Fata Jenő, a címfestő (2.) (2017.06.26., 8:30)

Különleges kapcsolat a katonai ügyésszel

 

Fata Jenő egzotikus környezetben. Külföldi útjairól is jelentkezett…

 

Fata Jenőre, a címfestőre sokan emlékeznek olvasóink közül. Bizonyítja ezt az a rengeteg hozzászólás, ami a cikk első részének megjelenése után volt található közösségi oldalunkon.
Ezek az észrevételek árnyalják az eddig kialakult képet róla, s központba állítják rejtélyes eltűnésének körülményeit.
Miután nem adott életjelt magáról, 1996-ban holtnak nyilvánították. Mint azt az előző részben írtuk, 1990 október ötödikén látták utoljára a szomszédok. Vagyis hozzávetőleg hat év múlva nyilvánította hivatalosan halottnak a hatóság.
Hetvennyolc éves lenne, ha élne. Ennek valószínűsége  szinte a nullával egyenlő. De a holtteste nem került elő, így a család sem tudta illő módon eltemetni.
Dekoratőr, címfestő volt. Zalaegerszeg bohém alakjai közé tartozott, akinek művészi ambíciói voltak. Kiállításokon  szerepelt, önálló tárlatai is voltak.
A patinás Arany Bárány Szálloda egykori bárjának mondhatni törzsvendége volt. Nyüzsögtek körülötte az ismerősök - sok volt köztük a potyaleső - , akik közül sokan szerették magukat feltüntetni Fata Jenő  barátjaként. Nem biztos, hogy a címfestő is annak tekintette őket. Mindenesetre sokan voltak, akik kölcsönt reméltek tőle, netán festményt kedvezményes áron.
A szálloda hátsó fertályán volt a dekorációs műhelye, de a Pintér Máté utcai  házában is dolgozott. Az éjszakai élet tálcán kínálta a futó, felületes kapcsolatokat. Sokan keresték a társaságát.
Ismeretségi körének központi szereplője volt egy aktív ügyész, a katonai ügyészség helyi vezetője. Sokan nem is értették, hogy miért alakult ki közöttük szoros kapcsolat, hiszen a címfestő és az ügyész a kívülálló számára két külön világban élt. A társadalmi ranglétrán sem egy fokon álltak, annak ellenére, hogy Fata Jenő a város kedvelt, népszerű polgára volt.  A bohém, éjszakai életet kedvelő dekoratőr olyan emberekkel is gyakran találkozott, s tartotta velük a kapcsolatot, akik egyszer vagy többször már átlépték azt a bizonyos mezsgyét. Talán információt remélt az egerszegi alvilágból a bűnüldözésre felesküdött ügyész?  No, de erről majd később!

 

A Pintér Máté utcai ház elé érkezett a Volvo.

 

Fata Jenő szeretett szórakozni. Időnként eltűnt néhány napra, de aztán mindig értesítette a családját. Nem csak külföldről, hanem belföldi útjairól is küldött képeslapot. Ezúttal azonban hiába várta a család a postást. Se képeslap, se telefon. Szenvedélyes totózó volt, de arról sem érdeklődött, hogy nyertek-e azokon a szelvényeken, amelyek kitöltésére a fiát kérte meg.
Térjünk vissza 1990 október ötödikére, amikor egy szürke Volvóval egy férfi és két nő érkezett a Pintér Máté utcai házhoz. A kocsinak külföldi rendszáma volt, de utasai magyarul beszéltek. Ismerősei szerint Fata Jenő soha nem ment el idegenekkel, vagyis látogatóit ismerhette. Információink szerint a lakásban röviditallal koccintottak, a poharakon nyilván maradhattak értékelhető ujjlenyomatok.
Fata Jenő neve állítólag szerepelt a körözési listán, de nem életellenes bűncselekmény, hanem eltűnés miatt indult  az eljárás.
Talán ha akkor, még frissiben nem  eltűnés, hanem életellenes bűncselekmény gyanúja miatt  indul eljárás, felderíthetőek lettek volna Fata Jenő köddé válásának körülményei. Gondoljunk csak arra, hogy ilyenkor a nyomozó hatóság sokkal hatékonyabb eszközökkel (telefonlehallgatás, egyéb titkosszolgálati módszerek) rendelkezik. S ne feledjük: a rendszerváltás időszakában voltunk, a régi rendszer szétesőben, az új kialakulóban volt. Szenvedélyesen, de lazán mentek a dolgok...
Huszonhét éve tűnt el Fata Jenő, az egerszegi címfestő. Most már talán Agatha Christie halhatatlan mesterdetektívje, Hercule Poirot sem tudná megoldani ezt a titokzatos ügyet.

z.t.
(Folytatjuk)

 

A lakásán is dolgozott… A cégtábla már nehezen olvasható.

 

Fata Jenő, a címfestő (1.) (2017.06.23.)