„Sikeres volt az előzés a kanyarban”

Fontos gazdaságfejlesztési bejelentések Zalaegerszegen

(2021.05.25.,10:20)

 

Molnár Gábor (b), Szijjártó Péter (b2), Vigh László (j2) és Balaicz Zoltán (j) felkötik a nemzeti színű szalagokat a bokrétát jelképező fenyőfára a MouldTech Systems Kft. támogatói okiratának ünnepélyes átadásán.

Fotó: MTI/Varga György

 

Jelentős nap a zalai megyeszékhely számára 2021 május negyedike, hiszen ekkor jelentettek be két olyan fejlesztést, ami tovább javítja az amúgy is dinamikusan fejlődő Zalaegerszeg gazdasági potenciálját.
Időrendi sorrendben haladva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a gépipari Mould Tech Kft. félmilliárd forintos fejlesztéséhez nyújtott állami támogatás bejelentésekor beszélt arról, hogy míg tavaly a világon 42 százalékkal csökkent a közvetlen külföldi tőkebefektetések mértéke, addig Magyarországon 140 százalékkal nőtt, és ma csaknem annyian dolgoznak, mint a járvány előtt.
„Nem voltunk hajlandóak ideológiai vagy geopolitikai" véleményekre hallgatni, így lehetett mostanáig 3,9 millió keleti vakcinát beszerezni, amelyhez májusban további 3,1 millió érkezik, várhatóan határidő előtt. Magyarország Európában a legsikeresebb választ adta a járványra egészségügyi és gazdasági szempontból. Sikeres volt az előzés a kanyarban – hangsúlyozta a miniszter.
Még 11 évvel ezelőtt egy, a maihoz hasonló válság elsöpörte volna a magyarországi középvállalatokat, amelyek ma jelentős szerepet játszanak a magyar gazdaság sikerében. Zala megyében jelenleg 21 vállalati beruházás 18 milliárd forint értékű fejlesztéséhez 7 milliárd forintos versenyképesség-növelő támogatást nyújt a kormány, amely így 5600 munkahely megmentését segítette – sorolta Szijjártó Péter.
Kitért arra is, hogy a zalaegerszegi Mould Tech Kft. 490 millió forintos fejlesztéséhez 245 millió forint támogatást ad a kormány 77 munkahely megőrzését is segítve. A ma már egyre nagyobb piaci részesedést szerző vállalkozás a nemrég beszerzett fémmegmunkáló berendezésekhez vásárol új szerszámokat, előrébb léphet a robotizációban és az automatizációban, továbbá új üzemcsarnokot is épít.

A 20 éve alapított cég az autóipar, az orvosi műszerek, az elektronikai és a védelmi ipar beszállítója, amely mindig nagy figyelmet fordított a kutatás-fejlesztésre és az oktatási intézményekkel való együttműködésre. Tevékenysége nagy mértékben hozzájárul a Magyarországon 122 ezer embernek munkát adó fémipar sikeréhez, amely az idei első négy hónapban 8 százalékos növekedést ért el – mondta el a külgazdasági és külügyminiszter.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz) Zalaegerszeg fejlődésével kapcsolatban arról beszélt, hogy a MouldTech szomszédságában már mintegy 85 százalékos készültségen áll a 45 milliárd forintból épülő járműipari tesztpálya, amely az év végére elkészülhet. Egyedülálló lehetőséget biztosítva ide kapcsolódik majd az ugyancsak épülő M76-os gyorsforgalmi út, amelynek egy 10 kilométeres szakasza tesztszakasz lesz.
Említést tett a szintén itt épülő Rheinmetall harcjárműgyárról, amelyhez ugyancsak önálló tesztpálya is épül, továbbá Európa egyik vezető szállítmányozási cége, a Metrans nemrég bejelentett új zalaegerszegi logisztikai központjának beruházásáról.
Molnár Gábor, a Mould Tech igazgatója kifejtette: cégük a folyamatos előrelépést, a gyártókapacitás legmodernebb technológiával történő fejlesztését választotta a válság kihívásaira válaszul, ahelyett, hogy leépítettek vagy leálltak volna.

 

Szijjártó Péter beszédet mond a Flextronics Hungary Kft. támogatói okiratának ünnepélyes átadásán.

Fotó: MTI/Varga György


Közel 9 milliárd forintos beruházással – ebből 3,6 milliárdos állami támogatással –, 120 új munkahelyet teremtve, hosszú távú stabilitást biztosító autóipari beruházást valósít meg Zalaegerszegen és Sárváron a Flextronics International Kft. (Flex) – ezt már a Flex-nél jelentette be Szijjártó Péter.
Sikeres volt az autóiparban az elektromobilitásra való átállás, ami ahhoz is szükséges, hogy a tradicionális autóipar után is az egyik európai fellegvár lehessen az ország. Ehhez a beszállítói háttér folyamatos fejlesztésére is szükség van, továbbá megfelelő alapanyagra és alkatrészre.
Az amerikai Flex Magyarországon alkalmazza a legtöbb munkavállalót, 9 ezer embert az európai és a közel-keleti régióban, a zalaegerszegi és a sárvári fejlesztéssel pedig nemcsak stabilabbá válik, de tovább is bővül a létszám.
Az amerikai vállalatok beruházási közössége a második legnagyobb az országban, 1700 cég 105 ezer magyarnak ad munkát. A világválság ellenére tavaly is növelni tudta Magyarország a kereskedelmi forgalmat közel 6 milliárd dollárra, sőt idén eddig további 12 százalékos növekedést ért el – emelte ki Szijjártó Péter.
Vigh László azt mondta: a Flex és a város kapcsolata kiváló, akárcsak az épülő, de már elemeiben használatban lévő járműipari tesztpályával való együttműködése. Önvezető autókhoz szükséges elektronikai alkatrészeket is gyártanak, márpedig a tesztpályán az irányításelmélet, a kibernetika, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia találkozik, hogy felépülhessen a jövő közlekedési kultúrája, és ez a létesítmény mágnesként vonzza a további befektetőket.
Jean-Francois Zoeller, a Flex európai és közel-keleti térségért felelős alelnöke arról beszélt, hogy a cég Magyarországon 25 év alatt 162 ezer négyzetméterrel növelte termelési területét. Az öt városban 9 ezer embert foglalkoztató vállalat az ország első tíz legnagyobb munkaadója közé tartozik, a tavalyi 2,7 milliárd eurós árbevételével pedig az első öt cég egyike.
Péter Ágota, a Flextronics International Kft. alelnöke hozzátette: világszínvonalú a magyar termelés, amelybe az utóbbi három év alatt 42 milliárd forintot fektettek be, az összeg felét a sárvári és a zalaegerszegi autóipari szektorba, amitől 32 százalékos árbevétel-növekedésre számítanak. Csúcstechnológiai autóipari terméket gyártanak majd, ami nemcsak adatokat fogad és dolgoz fel, de támogatja a negyedik szintű, csaknem teljesen autonóm járműveket is – ismertette.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a terméket Budapesten tervezték, Zalaegerszegen készül a prototípusa és 2023-tól indulhat el a tömeggyártása, vagyis a teljes folyamat Magyarországon zajlik.
Balaicz Zoltán, a megyeszékhely polgármestere lapunknak elmondta, hogy Zalaegerszegen jelenleg 3 százalék a regisztrált álláskeresők aránya. A következő években ezres nagyságrendben jönnek létre újabb munkahelyek (pl. Rheinmetall gyár, Metrans konténerterminál és logisztikai központ, MouldTech Systems, Flex, tesztpálya körüli cégek, beszállítók, északi és déli ipari park, stb.). Mindezt segíti az M76-os kétszer kétsávos gyorsforgalmi út építése, a szakképzés és az egyetemi képzés erősítése, valamint a városban zajló számos egyéb beruházás. (Forrás: MTI, Zalatáj)