Mindszenty József emlékezete (2017.05.17., 15:30)

Tudományos emlékülés Zalaegerszegen

 

Mindszenty József születésének 125. évfordulója tiszteletére tudományos emlékülést rendeztek ma Zalaegerszegen.

 

Tudományos emlékülést tartottak május 18-án, szerdán Mindszenty József (1892-1975) bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek születésének 125. évfordulója tiszteletére Zalaegerszegen.
Mindszenty József 25 esztendőn át, 1919-1944 között volt Zalaegerszeg plébánosa. A néhány évvel ezelőtt rendezett konferencia témája a Zalaegerszegen töltött éveiről szólt, a szerdai tudományos ülésen pedig a hercegprímás életének második felében, 1945 után végzett tevékenységét mutatták be az előadók - mondta el Béres Katalin történész-főmuzeológus az MTI-nek.
A tanácskozás a legújabb kutatások eredményeire épült. Balogh Margit (MTA BTK Történettudományi Intézet, tudományos főmunkatárs) Hadifoglyok, kitelepítettek, háborús bűnösök - Az emberi jogok és Mindszenty címmel tartott előadást. Bank Barbara történész (Nemzeti Emlékezet Bizottsága) a Mindszenty letartóztatásának évében (1948-ben) összegyűjtött hangulatjelentésekről beszélt.

 

Balaicz Zoltán kiemelte: Mindszenty József élete szorosan kapcsolódik a város történetéhez.

 

Felidézték a hercegprímás forradalom alatt betöltött szerepét, életének utolsó éveit, amelyeket emigrációban töltött. A záró előadás Mindszenty József bíboros szentté avatási eljárásáról szólt.
Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere kiemelte: a tudományos emlékülés arra is felhívta a figyelmet, hogy mennyi mindent köszönhet a város Mindszenty Józsefnek. Hitoktatóként 1917-ben került Zalaegerszegre, negyedszázadon át (1919-1944-ig) volt Zalaegerszeg plébánosa, majd apátplébánosa.

 

Dr. Latorczai Csaba is méltatta a hercegprímás tevékenységét.

 

Élete szorosan kapcsolódik a város történetéhez: a közösségi életéért, valamint Zalaegerszeg épített örökségekért is egyaránt sokat tett. Nevéhez kapcsolódik a zalaegerszegi ferences templom építése, a katolikus közösségi ház létrehozása. Az apátplébános hívta Zalaegerszegre a Notre Dame Női Kanonok- és Tanító rend nővéreit, hogy segítsék és tanítsák a helyi leányokat. Létrehozta a Notre Dame nővérek anyaházát és tanítónőképzőjét, valamint elemi és polgári iskoláját. Támogatta és taníttatta a szegény sorsú, tehetséges gyermekeket, felépíttette a Szent József Szeretetotthont, mely szegények és elhagyott öregek számára nyújtott biztos menedéket - emlékeztetett Balaicz Zoltán.
A polgármester szólt arról is, hogy Zalaegerszegen mintegy 5,6 milliárd forintos beruházással valósul meg a belváros turisztikai megújítását is szolgáló Mindszenty-projekt. A Göcseji Múzeum melletti üres területen Mindszenty Józsefnek emléket állító, valamint a kommunista diktatúra egyházüldözését is bemutató múzeum épül. Felújítják a Göcseji Múzeum épületét, új várostörténeti kiállítás nyílik, és bővítik Németh János Kossuth-díjas szobrász, keramikus tárlatát. A forrásból jut a Kvártélyház és a levéltár épületének teljes felújítására, valamint a Mária Magdolna templom rekonstrukciós munkálataira is. Botfán az Erdődy-Hüvös kastélyt újítják meg, amely 2007 óta szálláshelyként, 2012 őszétől pedig ifjúsági házként is működik.

 

Balogh Margit elnökölt az emlékülésen.

 

A Mindszenty-projektről az emlékülésen dr. Virág Zsolt, a Magyar Kastélyprogram Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója adott részletes tájékoztatást.
A rendezvényen részt vett és köszöntőt mondott dr. Latorcai Csaba, kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkár, aki történészként is szemlélve értékelte a kompromisszumot nem ismerő, a bal- és jobboldali diktatúrával is szembeforduló Mindszenty József tevékenységét. Kiemelte: minden szempontból Zalaegerszeg a legalkalmasabb hely arra, hogy méltó emléket állítsanak a város egykori plébánosának, akiből később Magyarország hercegprímása, esztergomi érsek lett.

Forrás: MTI, Zalatáj

 

Dr. Virág Zsolt részletesen is szólt a Mindszenty-projektről.

Fotók: Zalatáj