Nemesapátiban megtalálható a puli négy színváltozata

10 éve íródik a Szép Apáti tenyészet története

(2016.08.22., 13:00)

 

A puli négy árnyalata a nemesapáti tenyészetben.

 

Nemesapátiban Farkas Zoltán több mint tíz éve kezdett el pulik tenyésztésével foglalkozni. Több díjjal is elismerték munkáját, s ma már a világ minden földrészén vannak tőle származó kutyusok. Napjainkban nem megoldhatatlan feladat egy puli kölyök más földrészre szállítása sem: a repülőgépeken különleges kabinban helyezik el a kutyákat, akiket speciális szállítóbokszban utaztatnak.
Riportunk készítésekor otthonában látogattam meg, amikor azzal szembesültem, hogy a ház kapujához érve egyetlen vakkantást sem hallottam. Zoltán, a szomszédokra is ügyelve hangszigetelő falakkal, tujákkal ültette körbe udvarát.
De ahogy beljebb értünk, a kutyák meghallották a hangom, korcsoportonként elkülönített kifutóikból már jelezték gazdájuknak: idegen van itt! Zoltán gondosan óvja kedvenceit. A fertőzések elkerülése érdekében kialakított szigorú egészségügyi szabályrendszer és a pontos napirend betartása miatt bejelentkezés nélkül nem is láthatja őket bárki. Idén, július végén volt tíz éve, hogy megszülettek a Szép Apáti puli tenyészet első kölykei. Mára a tenyészet Háromszoros aranykoszorús mestertenyészet és két évben is a legeredményesebb puli tenyészet volt.
- Szüleim a nyolcvanas évek végén építkeztek Nemesapátiban. Akkor az összekuporgatott pénzemből elsőként egy törzskönyvezett skótjuhászt vettem, később egy berni pásztor párt tartottam, ők 15 évig éltek. Közben 10-15 féle díszbaromfit tenyésztettem, amikhez olyan kistestű kutyát kerestem, aki vigyáz rájuk. Aztán egy könyvben megláttam egy négy-öt hónapos kölyök puli képét, aki nagyon megtetszett. Pesten akadtam rá az első fekete puli kutyámra, aki együtt rohangált a dédapjával, Dió most már 15 éves. Mellé vásároltam akkor egy fehér szukát, Tavaszt. Szerencsére mindkét kutya nagyon közelít küllemileg az ideálishoz, így sok kiállításon megmutathattam őket. Nem vagyok elfogult, a saját kutyáimmal kapcsolatban, sőt inkább kritikus. Ha én nem látom az egyeden a standardhoz képest az eltérést, akkor minőségi javulást sem tudok elérni, akkor miért tenyésszek? Sokan megkérdezik: hány kutyám van? Most olyan 40-45 közötti a felnőtt állomány, amibe már beletartoznak a 14-15 éves „nyugdíjasok” is. 25 aktív korú tenyész szukám van és 8 kan kutyusom. Most már mindegyik színből van annyi kutyám, hogy tudom őket kombinálni. Amikor azt látom, hogy a vérvonalak kezdenek összefutni, akkor vásárolok „frissítésképpen” máshonnan pulit, így volt ez nemrégiben a maszkos-fakó esetében is - mondja a háromszoros aranykoszorús mestertenyésztő, akinek fejében a genetikai kombinációk és a jövő évre megszületendő kutyusok is kirajzolódtak már.
A hétköznapi embernél a puli kimerül a fehér és fekete színekben. Azonban Zoltán tenyészetében megtudtuk, hogy alapvetően négy színváltozat létezik, az említettek mellé felsorakozik a maszkos-fakó és a szürke szín is. A fekete, a maszkos-fakó és a szürke tulajdonképpen egy fajta és külön beszélhetünk fehér puli fajtáról is. Biztosan felmerül az olvasóban a kérdés: ha van egy pulija, akkor azért, hogy legyen kölyke, elvihetné-e Nemesapátiba párosítani? Azonban Zoltán e sorok íróját is meggyőzte, hogy érthetően védi állománya egészségügyi állapotát, melyet nem kis munkával alakított ki. Nem híve a céltalan szaporításnak. A kölyköt kereső családoknak is azt javasolja, hogy minősített, leinformálható tenyészetben keressenek kutyát.
Tenyészetét az állatorvosnak csak a kötelező oltások beadására és a chipek beültetésére kell meglátogatnia.

 

Farkas Zoltán kutyusai a versenyeken is kiválóan teljesítenek.

 

- A régi tenyésztők kezdetben nem szívesen adták át a szakmai tapasztalataikat, így magamnak kellett kitapasztalni a felmerülő kérdéseket. 30-40 éve a fehér pulit mondhatni ki akarták irtani, nem is törzskönyvezték őket. A fennmaradó példányok elég súlyos betegségeket hordoztak, így kiaknáztam a lehetőséget, hogy más színűek is hordozzák magukban a fehér színt. Két feketéből „kihasadt” fehér már jobb egészségügyi státusszal bírt, így a fehér állományom színesekből alakult ki. Szükséges azonban, hogy szülessen olyan fehér színű kölyök is, akinek felmenői az ükszülőkig visszavezethetően fehérek.
- A világon populációs mércével mérve szinte én támasztottam fel a szürke színváltozatot. Amikor elkezdtem tenyészteni, akkor csak egy-két fellelhető egyed volt az országban, most már Uruguayban és Írországban is van állomány. Három éve még nemzetközileg nem volt elfogadott a szürke szín, fotókkal, megfelelő leírásokkal kellett igazolni, hogy elismerjék. Tudniillik, a szürke is feketének születik és megfelelő rutin kell hozzá, hogy születéskor megállapítsuk, hogy melyik lesz a szürke. Ezeket a tapasztalatokat, fotókat átadva a szövetségnek fogadták el negyedik színként a világban - magyarázza Zoltán.
Többekben felmerül a kérdés: szabad-e fésülni a pulikat? Tényleg megromlik-e a látásuk, ha levágják a szemük előtti szőrt? Több munka van-e a hosszú szőrrel, mind a rövidebbel? A tenyésztő egyszerűen válaszolta meg mindegyik feltevést:
- A pulik szőrét tilos fésülni, nyírással a fajtajellegét veszíti el. Alapvetően 8-14 hónapos kor után mindenképpen tincsekbe kell tömörödni a szőrüknek. Erre a kezdeti időszakban nagyon oda kell figyelni, később már a kialakult raszták könnyen kezelhetők, öntisztulóvá válnak. Tiszta környezetben évente elég egyszer, kétszer megfürdetni őket, majd természetes módon száradjanak meg, a nagytestű kutyák szőrével többet kell foglalkozni vedléskor.
Az elmúlt években számtalan kiskutya került ki a nemesapáti tenyészetből, melyeknél mindig fontos, hogy új otthonukban is megfelelő körülmények fogadják őket. Zoltán már az átadás előtt informálódik, hogy a kölyköt hova szánják, így tanácsot is tud adni a tartásukat illetően. Az új gazdik családtagként tekintik a tenyésztőt: folyamatosan visszajeleznek kedvenceik életéről, így például Indiában az egyik vallási vezető kolostori terelőkutyaként számít a Nemesapátiból származó pulik utódaira. A fajta ismérve, hogy a mozgásigény miatt mindig feladatot kell neki adni, ami adott esetben lehet a házőrzés is, hiszen a puli kitűnő jelzőkutyának számít. Ideális családi, sőt terápiás vagy igény szerint természetes terelő ösztönéből adódóan munkakutya is lehet.
„El kell sajátítani egy ideális felelős  gondolkodásmódot, felelős állattartást az embereknek, hogy ne csak akkor szeressék a kutyát, amikor ők vágynak rá, hanem szeressék és figyeljenek oda rájuk akkor is, amikor esetleg problémát okoznak és mi se okozzunk nekik problémát”

Pataki Balázs

 

A közvélemény számára a fekete puli az egyik legismertebb.