Méltó módon emlékezünk (2016.10.17., 12:30)

Programsorozat Zalaegerszegen az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának tiszteletére

 

A lyukas zászló kitűzése a Városháza erkélyén. Balról Tolvaj Márta, Balaicz Zoltán, Kiss Bódog Zoltán és Csabai Hugó.

 

A zalai megyeszékhelyen ünnepi programok sorozatával, továbbá börtönmúzeum létesítésével emlékeznek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról.
A programokról sajtótájékoztatón számolt be Balaicz Zoltán polgármester, Tolvaj Márta alpolgármester, Kiss Bódog Zoltán, a Politikai Foglyok Országos Szövetségének (POFOSZ) Zalaegerszegért Díjas helyi elnöke, Csabai Hugó elnökségi tag, valamint a Városházáról Bogár Beáta nemzetközi szakreferens és Horváth Gábor kulturális szakreferens.
A városnak mindig fontos volt, hogy a múlt értékeire és a hagyományokra figyeljen, s továbbadja a következő generációknak. Ez a cél vezeti a városvezetést most, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozattal is. Kiemelkedő jelentőségűvé teszi a történelmi emlékezéseket a kerek évforduló, 2016. októberében hatvanadik éve, hogy a magyar nép megmutatta, nem kér a diktatúrából. Ennek jegyében az önkormányzat a POFOSZ-szal, az 1956-os Hagyományőrző Egyesülettel és a többi 56-os szervezettel együttműködve igyekszik emlékezetessé tenni az évfordulót, méghozzá oly módon, hogy ez ne csak egyszeri alkalom legyen, hanem maradandó emléket is állítson – bocsátotta előre a polgármester.

 

Az 1956-os emlékmű Zalaegerszegen, az Ady utcában.

 

A város három sikeres pályázatot nyújtott be. Egyiket a programsorozatra, amire 2 millió 806 ezer forintot nyert, egyet a filmhétre, erre 900 ezer forint támogatást kapott, továbbá egy állandó múzeum kialakítására 33,7 millió forintot. Ez utóbbi, mint Tolvaj Márta alpolgármester elmondta, börtönmúzeum lesz, amit a Mártírok útján álló volt ÁVH székházban rendeznek be. Ennek megvalósítása a jövő év első felében várható.
A rendezvények október 17-én az 56-os filmhéttel kezdődnek, előadások, kiállítások teszik emlékezetessé, amikre határon túli emlékezők is érkeznek, október 23-án pedig nagyszabású felvonulás lesz a városban, korhű jelmezekben, illetve Csepel teherautókkal.
Kiss Bódog Zoltán, a POFOSZ megyei elnöke is méltatta a nagyszabású rendezvénysorozatot. Ami már a sajtótájékoztatót követően megkezdődött azzal, hogy a polgármester a meghívott vendégek jelenlétében a Városháza erkélyén a Megyei Jogú Városok Szövetségének kezdeményezésére kitűzte a forradalom jelképét, a lyukas zászlót.
A programterv a következő rendezvényeket, eseményeket tartalmazza:
- 56-os filmhét a forradalmat feldolgozó filmekből, amelyeket egy-egy beszélgetés kísér az alkotókkal.
- Pályázati felhívás Zala megyei képzőművészek számára „Október végi tiszta lángok” címmel. A pályázó művészek a forradalommal kapcsolatos gondolataikat örökítik meg alkotásaikban, amelyeket szakértő zsűri bírál el. A válogatott anyagból tárlat nyílik a Városi- Hangverseny és Kiállítóteremben.
- A hagyományostól eltérő nagyszabású, felvonulással (korhű jelmezekben, Csepel teherautóval) egybekötött ünnepi műsor október 23-án. Ünnepi beszédet mond Bali Zoltán önkormányzati képviselő, a Gazdasági Bizottság elnöke.
- Ünnepi hangverseny Kiss Márton zongoraművésszel.
- „Október végi tiszta lángok” címmel az Énekmondó Együttes és a Liszt Ferenc Gyermekkórus közös oratóriuma.
- Az 1956-os forradalom miatt üldözött Zala megyei és határon túli személyek találkozója „Az én 56-om” címmel.
- Tudományos konferencia.
- Az egykori ÁVH épülete egy részének börtönmúzeummá történő alakítása.

 

A forradalom egyik szimbóluma a Csepel teherautó volt. Zalaegerszegen is látható lesz a megemlékezési menetben.

 

A filmhét keretén belül öt filmet vetítenek 18 órás kezdettel az Art Moziban: A berni követ; Szabadság-különjárat; Szabadság, Szerelem; A vizsga; A szabadság vihara; A berni követ című film után Kádas József főszereplővel, a Vizsga című film után Bergendy József rendezővel láthatnak beszélgetést.
Az én 56-om című program keretén belül delegációk érkeznek az erdélyi Marosvásárhelyről, a muravidéki Lendváról, a németországi Marlból, és vendég lesz Kanadából egy Zalaegerszegről elszármazott 90. évét is betöltött emigrációba kényszerült még ma is aktív idős hölgy.
- A három napra tervezett találkozó lényege, hogy mintegy híd szerepét betöltve Zalaegerszeg egy különleges fórumnak adjon otthont, ahol a határon túli sorstársak leszármazottai együtt emlékezhetnek meg a felmenőik szabadságért vívott harcáról, és az utána követő időszakról, és arról, hogy mindez milyen kihatással járt a saját életükre nézve. A programokon való részvételt a helyi lakosság számára is biztosítjuk, így bízunk abban, hogy a résztvevők a program végén a forradalmat és annak korszakát az egyes beszámolók alapján sokkal részletesebben, árnyaltabban fogják megismerni. A programot ünnepélyes keretek között rendezzük meg október 22-én, szombaton délelőtt a városi díszteremben.

 

Az egykori ÁVH székház a Mártírok útján.

 

A városi ünnepség alkalmával 1956. október 23-át korabeli ruházatban, Csepel teherautókkal és felvonulással idézzük meg. Megemlékezésünkhöz igyekszünk minél több fiatalt megszólítani, és a korhű ruhákkal olyan hangulatot teremteni, amely minél közelebb visz történelmünk e forradalmi napjához.
Ünnepségünket az Ady utcai 56-os emlékműnél, a hatvan évvel ezelőtti zalaegerszegi események helyszínén kezdjük október 23-án, vasárnap, 16 órakor. A történelmi pillanatokat megidéző irodalmi műsornak ezúttal interaktív részesévé szeretnénk tenni valamennyi megemlékezőt, akikkel közösen vonulunk végig az Ady utcán, és együtt érkezünk meg ünnepi programsorozatunk második helyszínéhez, a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremhez.
A fő programelemek mellet számos kísérő eseményre is sor kerül: ismeretterjesztő előadások, az 56-os helyszíneket magában foglaló belvárosi séta, rajzpályázat.
Fontos kiemelni, hogy a programsorozat valamennyi rendezvénye ingyenesen látogatható, célunk, hogy minél több zalaegerszegi polgárt megszólítsunk, akiknek nemcsak a méltó megemlékezésre, hanem a forradalommal kapcsolatos ismereteik bővítésére és elmélyítésére is lehetőséget szeretnénk kínálni - fűzte hozzá Balaicz Zoltán.
A börtönmúzeummal kapcsolatban a polgármester elmondta:
- Az épületrészen belül kialakításra kerül egy portásfülke, ügyeletes tiszti szoba, pincefolyosó, zárka, kínzó terem, vetítő terem, foglalkoztató, iroda. A közel 34 millió forintos fejlesztésre az önkormányzatnak nem volt külön forrása, a jelen pályázat ugyanakkor lehetőséget kínál arra, hogy az egykor városunk díszpolgára, Rosta Sándor – aki maga is e falak között raboskodott - által berendezett és gondozott mini kiállítás a korábbi elképzeléseknek megfelelően teljessé váljon.
A Mártírok útjai főépület az 1900-as évek elején épült. Az 1948-as államosítását követően ÁVH székház lett. A rendszerváltoztatás után főépület pincéjében 1956-os és Trianon emlékszoba került kialakításra.

 

Rosta Sándor az általa berendezett és gondozott kiállítási teremben.

 

Régi szándékunk, hogy a pályázati célnak megfelelően, az országban egyedülálló módon fennmaradt – még önkormányzati tulajdonban lévő – egykori ÁVH központ egy részét újra látogathatóvá tegyük, abban a celláknak helyet adó pincerészből és egyes földszinti helyiségek bevonásával emlékmúzeumot hozzunk létre. A főépület a Mártírok útjáról egy bejárattal tárható fel. Az átalakítandó déli épületszárnynak kettős funkciót szánunk.
Az emlékhely az épület pinceszintjén található, mintegy 80 m2 alapterületet foglal el jelenleg. A tervezett kiállítás az eredeti környezetbe helyezett enteriőrök és válogatott szakmai anyagokat tartalmazó tablók segítségével a mai kor elvárásainak megfelelő szakmai és technikai színvonalon kívánja bemutatni, hogyan működött az Államvédelmi Hatóság Zalaegerszegen, mi történt azokkal, akiket a kommunista rezsim rendszerellenességük miatt e falak között tartott fogva, kínzott meg. Az épület bejáratától délre húzódó földszinti helységcsoport átalakításával a pinceszinti muzeális jelleget kiegészítve egy olyan kb. 20 fő befogadására alkalmas vetítő termet is létre kívánunk hozni, ahol iskolai osztályok, kisebb csoportok fogadhatók, rendhagyó történelem óra, illetve előadások tarthatók. Vizesblokk, váró, egy iroda helyiség és stúdió is helyet kapna a tervezett funkció kiszolgálására. A földszinten található még a portásfülke és az ügyeletes tiszti szoba, melyek szintén korhű, muzeális jelleget kapnak.

 

A városi programok plakátja (rákattintva nagyítható).