Ki az újságíró, s mi a helyzet a blogerrel? (2016.10.24., 14:00)

Sajtóbeszélgetés a Zalaegerszegi Törvényszéken

 

A beszélgetést dr. Beznicza Árpád (középen) moderálta.

Fotó: Zalatáj

 

A Zalaegerszegi Törvényszék sajtócsoportja sajtóbeszélgetést tartott a megyében dolgozó újságírókkal minap.
A kötetlen sajtóbeszélgetésen a törvényszék sajtócsoportja - dr. Beznicza Árpád, dr. Bartalné dr. Mentes Judit  szóvivők, valamint  Dénes Mónika, Balog Eszter, Simon Andrea sajtótitkárok - és a média képviselői mellett a társzervezetek részéről dr. Pirger Csaba főügyészségi sajtószóvivő, valamint Szépné Tóth Györgyi, a Zala Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet sajtóreferense vett részt.
A törvényszék különféle írásos segédanyagokkal – tárgyalótermi viselkedési útmutató; „a rendőri intézkedésről készült felvételek nyilvánosságra hozatalát tiltó bírósági ítéletek megsemmisítéséről” szóló alkotmánybírósági határozat; a tárgyalás sajtónyilvánosságára vonatkozó alapvető jogszabályok összeállítása; a bírósági rendszer felépítéséről szóló tájékoztató; a jövő heti közérdeklődésre számot tartó ügyek jegyzéke - várta a sajtó munkatársait.
A beszélgetést moderáló dr. Beznicza Árpád bemutatta a törvényszék sajtócsoportjának új tagját, Simon Andreát, a Zalaegerszegi Járásbíróság bírósági ügyintézőjét, majd vitaindítóként az „örök kérdéseket” vetette fel:
- meg kellene-e engedni a szabályozásnak, hogy a bíró nyilatkozzon a saját ügyében?
- pártolandó-e az „élő” közvetítés a tárgyalásról?
- adjon-e a bíróság a nyomozás során történő letartóztatásról hírt egyáltalán?
- a korábbi elítélésről miként adható tájékoztatás?
- kiadható-e anonimizált büntetőítélet a sajtónak?
- ki a sajtó munkatársa; mi a helyzet a bloggerekkel?
- mennyiben nyilvánosak a tárgyalási jegyzékek?
- a polgári ügyekben helyes-e a mai szabályozás; adhat-e a bíróság ebben a körben tájékoztatást?
A beszélgetés során szó esett a sajtó munkatársainak külföldi tapasztalatairól, az előzetes letartóztatás kapcsán kiadott bírósági információkról, a tárgyalótermi felvételkészítés kérdéseiről, a választási határozatok visszás anonimizálásáról, az Alkotmánybíróság minap hozott döntéséről http://www.alkotmanybirosag.hu/sajto/kozlemenyek/az-alkotmanybirosag-kozlemenye-a-rendori-intezkedesrol-keszult-felvetelek-nyilvanossagra-hozatalat-tilto-birosagi-iteletek-megsemmisiteserol.
Felmerült továbbá, hogy milyen lehetőség van a sajtó képviselőinek azonosítására, a szakmaiság – közérthetőség összeegyeztethető-e a sajtó tájékoztatása során, s hogy a börtönőrök miként fényképezhetők a tárgyalóteremben.
Zárásként Balog Eszter sajtótitkár ismertette a korábban a sajtó részére kiküldött kérdőíves vizsgálat eredményét, megköszönve a sajtónak a pozitív és építő visszajelzéseket A tapasztalatok alapján az a javaslat született, hogy a törvényszék a bv. intézettel és az ügyészséggel együttműködve készítsen egy tájékoztató anyagot a sajtó számára az alapvető kérdésekkel, tudnivalókkal,  s a kiadványt  juttassa el a szerkesztőségeknek, illetve a sajtómunkatársaknak. A meghívottak üdvözölték azt az elképzelést is, hogy időszakosan sor kerül majd hasonló, több szervezet részvétele mellett zajló sajtóbeszélgetésre, a bíróság által koordinált helyi Nyitott Igazságügy program további partnereinek részvétele mellett.
A tervek szerint a sajtó-kerekasztal beszélgetés következő szervezője a bv. intézet lesz.

Forrás: Zalaegerszegi Törvényszék

 

A jövőben időszakosan sor kerül majd hasonló beszélgetésre.

Fotó: Zalaegerszegi Törvényszék