Volt egyszer egy B-közép... (24.) (2016.10.26., 8:55)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - Naiv voltam, nem is sejtettem, hogy magnót helyeztek el a lakásban.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.

 

Böcskey Jenő… Olyan „bűnökért” zárták börtönbe, amiken ma csak mosolyognának az emberek.

 

Több, mint negyven év elteltével is indulatokat gerjeszt az egykori ZTE B-közép történetének felelevenítése. Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is történt valójában, miért indult bírósági eljárás több szurkoló ellen.
Sorozatunkat azzal kezdtük, hogy megszólaltattuk Szabó Tibort, a B-közép egyik vezérét, aki elmesélte, hogyan is alakult ki az a szurkolótábor, amelyik akkoriban felvette a versenyt a Fradi B-középpel. Aztán jelentkezett egy hölgy, aki az egerszegi szurkolótábor markáns tagjának volt az első szerelme, majd megkereste szerkesztőségünket Böcskey Jenő özvegye is. Hogy teljes legyen a kép, Böcskey Jenőt rendszer elleni izgatásért jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélték. E riportokban  elhangzottak olyan mondatok is - szándékosság nélkül - , amelyek félreértésre adhattak okot annak kapcsán, hogy ki, vagy kik voltak ennek a B-középnek a rendőrségi besúgói. Már-már Szabó Tibor is úgy érezte, hogy oldalvágányra siklott az egész sorozat, hiszen a sejtetések mögött nem voltak konkrét nevek, így az olvasó szabadon kombinálhatott. Mint mondta, ha odáig érünk a történések felelevenítésében, részletesen elmeséli, hogy miképpen úszta meg a börtönbüntetést. Folytatjuk beszélgetésünket. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)
- Hogy alakult a kapcsolatod Böcskey Jenővel elítélése után?
- A testvéreivel és a szüleivel tartottam a kapcsolatot.
- Térjünk vissza az eljárásra! A nyomozás derítette ki, hogy mi volt a „bűnötök”, vagy?...
- Már mindent tudtak. Régóta figyeltek bennünket és jelentettek. R. I. és F. É. megszerveztek egy találkozót L. T.-néval, annak férjének - aki akkor katona volt - tudtával. Rögzítették a beszélgetést. Naiv voltam, nem is sejtettem, hogy magnót helyeztek el a lakásban.

 

Az elbocsátó „szép üzenet”…

 

- Kinek a lakásán történt mindez?
- L. T.-nál.
- Ő volt az egyik beszervezett ember?
- Igen, a másik kettő pedig R. I. és F. É. Előbbi a barátom volt, azóta, hogy megalakult a B-közép. Szinte mindenkit kihallgattak a B-középből az eljárás során.
- Tudom, engem is behívtak a rendőrségre… Milyen jelzéseket kaptál a többiektől?
- Soha senkit nem kérdeztem a kihallgatásokról. Senkire sem haragszom. Azt azért tudomásul kell venni, hogy mi nem bűnözők voltunk. Tiszta szívvel szerettük a ZTE-t, szurkoltunk neki. A mai fiatalok nem is tudják elképzelni, hogy abban a rendszerben, légkörben a labdarúgó-mérkőzéseken nem csak a sport volt a főszereplő. Talán itt volt némi lehetőségük a fiataloknak  - a rockkoncertek mellett -  a lázadásra a rendszer ellen. Engem a rendőrségen jól elvertek, Böcskey Jenőt börtönbe zárták olyan „bűnökért”, amiken ma csak mosolyognának az emberek.
- Említettél néhány nevet… Voltak még mások is, akik segítették a rendőrséget a B-középből?
- Akadtak a városi legendákban előforduló nevek, de ezeket nem említhetem, mert nincsenek bizonyítékaim. Többen is voltak, akikre gyanakodtunk, egyikük belügyi dolgozó volt, másikukat felvették a rendőrtiszti főiskolára, egy testvérpárnak magasrangú rendőrtiszt volt az apja. Ők idejekorán le is léptek a B-középből. Nem haragszom senkire, mindenki úgy védte meg magát, ahogy tudta.
- Milyen büntetést kaptál?
- 1974. április másodikán megszületett az ítélet. Egy év szabadságvesztést kaptam három évre felfüggesztve.

E.E.
(Folytatjuk)

 

A B-középbe beépültek a rendőrségi besúgók.

 

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonharmadik része olvasható!