Egy egerszegi emlékmű esete (2017.07.03., 9:25)

- avagy kit képvisel az MSZP?

 

Balaicz Zoltán részletesen elmondta a sajtótájékoztatón, hogy az új emlékmű a magyar szabadságért folytatott küzdelmeknek állít majd emléket.

 

Június 29-én sajtótájékoztatót tartottak Zalaegerszegen, a Bajcsy-Zsilinszky téren (tudósításunk itt olvasható). A lebontott emlékmű volt a téma.
Az MSZP helyi szervezete annyira lendületbe és dühbe jött, hogy közleményt adott ki ezzel kapcsolatban:
„Lopakodó szoborcsere
A legtöbb Zalaegerszegi, aki ritkán jár a vasútállomás környékén, csak utólag, a Z.Hírlap június 30.-i számából értesült arról, hogy már februárban lebontották Zalaegerszeg Felszabadulási emlékművét. Az ágat tartó nőalak a fővárosi szabadág szoborra emlékeztető, jellegzetes alkotás.
Nem volt róla önkormányzati testületi döntés, mert - egy akkori interpellációra adott válasz szerint - életveszélyessé vált. Nem úgy egyik napról a másikra, hanem nyilván hosszabb ideig nem fordított rá figyelmet és pénzt a város. A szobor formáját megtartva, felújítva és feliratát kiegészítve ígérte visszaállítani a polgármester. Ez szép dolog, az emlékezet és tisztelet a kultúránk része.
A mostani híradás címoldalon lelkes beszámolót ad arról, hogy nem a korábbi emlékmű kerül vissza, mert a kő hátoldalán van egy Petőfi idézet, ami még a kő korábbi funkciója révén került rá és így egy múzeumban a helye, de lehet, hogy a kommunista diktatúrák visszásságait lesz hivatott reprezentálni a majdani Mindszenty múzeumban.
Ez a terv keresztülvihető, de sem jogilag, sem morálisan nincs rendben.
Először azért, mert az emlékmű a Zalaegerszegieké (volt). Legalább önkormányzati döntés és annak nyilvánossága kellett volna a bontáshoz. Mert az nem februárban derült ki, hogy az emlékmű már rászorul a felújításra. Ha így el lehet tüntetni egy emlékművet, akkor később ugyanígy lehetne a ma felállítottakat elzárni, megsemmisíteni, vagy a trendi irányzatúra cserélni.
Másodszor azért, mert Zalaegerszegen sok család emlékezetében okkal élték meg felszabadulásként azt a kort, amire emlékeztet. A város vezetésének nem dolga, hogy ideológiák, politikai kötődések szerint preferáljon, vagy negligáljon az emlékezetben. Minden polgár gondolkodását és kötődését köteles tiszteletben tartani, ami a hatályos törvényekkel nem ellentétes.
Van a történetnek egy harmadik dimenziója. A módszer, ahogyan ez történik a 21. században egy európai ország megyeszékhelyén. Akik hatalmat gyakorolnak, azok a demokráciákban embereket képviselnek. Ha akár egy kisebbségüket kihagyják a közösség ügyeinek mérlegelésekor, akkor a képviselet nem legitim, nem valósul meg.
Felhívjuk a város vezetőit, hogy az önkényesen ez ügyben hozott intézkedését korrigálják, az emlékművet állítsák helyre! Nekünk, Zalaegerszegieknek!”
Végre egy életképes reakció az MSZP részéről, hiszen a közvéleménykutatók szerint már lélegeztető gépre tették a pártot. Mindössze kilenc százalékkal mérik a szocialistákat, aminek szögesen ellentmond ugyan, hogy az egyik hírportál folyamatosan azt kürtöli világgá, hogy az MSZP miniszterelnök-jelöltjének, Botka Lászlónak a népszerűsége megelőzte Orbán Viktor miniszterelnökét. Akit most műtöttek sérvvel, ne nevessen, mert felszakad a seb...

 

Az emlékművel kapcsolatban emelt most szót az MSZP.

 

Ezt Botka László, a szegedi polgármester, az MSZP titkos fegyvere is tudja. Érzi - s ezt a párt több vezető személyisége is tudtára adta -, hogy lassan lejár az ideje.
Ezért lesi Botka László valamennyi Rolex óráján a hátralévő időt. A közvéleménykutatók szerint csöngettek neki és pártjának is.
A lelkes városi szervezetek azonban nem dőlnek kardjukba. Partizánakciókba kezdtek. Zalaegerszegen most az emlékmű lebontása a kritika tárgya.
Február óta elég sok idő eltelt, s most ébredtek fel. Közeleg a kampány, majd a választás. Ha gyakrabban járnának a téren, szembesülnének azzal, hogy ez a terület a hajléktalanok egyik kedvelt tanyája.
Tegyük fel: a rogyadozó emlékműnél - egy duhaj éjszakán - baleset történik, akkor az MSZP egerszegi szervezete most azért reklamál, hogy az önkormányzat nem intézkedett?
Az MSZ(M)P 1956 örökösének vallja magát. 1956-ban a forradalmárok ezt az emlékművet ledöntötték. Akik helyreállították a „Davaj Marcsát” 1957-ben, azok verték le a forradalmat. El kellene végre dönteni az MSZ(M)P-ben, hogy kit képviselnek: azokat, akik ledöntötték, vagy azokat, akik visszaállították?
A legutóbbi MSZP-s megemlékezésen 6 ember vett részt egy 60 ezres városban. Ez mindennél beszédesebb. Az idő lassan helyére teszi a dolgokat, a történelem rostája dolgozik. De azért emlékezzünk a több százezer szovjet Gulagokra hurcolt magyarra, s a megerőszakolt magyar asszonyokra, leányokra.
Az MSZ(M)P szeretett szobrokat állítani. Ideológiai alapon. Most már megvagyunk e nélkül is. Bevallom, nekem a máltai módszer sem tetszik, ahol az alap állandó, csak a szobor fejét cserélik, a politikai széljárástól függően.
Mi itt élünk! Magyarországon, Zala megyében, Zalaegerszegen. Elég volt a világháborúkból, a tanácsköztársaságból, a német megszállásból, a nyilas rémuralomból, a szovjet diktatúrából, a Kádár-féle legvidámabb barakkból, egy elhibázott rendszerváltásból és a „Davaj Marcsákból”!
S elég az olyan pimasz megjegyzésekből, ami az MSZP közleményében szerepel. Olvassák újra: „...de lehet, hogy a kommunista diktatúrák visszásságait lesz hivatott reprezentálni a majdani Mindszenty múzeumban.”
Hát, ...elég nagy arcátlanság kell ahhoz, hogy emberek millióinak meggyilkolását, megkínzását, börtönbe zárását visszásságnak nevezzék.
Lopakodó szoborcsere - adta a címet a közleménynek a szerző. Tanácsolom neki, hogy nézze meg a Lopakodó hold című, 1968-ban készült westernt. Sam Varner, a birtokára visszavonulni készülő lovassági felderítőtiszt (Gregory Peck alakítja - remekül) utolsó akcióján egy hírhedt apacsvezért üldöz, aki azonban mindig előbbre jár. Ő a lopakodó hold, aki egy pillanatra sem jelenik meg teljes valóságában a filmvásznon. De mégis ott van és végig kísért. Mint a kommunizmus szelleme. Még 2017-ben is...
Végül egy jó tanács az MSZP-s közlemény megfogalmazójának: a „Zalaegerszegi kis z-vel írandó. Természetesen nem azért, mert Zalaegerszeg kisváros.

E.E.