Kereszt áll az egykori erősség helyén (2017.09.13., 8:35)

Emléket állítottak Kemend várának

 

A keresztszentelés katonai tiszteletadással zajlott le.

 

Kisiskolás korútól a 90 évesig sokan összegyűltek Kemendollárról és környékéről a várdombon, az egykori kemendi vár helyén felállított kereszt felszentelésére és az emlékhely felavatására szeptember 10-én, vasárnap. A katonai tiszteletadással lezajlott ünnepséget, amelyet a helyi fiatalok műsorszámai színesítettek, számos prominens személyiség is megtisztelte jelenlétével.
A nagyszámú ünneplőt Németh László, Kemendollár polgármestere köszöntötte az önkormányzat és az egyházközség közös szervezésében megtartott rendezvényen.
- Örülök, hogy ma ennyien ünnepelhetünk együtt, hiszen ennyi ember több száz éve nem volt együtt, ennyi jószándékú pedig talán soha - fogalmazta meg Németh László, majd a múlt megbecsülésének fontosságát hangsúlyozta történelmi visszatekintésében.
Amikor az önkormányzat 2015 elején a lehetőségét kereste a vár területének méltó rendezésére, számos akadályba ütközött. Kitartó munka eredményeképpen a tulajdonosi és örökségvédelmi hatósági engedélyeket 2016 októberére sikerült beszerezni - kezdődhetett a munka. Sok volt a tennivaló, de még több az önzetlen kéz, és segítő szándék. Minden egyes mozdulat, vagy létrehozott érték felajánlásból született. A polgármester elmondta, hogy nagyon sok, és kitartó munka eredménye az, ahova „első lépésben” eljutottak, de rengeteg tennivaló van még. Megköszönte mindenkinek a segítséget, a rá áldozott időt, munkát, és energiát. A nap ünnepeltje méltán Koronczi László, Kemendollár korábbi polgármestere, a Pókaszepetki Egyházközség elnöke volt, hiszen az emlékhely kialakításában, és az egykori, 70 évvel ezelőtti kereszt pótlásában jelentős szerepelt vállalt.

 

A felállított kereszt pótlásában Koronczi László jelentős szerepet vállalt.

 

- Talán nehéz elképzelni - mondta beszédében -, de ezen a közel 300 méter magas várdombon ahol állunk, a nyugat-magyarországi végvárak egyik legjelentősebb erődítménye állt, külső, belső várral, bástyákkal, ágyúkkal, gazdasági épületekkel. A török harcok hőseinek vére és emléke érdemli meg a harmadik évezred békében élő nemzetének tiszteletét és megbecsülését - hangsúlyozta beszédében Koronczi László, majd az egykori erősség emlékezetére korábban állított keresztről szólt:
- A dolgos kemendi emberek mindig megbecsülték hagyatékukat. Az itt álló keresztet eredetileg 1947 májusában állították Kemend, Vöckönd, Pókaszepetk hívő fiataljai. Hetven év után a kereszt elfáradt, mint ahogy azok is, akik a keresztet állították. Ezt az új, 6 méter magas, 380 kg tömegű, tölgyfából készített keresztet a környező települések hívő közössége, az önkormányzattal karöltve állította fel a megújulás reményével - fogalmazta meg Koronczi László, hozzáfűzve: Becsüljük meg, hogy hazánkban béke van.
Az újonnan felállított keresztet Stróber László apátplébános szentelte fel. Szentbeszédében a kereszt jelentőségéről így szólt:
- A kereszt kézfogás Isten és az ember között. A kereszt kötelez a helytállásra, a hűségre! - szólt, majd a Szentföldről hozott mirhával átitatott kendővel megkente a várdombon felállított jelképet.

 

Manninger Jenő országgyűlési képviselő útmutatóként jellemezte a felállított keresztet.

 

A keresztszentelést követően Manninger Jenő országgyűlési képviselő is szólt az ünneplőkhöz, útmutató jelként határozva meg a település lakói számára a felavatott jelképet. Dr. Koczka Csaba, a Zalaegerszegi Járási Hivatal vezetője is köszöntötte az ünneplőket, hangsúlyozva a nemzeti emlékhelyek megbecsülésének fontosságát, s megemlékezett róla, mennyire bátor tett volt az 1947-es keresztállítás, hiszen az már a kékcédulás választás évében, a hagyományok üldözése idején történt.
- Hirdesse ez a kereszt ma is a keresztény értékeket, a jövőbe vetett hitet, reményt, szeretetet - mondta dr. Koczka Csaba.
Végül elismerés átadására került sor. Németh László, Kemendollár polgármestere az önkormányzat által adományozott A Településért elismerő emlékérmet adta át a község polgármesteri tisztséget 1998 és 2014 közt betöltő Koronczi Lászlónak, aki példát mutatott a község népének. Koronczi László e szavakkal mondott köszönetet az elismerésért:
- Szeretném ezt az elismerést szétosztani. A felét a szűkebb családom, az enyém és a között az 50-80 fő között, akik ezt kiérdemelték. A másik felét annak az ötszáznak szeretném tovább osztani, akik lehetővé tették, hogy ezt a települést 16 éven át szolgálhattam.

Kép és szöveg: Farsang Lajos

 

Németh László polgármester A Településért emlékérmet adta át elődjének, Koronczi Lászlónak.