Bemutatták a KKV és a mikrovállalkozási ágazati stratégiát

Újabb állomásához érkezett a foglalkoztatási paktum

(2017.09.12., 9:25)

 

A megjelenteket Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte. Balról: Halász Eszter projekt menedzser, Szabó Mónika  munkaerő-piaci csoportvezető, dr. Kabay Gergely kutató, Pácsonyi Imre.

 

Újabb állomásához érkezett a „Zalai Innovatív foglalkoztatási paktum megvalósítása” - „Adj egy ötöst” hálózatépítő konferenciasorozat, amelyet 2016 novemberében indítottak útjára a konzorciumi tagok: a Zala Megyei Kormányhivatal, a Zala Megyei Önkormányzat, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Zala Megyei Területfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft., valamint a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. Az öt évre tervezett TOP projekt során öt munkacsoport dolgozik a kitűzött célok megvalósításáért.
Ezúttal, szeptember 11-én, a Kamarák Házában került sor a KKV és a mikrovállalkozási munkacsoportok harmadik találkozójára, amelyen Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte a megjelenteket.
A készülő ágazati stratégiákat dr. Kabay Gergely, a Pannon Elemző Iroda kutatója ismertette, majd Szabó Mónika, a ZMVA munkaerőpiaci csoportvetetője a munkaerőpiaci szolgáltatások lehetőségeit ismertette. Végül műhelybeszélgetés során összegezték a résztvevők a megfogalmazódott kérdéseket és tapasztalatokat.
- Elkészült egy előzetes stratégia a munkacsoportok és a szakértők közös munkája eredményeként - ismertette Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke. - A közös munka során megszületett stratégia tartalmazza mindazokat az adatokat, amelyek megvilágítják Zala megye gazdaságának a jelenlegi helyzetét. A munkacsoportok funkciója, hogy a gazdasági élet szereplőivel - legyen szó akár vállalkozásokról, érdekképviseleti szervekről, a kamaráról, vagy akár a szakképzőkről - közösen gondolják végig azokat a lépéseket, amelyek segítséget nyújthatnak a további gazdasági fejlődéshez.

 

A KKV szektor találkozójának résztvevői a Kamarák Házában.

 

- Új célokat is megfogalmazott a mai rendezvény? - kérdeztük a  KKV találkozót követően Pácsonyi Imrét, a Zala Megyei Közgyűlés alelnökét.
- Kiindulási alapként fontos rögzíteni, hogy Zala megye gazdasági mutatói - bár több vonatkozásban jobbak az elmaradottabb megyékénél - még nem az élmezőnyhöz tartoznak. Van tehát mit javítani.  Nagy gondot jelent például a munkaerő-utánpótlás területén az, hogy a szakképzést kevésbé szívesen választják a fiatalok. A mai napon a KKV-ket inkább érintő lényeges javaslatként elhangzott, hogy az egyes szakmák lehetőségeinek életpályaként való szemlélése terén változásokat kell elérni úgy a pedagógusok, mint a pályaválasztás előtt álló fiatalok körében - összegezte Pácsonyi Imre alelnök. 
A két, egymást követő rendezvényről Nagy András, a ZMVA ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a KKV-k és a mikrovállalkozások számára elkészült az ágazati stratégia munka-anyaga, amelyeknek a tartalmát ismertette a megjelentekkel a szakmai stáb.
- A munka a résztvevő szervezetek tevékenységét segítő szakértők bevonásával folytatódik, akiknek a véleménye szeptember végéig beépül a stratégiába. Négy konkrét projekt akciótervet is ki fogunk dolgozni.  A munka eredményének a vállalkozások részére való bemutatása pedig november végére várható, amelyre várunk minden vállalkozót a KKV, illetővel a mikrovállalkozási szektorból, ülésenként mintegy 50 - 60 résztvevőt várunk.
- Milyen tapasztalatok összegezhetők a mai rendezvények kapcsán, s milyen célok tűzhetők ki?
- A stratégiakészítők tapasztalata szerint a KKV és a kisvállalkozási szektort érintő feladatok sok esetben együtt kezelendők, ennek ellenére vannak olyan területek, amelyek a mikrovállalkozásokat jobban érintik. Ezért is bontottuk külön a feladatokat, hiszen például a finanszírozás a mikrohitel segítségével, vagy például tanácsadási programok indítása hangsúlyosabban érinti a mikrovállalkozásokat. A kis és közepes vállalkozások általában munkaerőhiánnyal küzdenek - bár ez bizonyos mértékben a mikrovállalkozásokra is igaz - s az ehhez kapcsolódó duális képzés, szakképzés, valamint a versenyképesség növelése, innováció és a külföldön való megjelenés szintén fontos cél. Ezért bontottuk ketté ezt a stratégiát, amely mentén a szakmai szervezetekkel közösen végre fogjuk hajtani a kitűzött célokat - ismertette Nagy András ügyvezető igazgató.

Kép és szöveg: Farsang Lajos

 

Közösen végrehajtjuk a kitűzött célokat - hangsúlyozta Nagy András (jobbról a második), a ZMVA ügyvezető igazgatója.