Szalay Annamáriára emlékezve (2016.09.16., 15:05)

 

Jobbról Manninger Jenő, Vigh László, Gulyás Gergely, Varga Mihály és Balaicz Zoltán.

 

Ötvenöt évvel ezelőtt, 1961. szeptember 16-án született Szalay Annamária, aki 2013. április 12-én bekövetkezett haláláig - gyógyíthatatlan betegsége ellenére - szinte az utolsó napig, a kórházban is végezte hivatali teendőit.
A zalaegerszegi politikus előtt tisztelegve ma emléktáblát avattak szülővárosában a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem épületén, egykori munkahelyén.
Az avatáson többek között részt vett dr. Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Vigh László országgyűlési képviselő, Manninger Jenő országgyűlési képviselő, dr. Sifter Rózsa kormánybiztos, Rigó Csaba, a Közbeszerzési Hatóság elnöke, dr. Pál Attila, a megyegyűlés elnöke és Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere.
Az emléktábla avatást követően került sor a XII. Göcsej Filmszemle díjátadására, ahol a Szalay Annamária-filmdíj is gazdára talált.

 

Emléktábla került Szalay Annamária egykori munkahelyének falára.

 

*  *  *

 

Az emléktábla-avatón résztvevő családtagok és politikusok.

 

Szalay Annamária 1961-ben született Zalaegerszegen. Tanítói, népművelői és pénzügyi felsőfokú végzettséget szerzett. Dolgozott tanítóként, újságíróként és filmforgalmazóként is. A kilencvenes évek elején lapszerkesztő volt vidéken, 1997-től 2002-ig a zalaegerszegi Városi Hangverseny és Kiállítóterem igazgatója volt.
1998 és 2004 között parlamenti képviselő, 2004-ben és 2008-ban az Országos Rádió és Televízió Testület tagjai közé választotta. Az NMHH elnöke 2010 augusztusában lett, a Médiatanács elnökévé 2010. október 11-ével nevezték ki.
Szalay Annamária évek óta súlyos, elhúzódó betegségben szenvedett. Bár politikai körökben ez közismert tény volt, erről csak akkor értesülhettek a hazai médiában, amikor a bécsi magyar nagykövet 2012 februárjában a magyar sajtóhelyzetről és több hazai újságíróról szóló diplomáciai levele itthon is nyilvánosságra került.
Többször is felröppent a hír, hogy a betegség miatt Szalay Annamária otthagyja a médiahatóság vezetését, ezt azonban cáfolta. Nyilvános szereplést az utolsó hónapokban nem vállalt, környezete szerint azonban még az utolsó napokban a kórházban is végezte hivatali teendőit.
Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója Szalay Annamária egyik legközelebbi barátja volt, ő így búcsúzott:

„Mély megrendüléssel értesültem Szalay Annamária halálának híréről. Egy életvidám, jó humorú és szakmailag minden szempontból felkészült emberként ismertem meg és akire mindig is felnéztem. Bízom abban, hogy azt a hatalmas erőfeszítést, amit a modern magyar hírközlés szervezeti fejlesztéséért tett, idővel azok is értékelni fogják, akik támadták.”

 

Ma lenne 55 éves.