Ne lőjön mellé! (2017.10.03., 14:45)

 

A fegyverszállítást szigorúan szabályozták.

 

Az Európai Unión belül, vadászati célból lőfegyvereket és lőszereket uniós állampolgár európai lőfegyvertartási engedéllyel, harmadik országból érkező utas pedig lőfegyverkísérő igazolvánnyal szállíthat.
Az uniós állampolgárnak a lőfegyver és lőszer szállításakor magánál kell tartania európai lőfegyvertartási engedélyét. A nem európai uniós állampolgárnak beutazásakor igazolnia kell lőfegyvertartási jogosultságát és az utazás célját, vagyis a vadászaton való részvételt. A vadászaton való részvétel a vadásztatást szervező meghívólevelével, valamint vadászati engedéllyel igazolható. A nemzeti tartási engedély, valamint a bemutatott meghívólevél alapján a NAV lőfegyverkísérő igazolványt állít ki az Európai Unión kívüli országból érkező utas részére. A lőfegyverkísérő igazolvánnyal az utas a lőfegyverét a hozzá tartozó lőszerrel együtt az ország területén szállíthatja vadászatra, ha maximum 90 napot tartózkodik Magyarországon. A lőfegyverkísérő igazolványokat az ügyfélnek az ország területéről való kilépéskor le kell adnia az Európai Unió külső határszakaszán, az ottani vámhatóságnak. Ha ez nem lehetséges, az ország elhagyása után meg kell küldeni az igazolványt a kiállító hatóságnak.

 

A vadásztrófea szállítására is különböző előírások érvényesek.

 

Vadászaton elejtett vadásztrófeát trófeabírálati lappal, elhullott vagy egyéb nem közvetlen elejtésből származó vadásztrófeát, illetve hullott agancsot a megyei kormányhivatalok által kiállított trófea kiviteli engedéllyel lehet kivinni Magyarországról. Nemzeti értékké nyilvánított vadásztrófeát Magyarországról csak az Országos Trófeabíráló Testület engedélyével lehet kizárólag meghatározott célra – elsősorban nemzetközi kiállításra – kivinni. A vadásztrófeát az ország területéről történő kilépéskor a magyar hatósági állatorvos által kiállított állat-egészségügyi bizonyítványnak is kísérnie kell.
Elejtett állatok vadásztrófeája kizárólag az állategészségügyi határállomással rendelkező határátkelő helyen hozható be az Európai Unióba. A vadásztrófeák harmadik országból történő behozatalához a hatósági állatorvos által kiállított Közös Állat-egészségügyi Beléptetési Okmányt kell bemutatni. Ha a vadásztrófea a Washingtoni Egyezmény (CITES) hatálya alá is tartozik, akkor a behozatalhoz és a kivitelhez CITES engedély is szükséges.

Forrás: NAV Zala Megyei Adó- és Vámigazgatósága