Jelentsen egzisztenciát a helyi termékek készítése

(2017.09.15., 15:30)

 

Az erdélyi vendégekkel kibővített projektrendezvény résztvevői megtekintették a falumúzeumot.

 

A Helyi Termék Munkacsoportban is sor került a „Zalai Innovatív foglalkoztatási paktum megvalósítása” - „Adj egy ötöst” ötéves hálózatépítő konferenciasorozat harmadik találkozójára. A 2016 novemberében útjára indított projektben a Zala Megyei Kormányhivatal, a Zala Megyei Önkormányzat, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Zala Megyei Területfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft., valamint a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány a konzorciumi tagságával, illetve közös feladatvállalásával, öt munkacsoportban folyik a munka. Korábban már megrendezték a KKV és a mikrovállalkozási munkacsoportok harmadik találkozóját, ezúttal pedig, szeptember 15-én pénteken a Göcseji Falumúzeumban a helyi termékek kerültek terítékre.
A találkozóra az együttműködési szándék jegyében az erdélyi Kovászna megyéből is szakmai küldöttség érkezett, amelynek tagjai értékes előadásokkal gazdagították a rendezvényt.
A megjelenteket Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte, majd Kovács Károly paktummenedzser is üdvözölte a résztvevőket.
A rendezvény fő céljaként Kovács Tünde stratégiakészítő ismertette a helyi termékek ágazati elemzését. A helyzetfeltérés rámutatott, hogy van e téren bőven tennivaló, s érdemes is tenni érte, hiszen a megyében a foglalkoztatás helyzetén is javíthat az egyre keresettebb termékeket előállító ágazat előrelépése.
A megoldandó problémák közt jelennek meg a magas foglalkoztatási terhek, amelyek következtében szinte kizárólag önfoglalkoztatás jelleggel működik a helyi termék előállítás. Lenne előrelépési lehetőség a megyében a mindössze 12 működő helyi piac rendszerének további fejlesztésében is. Az árérzékenység ugyan kényes pont, de a megfelelő minőség és az azt garantáló védjegyek a helyére tehetik az ár-érték arányt a vásárlók szélesebb körének tudatában. Fontos lenne a helyi termelők képzése, szakmai támogatása és az értékesítés elősegítése. A helyi termékek rangját jelentősen emelhetné például egy „ZALA” védjegy létrehozása.
Bár a jogszabályok kedvezően változtak, a továbbfejlődés érdekében szükség lenne egységes tájékoztatási, információs és visszajelző rendszerre is, hiszen ma nehéz komplex információhoz jutni a helyi termékek mibenlétét illetően.

 

Giliga Márta bemutatta a Kovászna megyei küldöttséget.

 

A rendezvény helyszíne alkalmat adott arra is, hogy Kaján Imre múzeumigazgató házigazdaként bemutassa a közel fél évszázados falumúzeumot és ismertesse az intézmény nagyszabású fejlesztési terveit. Eszerint új fogadóépület létesül, amelyben a kihalófélben levő mesterségek gyakorlására is lehetőség nyílik. Lebontják a csaknem teljesen tönkrement finnugor parkot, ám a legértékesebb épületet átmentik új funkcióval, s létrehoznak egy interaktív finnugor múzeumot.
A program további részében az erdélyi vendégek tartottak előadást. Giliga Márta, Kovászna megye tanácsának külkapcsolatokért felelős munkatársa bemutatta a népes küldöttséget, s a Zala megyével kialakított jó együttműködést méltatta. Szőts Papp Zsuzsanna a kovásznai kenyér- és házi laskasütési hagyományok őrzéséről szólt, kisfilmmel illusztrálva előadását. Demeter Istvántól az erdélyi borvizeket, gyógyvizeket és a mofettákat – e sajátos erdélyi széndioxidos gyógyító gázfürdőket – ismerhette meg a hallgatóság. Fazekas Csoma Szidónia a háromszéki gasztro-rendezvényekről, Virág Endre és Mágori Endre pedig a néptánc-kultúra sajátosságairól tartott előadást.
A találkozó befejeztével kérdésünkre Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke szemléltette, hogy a zalai helyi termék munkacsoportban elkészült helyzetfelmérés és stratégia milyen tennivalókra és lehetőségekre mutat rá.
- A tanulmány kijelöli az irányokat és megmutatja azokat a területeket, amelyekre nagyobb hangsúlyt kell fektetni azért, hogy a helyi termékek előállítása nagyobb teret, újabb lehetőségeket kapjon. Számos akadály van ma még, amelyeket le kell küzdenünk, kezdve a marketingtől a minősítési rendszerek kialakításán keresztül egészen az esetleges hálózatszerű értékesítésig. Újabb bemutatkozási lehetőségeket kell nyújtani a helyi termékek készítőinek, s a képzésről sem szabad megfeledkezni. Hiszen a tradicionális eljárásokat, recepteket már nagyon kevesen őrzik, s ezeknek a továbbörökítéséről is gondoskodni kell. Folyamatban van egy generációváltás. Számos helyi terméknek van előállítója, ám ezt a tudást tovább kell adniuk, s ez már nehezebb kérdés… A társadalomban tapasztalható életmódváltás sem könnyíti meg, hogy a helyi termékekhez, a régi falusi hagyományokhoz visszatérés szélesebb körben megvalósuljon. Ennek érdekében segíteni kell a helyi termelőket, hogy az általuk megtermelt értékek valóban egzisztenciát jelentsenek számukra – fogalmazta meg a Zalatáj olvasói számára Pácsonyi Imre.

Kép és szöveg: Farsang Lajos

 

Szőts Papp Zsuzsanna kisfilmmel illusztrálta a kovásznai kenyérsütésről szóló előadását.