Több, mint négymilliárd forintos költséggel

Víziközmű-rekonstrukció Zalaegerszegen és térségében

(2017.01.23., 13:45)

 

A sajtótájékoztató résztvevői (balról): Arnhoffer András, Vigh László, Balaicz Zoltán, Bali Zoltán.

 

Több, mint négymilliárd forintos költséggel indul víziközmű-rekonstrukció Zalaegerszegen és térségében.
A beruházást bejelentő hétfői, zalaegerszegi sajtótájékoztatón Vigh László, a térség országgyűlési képviselője elmondta: a Zalaegerszeg északi, keleti és déli területein, valamint a város környékén tervezett munkálatokhoz, a 40-50 éves ivóvízhálózat korszerűsítéséhez szükséges összeget a kormány a múlt év decemberében ítélte meg. A közműfejlesztés révén Zalaegerszegen kívül Bocfölde, Sárhida, Csatár, Zalaszentiván, Zalaszentlőrinc, Alibánfa és Pethőhenye vízvezetékeit, kútjait, tisztítóműveit és tározóit korszerűsítik, várhatóan 2019 nyaráig.
Balaicz Zoltán polgármester hozzátette: a száz százalékos, vissza nem térítendő uniós támogatás jóvoltából jelentősen javul majd a vízminőség, miután jelenleg az ivóvíz vas-, mangán- és ammóniatartalma esetenként túllépi a megengedett határértékeket. Utalt arra is, hogy az elmúlt években Zalaegerszeg nyugati vízbázisán már megvalósult egy hasonló korszerűsítés, így a mostanival együtt már a zalai megyeszékhelyen és környékén a teljes hálózat rekonstrukciója megtörténik, ami évtizedekre biztonságos ellátást jelent majd.

 

Évtizedekre biztonságos ellátást jelent.

 

Bali Zoltán, a beruházással érintett önkormányzatok társulásának elnöke arról beszélt, hogy új kutakat és víztisztítókat építenek, felújítják a gyűjtővezetékeket, a tározókat. Jelezte, hogy nemcsak az egészséges vizet, de költséghatékonyabb üzemeltetést is hoz majd a teljes beruházás.
Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója egyebek mellett arról számolt be, hogy a most induló munkálatoknak köszönhetően (a már lezárult nyugati projekttel együtt) mintegy 90 ezer ember számára lesz egészségesebb, tisztább az ivóvíz Zalaegerszegen és térségében, továbbá megszűnhetnek a több területen is előforduló minőségi és nyomásproblémák is.

Forrás: MTI

***

 

Zalaegerszeg keleti vízbázisa az 1960-70-es években létesült, a 32 kút helyett már csak 26 db kút létezik, ebből 22 db kút üzemképes. A víztermelő kutak és a kútgyűjtő vezetékek egy része rekonstrukcióra, felújításra érett.

A keleti vízbázis kútjaiból kitermelt víz minősége vas, mangán és ammónia esetében, és a kutak jelentős részénél metán gáz esetében lépi túl a vonatkozó határértékeket. A meglévő, 1978-ban épült víztisztítási technológia mind a négy komponens határérték alá csökkentését Fermasicc szűrőkkel próbálja megoldani. Ezt a feladatot maradéktalanul ezzel az egylépcsős tisztítási technológiával nem lehet elvégezni, ezért új, három lépcsős technológia kialakítása szükséges a megfelelő minőségű, hálózatra bocsátott ivóvíz biztosítása érdekében.

 

Az archív felvételen a zalaegerszegi Csány téren, Göcseji úton történt vezetékcsere több évtizeddel ezelőtt.

 

Az ivóvízhálózat kora nagyon sok helyen meghaladja az 50 éves kort, továbbá a tároló töltővezetékek és nagyátmérőjű ellátó vezetékek mérete nem felel meg a mai vízfogyasztási szokásoknak.
Összességében a kialakult viszonyok között a hálózatban lezajló kémiai és biológiai folyamatok következményeként, az előírt ivóvíz minőség a hálózatban egyre nehezebben biztosítható stabilan.
A keleti vízbázis biztosítja Zalaegerszeg és térsége vízellátásának közel 70 %-át!
Fentiek miatt projektjavaslat került kidolgozásra és benyújtásra a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumba, az Országos Közegészségügyi Intézet szakvéleményével alátámasztva.
A Kormány 2016. december 5-i határozatával (1717/2016. (XII. 5.) a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozatot módosította, ahol nevesítette a Zalaegerszegi keleti vízbázisra vonatkozó ivóvízminőség javító projektet.

 

A zalaegerszegi Keleti Víztisztítómű szűrőtartályai.

 

A projekt megvalósítására előzetesen 4,08 milliárd forintot biztosítanak. A projekt önerejét is az állam biztosítja, így az önkormányzatoknak és a fogyasztóknak 100 %-os a fejlesztés vissza nem térítendő támogatása.
A fejlesztéssel, így biztonságosabb és vízminőség javulással érintett települések: Zalaegerszeg belváros keleti, északi és déli részei, Csatár, Sárhida, Bocfölde.
A Zalaszentiván, Pethőhenye, Zalaszentlőrinc és Alibánfa településeket ellátó kisvízmű a zalaegerszegi 29. számú kútról kap vizet, melyet egy elavult tisztítási technológia után nyomásfokozó juttat el a fogyasztókhoz. Ez a megoldás bizonytalan, az ivóvíz minősége sem biztosítható stabilan. Ezért a projekt részeként a zalaegerszegi új víztisztítóról fog megvalósulni e települések vízellátása. Magaslati víztároló (víztorony) is épül, hogy a vízellátás mennyiségi és nyomás szempontjából is stabillá váljon.
Víztermelő kutak felújítása, szükség esetén új kutak létesítése. A kút gyűjtővezetékeinek rekonstrukciója és/vagy fejlesztése a víztisztítóig. A jelenlegi egylépcsős technológia helyett új, háromlépcsős (gáztalanítás, szűrés, ultraszűrés) tisztítási technológia kiépítése.
Zalaszentiván és térsége ellátása két irányból (Pózva és Pethőhenye), víztároló kapacitás kiépítése a biztonságos ellátáshoz. Ezzel jelentősen javul a Kaszaházi út és környéke, továbbá pózvai városrész vízellátása is.
A tároló töltővezetékek, a külső városrészek és települések ellátó vezetékeinek kiváltása a jelenlegi vízfogyasztási mennyiségeknek megfelelően (hálózathidraulikai és vízminőség optimalizálás). Egerszeghegyi víztároló medence áthelyezése/bővítése 2*1000 m3 tároló térfogatra, a kiegyensúlyozott nyomásviszonyok és a mennyiségi igények biztosítása érdekében. Hálózati csomópontok fejlesztése a vízkormányzás és a hálózat mechanikai tisztíthatósága érdekében.

 

A víztisztító gépháza a szivattyúkkal.

 

Zalaegerszeg város ivóvízhálózatának több mint 50 %-a lesz 2025-re 50 évesnél idősebb. A projekt értékének 20 %-ig történhetnek ivóvíz hálózati rekonstrukciók. Ezek kijelölése a biztonságos ellátás és az egyéb városfejlesztési projektekkel összehangoltan kerülnek kijelölésre.
A beruházás zárásaként mechanikai hálózattisztítás szükséges. Az ivóvízhálózatban évtizedek alatt felhalmozódott vas, mangán iszap eltávolítása elengedhetetlen. Az új víztisztító üzembe helyezése után gyakorlatilag vas és mangánmentes víz fog a hálózatra kerülni. Ezzel felborul a kémiai-biológiai egyensúly a vezetékekben, mely vízminőség romlással járna. A hálózat tisztítással ez a folyamat nagyrészt elkerülhető.
A projekt végrehajtását az Önkormányzatokkal együttműködve a Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NEFPI) végzi. A projekt befejezése 2019 nyarán várható, jelenlegi ismereteink szerint.
A projekt várható eredménye:
A zalaegerszegi keleti vízbázisról ellátott fogyasztók biztonságos, megfelelő minőségű ivóvízzel történő ellátása.
A jelenleg időszakosan fellépő hálózati ivóvízminőséggel kapcsolatos problémák jelentős csökkenése (szag és színhatások). Néhány területen fennálló hálózathidraulikai (víznyomás, mennyiség) problémák megszüntetése.
A már lezárt nyugati ivóvízminőség-javító projekt (Zalakeop) és az új fejlesztés megvalósulása együtt hosszú távon biztosítja Zalaegerszeg és térsége, összesen 25 település biztonságos ivóvízellátását. Ez közel 90 ezer ember ellátását jelenti.

Forrás: Zalavíz Zrt.