Hogy került a sáfrány Zalaháshágyra? (2017.05.31., 9:45)

A falu hamar befogadta a Busa-családot

 

Busáné Kolnhofer Katalin: - Ha valamire szükségünk volt, azonnal itt termett a segítség.

 

Nyáron lesz két éve annak, hogy a Busa-család: férj, feleség és az öt leánygyermek Kőszegről Zalaháshágyra költözött. A feleség, Busáné Kolnhofer Katalin tavaly decembertől a zalacsébi óvodában dolgozik, de mint a későbbiekből kiderül, nem csak ezzel a korosztállyal került szorosabb kapcsolatba. Aztán képbe kerül a sáfrány, ez az Ázsiából származó fűszernövény is, de erről majd beszélgetésünk végén esik szó.
- Ha jól tudom, eredeti hivatása tanár. Hogy került a zalacsébi óvodába?
- Magyar-ének-hittan szakos tanár vagyok, Kőszegen tanítottam is. Aztán sorban születettek a leányaim, s a Gyes időszaka alatt kedvet éreztem arra, hogy elvégezzem Sopronban az óvónőképzőt.
- Ez általában fordítva szokott lenni…
- Úgy érzem, hogy ebben a korban a gyermekek még nagyon fogékonyak, tiszták. Erről győzött meg az az időszak is, amikor ovis hittant és zeneóvodai foglalkozásokat tartottam. Náluk még nem annyira az oktatás, mint inkább a nevelés játszik nagyobb szerepet. Bármi éri őket, az mély hatással lesz az életükre.
- Ahogy tájékoztattak, Ön minden korosztállyal szót tud érteni, nem véletlen, hogy hamar a helyi közösségi élet egyik főszereplője lett.
- Egykori zenetanárom a példaképem. Ő nagyon szerette a fiatalokat, mindig sokan voltunk körülötte. Az idősebb generációval is jó kapcsolatot ápolt, így nem volt szokatlan tehát a velük való találkozás. Vallásos nevelésben részesültem, s ez is hozzájárult az emberi kapcsolatok erősítéséhez.

 

Együtt a család.

 

- Egy kisvárosból egy kicsi faluba vezérelte a sors. Nehéz volt a váltás?
- Tartottunk ettől, de a zalaháshágyiak nagyon hamar befogadtak bennünket. Mivel a volt plébánián lakunk, egyházi közösségbe csöppentünk. Ha valamire szükségünk volt, azonnal itt termett a segítség. A városi élet után ez nagy meglepetés volt számunkra.
- A férje hogyan fogadta a váltást?
- Neki talán még könnyebb volt, hiszen állattenyésztő és állat-egészségőr szakmája révén mindig közel állt a természethez. Igazából kezdettől falura vágyott.
- Öt leányt nevelnek…
- Veronika 21 éves, Noémi 19, ők egyetemisták. A 15 éves Edina Kőszegen jár nyelvi tagozatos gimnáziumba. A 10 éves Blanka általános iskolás, az 5 éves Regina pedig óvodás.
- Mint zenetanár kapóra jött az itteni asszonykórusnak…
- Több hangszeren tudok játszani, ezen kívül pedig megpróbálom formálni az Ezüsthárs kórus hangzását, segíteni a műsor összeállítását az aktuális ünnepeknek, rendezvényeknek megfelelően. Az utánpótlásról is igyekszem gondoskodni. Furulyát, gitárt tanítok gyerekeknek,  és a fiatalokkal már több ízben felléptünk az ünnepélyeken.

 

A Busa-család öt éve kezdett bele ennek a különleges fűszernek a termesztésébe.

 

- A bevezetőben szó esett a sáfrányról. Nem sokan foglalkoznak ezzel a fűszernövénnyel…
- Családommal immáron ötödik éve, hogy belekezdtünk egy különleges fűszer termesztésébe. A Jóféle sáfrány (Crocus sativus) a történelmi idők legrégebbi fűszernövénye, az egyetemes gasztronómia kincse. Nemhiába a világ legdrágább fűszere! Egy kiló fűszerhez 150 000 virágot kell leszedni. Fáradtságos munka, kézi erővel lehet csak feldolgozni. Tulajdonképpen egy őszi virágzású krókusz, melynek lila virágai közepén ülő vörösesbarna bibéje az értékes. Aromás illatú, édeskés kesernyés fűszer, mely az ételt aranysárga színre festi. Jól illik halakhoz, húsokhoz, de használják levesek, mártások színezésére, vagy rizsételekbe. Érdekessége, hogy az édességeket és kalács ételeket is felejthetetlenné teszi. Eleink gyömbérrel, borssal és szerecsendióval társítva ajánlották receptjeikben. Egykor, Mátyás király idejében mindennapi használatban volt Magyarországon, egészen az 1900-as évekig, aztán a háború után a pirospaprika kiszorította a magyar konyháról. A középkorban a sáfrányszálakból elixíreket készítettek, és piacokon, később gyógyszertárakban kínálták eladásra. Azt mondták: aki rendszeresen iszik belőle, az tovább él. Amellett hogy a sáfrányt széles körben használják ételízesítésre, színezésére vagy kelmék festésére, többféle folklórisztikus gyógyászati alkalmazása is ismert: Hatékony gyógynövény a depresszió kezelésében, idegnyugtató, stresszoldó, de  használják köptetőként, asztmatikus panaszok csökkentésére, vérnyomás és vérkeringés javítására, sőt, daganatos betegségek kezelésére is. Antioxidáns tartalma révén méregteleníti a szervezetet és jótékonyan befolyásolja az immunrendszert, így hatékony védelem a betegségek kialakulásával szemben. Azt hiszem, számunkra a sáfránnyal való foglalkozás már több, mint hobbi. Szeretnénk újra meghonosítani Magyarországon ezt az egyedülállóan értékes fűszernövényt.

E.E.