Volt egyszer egy B-közép... (22.) (2016.10.11., 9:10)

- avagy ki volt a besúgó?

 

Szabó Tibor: - A pártbizottságon úgy gondolták, hogy nem kell a városnak, a megyének ilyen országos politikai botrány.

 

Most, hogy az ember tapasztaltabb korba lépett, rájön, hogy valóban nem történik semmi sem véletlenül. Mint ahogy az sem, ami Zalaegerszeg labdarúgásában az 1960-as évek végén megesett.
Érett lett a helyzet arra, hogy a ZTE merész célokat fogalmazzon meg. Dinamikusan fejlődött a város, kiváló játékosok kerültek a klubhoz, a megyei tanács vezetője, Ujvári Sándor szerette a sportot és sokat is tett érte. S néhány év múlva már zalai csodáról beszélt az ország. Bajnoki cím az NB II-ben, ezüstérem az NB I B-ben, feljutás az NB I-be. Abszolút újoncként a hatodik helyet megszerezve a zalaegerszegi futballcsapat valóban csodát hajtott végre. S volt ennek az együttesnek egy csodálatos szurkolótábora, a B-közép. Amelyikkel még a fanatikus FTC-szurkolók sem mertek tengelyt akasztani.
Több, mint negyven év elteltével is indulatokat gerjeszt az egykori ZTE B-közép történetének felelevenítése. Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is történt valójában, miért indult bírósági eljárás több szurkoló ellen.
Sorozatunkat azzal kezdtük, hogy megszólaltattuk Szabó Tibort, a B-közép egyik vezérét, aki elmesélte, hogyan is alakult ki az a szurkolótábor, amelyik akkoriban felvette a versenyt a Fradi B-középpel. Aztán jelentkezett egy hölgy, aki az egerszegi szurkolótábor markáns tagjának volt az első szerelme, majd megkereste szerkesztőségünket Böcskey Jenő özvegye is. Hogy teljes legyen a kép, Böcskey Jenőt rendszer elleni izgatásért jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélték. E riportokban  elhangzottak olyan mondatok is - szándékosság nélkül - , amelyek félreértésre adhattak okot annak kapcsán, hogy ki, vagy kik voltak ennek a B-középnek a rendőrségi besúgói. Már-már Szabó Tibor is úgy érezte, hogy oldalvágányra siklott az egész sorozat, hiszen a sejtetések mögött nem voltak konkrét nevek, így az olvasó szabadon kombinálhatott. Mint mondta, ha odáig érünk a történések felelevenítésében, részletesen elmeséli, hogy miképpen úszta meg a börtönbüntetést. Folytatjuk beszélgetésünket. (Az előző részek az oldal alján találhatók.)

 

Az egerszegi B-közép fogalom volt az országban.

 

- Említetted, hogy meglehetősen széles körű vizsgálat kezdődött. Te ellened miért folytattak eljárást?
- Mint később kiderült, ellenem államellenes szervezkedés volt a vád a Fradival fennálló kapcsolat miatt. Ez akkoriban 5-20 évig terjedő fegyházbüntetést jelentett. Az ügyet elvették a megyei rendőr-főkapitányságtól, s a Belügyminisztériumhoz került. Egy normálisan viselkedő őrnagy hallgatott ki Zalaegerszegen, aki hozott magával egy hatalmas, bőrkötésű FTC-albumot.
- Fradi-szurkoló volt?
- Dehogy! Rengeteg fotó volt az albumban, de meglepetésemre nem is annyira a fiatalabb szurkolók iránt érdeklődött, hanem az idősebb, jól szituált emberekről kérdezett. Arra volt kíváncsi, hogy kiket ismerek, kikkel tartom a kapcsolatot. A nyilvántartottak közül 2-3 szurkolót ismertem, akikkel a meccseken szoktam találkozni.
- Mire volt konkrétan kíváncsi az őrnagy?
- Megkérdezte, hogy kikkel tartom a kapcsolatot, hol találkozom velük. Mondtam, hogy semmilyen kapcsolat nincs azon kívül, hogy a ZTE-Fradi meccseken üdvözöljük egymást, s ha éppen Pesten játszik a ZTE egy másik fővárosi csapat ellen, akkor kijönnek nekünk szurkolni. Hozzátettem még, hogy az első ZTE-FTC találkozó előtt, 1973 május hatodikán néhány vezérszurkolójuk nálunk aludt. Gyakorlatilag ezzel be is fejeződött a kihallgatás.

 

A ZTE-FTC mérkőzések több szempontból is a figyelem központjába kerültek.

 

- De a vizsgálat nem zárult le…
- A Belügyminisztériumban megszüntették az eljárást az államellenes szervezkedés miatt. Visszaadták az ügyet a megyei rendőr-főkapitányságra. Itt Böcskey Jenő és K. Bozsa ellen akartak eljárást folytatni államellenes izgatás miatt. Miután megtudták, hogy ellenem megszüntették az eljárást az államellenes szervezkedés miatt, összeült a megyei pártbizottság vezetése.
- Ennyire komolyan foglalkoztak az üggyel?
- Igen. Szerencsére a pártbizottságon úgy gondolták, hogy nem kell a városnak, a megyének ilyen országos politikai botrány. A továbbiakban a pártbizottság adminisztratív és igazgatási osztályának felügyelete mellett zajlott a rendőrségi és az ügyészségi eljárás. Olyan elhatározással, hogy ne három ember legyen a büntetőügyben, mert az már csoportosan elkövetett cselekménynek számít. Böcskey Jenő ellen és ellenem emeltek vádat államellenes izgatás miatt.

E.E.
(Folytatjuk)

 

Egy nem jó minőségű archív felvétel. Kalákában bővítik Szabó Tikéék házát az Orsolya téren. Az alkalmi brigádban ott vannak a B-közép tagjai is.

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú huszonegyedik része olvasható!