn, amíg mi bent, a presszóban beszélgettünk. Akkoriban volt a felvételim a vendéglátóipari főiskolára, K. százados megígérte, hogy segítenek bejutni. Nemet mondtam neki, utána nem keresett többször. A szóbeli felvételi vizsgán az elnökségben ülő KISZ-titkár megjegyezte, hogy a kémiát csak középiskolás szinten tudom. Akkor már éreztem, hogy reménytelen a helyzet.
- Elképzelhető, hogy másoknál eredményesebb volt a meggyőzés?
- Nem tudom… Elképzelhető. Azért rendesen megsanyargattak bennünket. Az ügynöklistákat a mai napig nem hozták nyilvánosságra, mert minden rendszernek szüksége van zsarolható, félelemben tartott emberekre. Biztosan érdekes nevek kerülnének napvilágra. A szándék egyértelmű volt a B-középpel szemben. Arra törekedtek, hogy a kemény, összetartó mag tagjait egymás ellen fordítsák. Nem sikerült nekik.

 

Böcskey Jenő egyenes, szókimondó ember volt.

 

- Beszélgetésünk végén szeretném, ha mesélnél Böcskey Jenőhöz fűződő kapcsolatodról…
- Örök fájdalmam, hogy nem tudtam megakadályozni az Ifjúsági Házban történteket, ami az elítéléséhez vezetett. Várható volt, hogy az 1973-as felfüggesztett börtönbüntetés után az 1974-es perben letöltendő szabadságvesztést kap. Idővel mindketten megnősültünk, én egy ideig nem Zalaegerszegen éltem, így ritkábban találkoztunk. 1983-ban - mivel építésztechnikus volt - őt kértem meg arra, hogy szervezzen egy brigádot az egerszegi lakásom bővítéséhez. Ezekben az években nem úgy tűnt, mint egy megtört ember. A 90-es évek elején többször bejött hozzám a Napfénybe, de a betegségéről nem igen beszélt. Annál többet a fiairól, akikre nagyon büszke volt. Megdöbbenve hallottam a halálhírét… Böcskey Jenő rendkívül egyenes, szókimondó ember volt. Nem véletlen, hogy a B-közép tagjai közül kettőnk ellen emeltek vádat. Egyértelmű volt, hiszen mi tettük a legtöbbet azért, hogy elítéljenek bennünket.

E.E.
(Vége)

 

Az alkalmi kőművesbrigád Szabó Tibor házának bővítésénél.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonnegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonhatodik része olvasható!