Volt egyszer egy B-közép… (20.) (2016.09.20., 9:30)

- avagy ki volt a besúgó?

 

1973 tavaszán az újonc ZTE 1-0-ra legyőzte a Ferencvárost. Szabó Tike a kettős létra tetejéről vezényelte az egerszegi B-közepet és a Fradi-tábort.

Fotó: archív

 

Egy kis szünet után folytatjuk sorozatunkat. A nyári szabadságolások miatt úgy gondoltuk, hogy várunk őszig, hiszen sok olvasónk vagy nyaralt, vagy éppen a gyermekeivel, az unokáival volt elfoglalva. Sokan viszont éppen azt reklamálták, hogy nem találkoztak honlapunkon a sorozat újabb részeivel. Mert kíváncsiak arra, hogy kik voltak az egykori B-közép besúgói.
Volt egyszer egy B-közép… A ZTE NB I B-s, majd NB I-es szurkolótáborának radikális része. Riportsorozatunk előző részei az oldal alján találhatók. S most folytatjuk beszélgetésünket Szabó Tibor Tikével, a B-közép vezérével. A múltidézést az első NB I-es szezon utolsó mérkőzésével, az MTK 4-0-ás legyőzésével zártuk. Az ünneplésre készülő szurkolókat a rendőrség brutális módon szétverte.
- Mi lett ezután a B-középpel?
- Minden ment a maga útján, azzal a különbséggel, hogy állandó műsorszámaink lettek a nacionalista énekek és versek. S ne tagadjuk: voltak kommunistaellenes megnyilvánulások is.

 

Az egykori B-közép az északi lelátó közepén szurkolt a ZTE-nek. A napokban készült felvételen Szabó Tike a régi lelátó helyén épült új tribünön ülve emlékszik a régi szép napokra.

Fotó: Zalatáj

 

- Kezdett elfajulni a dolog?
- Később antiszemitának minősített dalok is elhangzottak, noha semmi bajunk nem volt velük. Ezek ilyen kis élcelődő, nem durva dalocskák voltak, s miután az MTK ellen szóltak, ezért zsidóellenes megnyilvánulásnak tekintették. Sokkal konkrétabbak és erőteljesebbek voltak a szovjetellenes megnyilvánulások. Ezeket a nótákat kizárólag a buszon énekeltük, idegenbeli mérkőzésekre utazva. Mondhatnám azt is, hogy zárt körben. Valaki, vagy valakik tehát jelentették illetékes helyen.
- Nyilvános helyen soha nem hangzottak el?
- Egyszer igen. Amikor a magyar-osztrák VB-selejtező után a kanizsai barátainkat Budapestről hazavittük, a mozikertben előadtuk a teljes repertoárt. Nagy sikert arattunk...

 

A B-közép egyik nagy kedvence Soós István (fehér mezben) volt.

Fotó: archív

 

- Aztán jött az az emlékezetes fehérvári mérkőzés…
- A Videoton szurkolói voltak akkor reflektorfényben, hiszen az MTK elleni meccsen beraktak a pályára egy kék-fehér szalagokkal „feldíszített” libát. Mi már két órával a meccs előtt ott voltunk, s elfoglaltuk a helyünket. Nem mertek reklamálni, mert több száz egerszegi volt akkor a fehérvári stadionban. A szünetben rendeztek egy szovjet-magyar fegyveres váltófutást, amelyben szinte az utolsó pillanatig a szovjetek vezettek. Mi természetesen szurkoltunk a „testvéri” szovjet csapatnak is, kórusban kiabáltuk: hazáig meg se álljatok! Az utolsó métereken a magyarok megelőzték az ellenfelet, s mi odahívtuk őket: „gyertek ide, gyertek ide!” Elénekeltük a Himnuszt, de a szovjet katonákról sem feledkeztünk meg, nekik a „Nyista búza, nyista kukuruza” jutott.
- S mi lett ennek a következménye!
- Másnap reggel nyolc órakor már raporton voltam Ujvári Sándornál, a megyei tanács akkori elnökénél. Azt mondta: Még egy ilyen eset, s többet nem mehetnek meccsre!

E.E.

(Folytatjuk)

 

Soós István, az egykori nagyszerű játékos 2016. szeptember 17-én vette át dr. Navracsics Tibor EU-biztostól és dr. Pál Attila megyei közgyűlési elnöktől a Zala Megye Sportjáért díjat.

Fotó: Pataki Balázs

 

Ide kattintva az interjú első része olvasható!

Ide kattintva az interjú második része olvasható!

Ide kattintva az interjú harmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú negyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú ötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú hetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú nyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú kilencedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkettedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenharmadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennegyedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenötödik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhatodik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenhetedik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizennyolcadik része olvasható!

Ide kattintva az interjú tizenkilencedik része olvasható!