Vadveszély az utakon (2017.09.12., 14:10)

Óriástáblákat helyeztek ki

 

Óriástáblák figyelmeztetik az autósokat.


Óriástáblával figyelmeztetik az autósokat a fokozott vadveszélyre megyénk érintett útvonalain. Legutóbb a 75. számú főút Nova és Zajda közötti szakaszára helyeztek ki ilyen figyelemfelhívó táblákat. Horváth László r. őrnagyot, a ZMRFK Közlekedésrendészeti Osztály, Baleset-megelőzési Bizottság titkárát kérdeztük:

- Az ORFK felhívásáról van szó, melyet mi lefordítottunk „zalaira”, hiszen főútjaink és az azokon közlekedők szinte kivétel nélkül ki vannak téve a vadveszélynek. – hangzott a sajtótájékoztatón – A Lentiből Zalaegerszeg felé közlekedők olyan útszakaszon utaznak, melyek vadban gazdagok, az élőhelyükön, erdőségeken vezetnek keresztül és nagyon sokszor vadbalesetek történnek. Ezek általában anyagi káros esetek, de sajnos már személyi sérüléses baleset is előfordult már. Ezt átélni trauma a közlekedőknek, trauma látni egy elütött állat vergődését, nem is beszélve a személyi sérülésről, anyagi károkról.

A baleset-megelőzési szakember felhívta a figyelmet, az elütött vadhoz hozzányúlni tilos, a 112 és 107 segélyhívó számokon lehet segítséget kérni baleset esetén. A kiértesített területi illetékes vadászok szakszerűen járnak el ilyenkor.

- A vad eltulajdonítása pedig törvénybe ütköző cselekedet, nem ajánljuk ezt megtenni - tette hozzá Horváth László r. őrnagy.

 

Horváth László szerint gyakorlatilag valamennyi zalai főútvonal veszélyeztetett.

 

- Melyek a legveszélyesebb időszakok a vadveszélyt illetően?

- A szarvasbika párzási időszakban több száz kilométert is bebarangol, az ösztönei vezérlik, ezért „képes” váratlan cselekedetekre, mint például megáll a gépjármű előtt, átfut előtte, visszafut, egyszóval kiszámíthatatlan. Ha észleljük a vadat a táblával jelzett útszakaszokon, mindenképpen csökkentsük a sebességünket, használjunk vészvillogót, hogy a mögöttünk haladó is észlelje a veszélyhelyzetet és ne dudáljunk, tovább ijesztegetve az állatot. Tehát őzek, szarvasok párzási időszaka a szeptember, október és a vadászati szezoné is, előfordulhat, hogy hajtók zavarják fel az állatokat. Télen pedig már csoportokba verődve is találkozhatunk állatokkal, nagyobb figyelemmel, óvatosan kell tehát vezetünk.

- Milyen megelőzési formák vannak még a közlekedésben?

- Az útvonal vezetését már az építéskor meghatározhatjuk, fényeket, vadhálót, alkalmazhatunk, autópályáknál a felüljárók kiépítése a hasznos, de már a háló alatt is átbújt vadállat, veszélyeztetve a közúti forgalmat.

- Melyek a legveszélyesebb zalai útszakaszok?

- A Lenti – Zalaegerszeg útvonal mindenképpen, de a baki tetőig tartó útszakasz, vagy egészen Nagykanizsáig várható vadveszély, de beszélhetnék az egervári szakaszról is, gyakorlatilag minden főútvonalunk ki van téve a veszélynek.

dj