Az országban az első volt (2016.11.08., 9:20)

1,7 milliárd forintos beruházással megújul a Zalaegerszegi Falumúzeum

 

Balról Kaján Imre, Varjú András, Marx Mária, Balaicz Zoltán, Vigh László és Tolvaj Márta.

 

2013-ban került a zalaegerszegi önkormányzathoz a Göcseji Múzeum és a Göcseji Falumúzeum fenntartása és működtetése, addig a megyei önkormányzathoz tartozott. A Göcseji Múzeum teljes felújítását a megyeszékhely önkormányzata be tudta tenni a Modern Városok Program 5,6 milliárd forint értékű „Belváros turisztikai megújítása” projektbe. A skanzen felújítására és bővítésére korábban nem találtak forrást, holott már 2014 nyarán, az önkormányzati választás előtt meghirdette Balaicz Zoltán polgármester-jelölt, hogy mennyire fontosnak tartja a falumúzeumnak, mint egyedi, unikális helyi értéknek a fejlesztését.
A múzeum vezetői és szakemberei már korábban elkészítették a beruházás terveit, de mivel milliárdos nagyságrendű összeget feltételezett, így a városnak saját forrása nem lett volna rá, a településfejlesztési programba (TOP) és a Modern Városok Programba pedig nem került be.

 

Az ország első szabadtéri falumúzeuma a zalaegerszegi.

 

- Nagy lobbitevékenységbe kezdtünk, hogy valamilyen módon mégis szerezzünk forrást, hiszen a Göcseji Falumúzeum volt Magyarország első, szabadtéri skanzenje, amely 1968-ban nyílt meg és 2018-ban ünnepeljük majd az 50 éves jubileumot - mondja Balaicz Zoltán polgármester. - Ügyünket határozottan támogatta a Kossuth-díjas Fekete György, Zalaegerszeg díszpolgára, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. A múzeumi szakemberek koncepciója alapján elkészíttettük a tanulmányterveket és látványterveket Dévényi Sándor Kossuth-díjas építésszel, a Magyar Művészeti Akadémia alelnökével. Az anyagokkal megkerestük a legfontosabb döntéshozókat, 2016. július 1-jén, az Edelmann gyár avatásán pedig Lázár János miniszter urat is sikerült meggyőznünk a cél fontosságáról, így a következő hónapokban elkészült a kormányelőterjesztés, majd a kormány több mint másfél milliárd forint (egészen pontosan 1.535.658.000 Ft) egyedi állami támogatásról döntött. A beruházást a város saját forrásból 150 millió forinttal egészíti ki, így összességében közel 1,7 milliárd forintos ráfordítással újul meg a skanzen. Köszönet mindenkinek a támogatásért és a segítségért, hiszen az ország első, legrégebbi falumúzeumának komoly fejlesztésre van szüksége ahhoz, hogy a 21. században is felejthetetlen élményt nyújtó turisztikai létesítménnyé váljon. Mindezt úgy érdemes csak létrehozni, hogy a falumúzeum a korszerűsítések mellett meg tudja őrizni jellegzetes varázslatos göcseji hangulatát.

 

Vízimalom a skanzenben.

 

A jó hírt sajtótájékoztatón jelentette be minap Balaicz Zoltán polgármester, Vigh László országgyűlési képviselő, Tolvaj Márta alpolgármester (a városvezetésben ő koordinálta ezt a programot), Kaján Imre múzeumigazgató, valamint Marx Mária és Varjú András múzeumi osztályvezetők.
- A fejlesztés a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeummal is szervesebb egységgé kovácsolja a falumúzeumot, amelyben az új épületek mellett több értékes gyűjtemény is helyet kap, így Selyem-Tóth Sándor rádiómúzeuma, Vörös István hangszergyűjteménye, Román Andrásné Pannon csipke gyűjteménye, és ifj. Horváth Károly népzenei gyűjteménye és hangszerei - folytatja a polgármester. - Fontos, hogy a korábban, egy más szakmai koncepció alapján elhelyezett finnugor néprajzi értékek se vesszenek el, ezért köszönet illeti dr. Vándor László korábbi múzeumigazgatót, aki Klima László professzorral együtt javasolta, hogy alakítsunk ki a meglévő épületek áthelyezésével egy magyar őstörténeti park részt. Ez beépült a koncepcióba, így a finn ház és mari ház már ezen cél alapján kerül új helyére. A megújuló falumúzeum egész napos programot kínál majd a látogatóknak, ugyanis minden egyes portán valamilyen aktív, cselekvésre ösztönző élmény fogadja majd betérőt. A jelen feladata az engedélyeztetések, adminisztratív teendők elvégzése, s tavasszal, amint az időjárás engedi, kezdődhet a munka.

 

1,7 milliárdos beruházással újul meg.

 

***

 

A fejlesztés részletes tartalma:
- Új fogadóépület (látogatók fogadása, ajándékbolt, éttermi szolgáltatás, mosdóhelyiségek, foglalkoztató és oktatási termek, tanműhelyek, tankonyha, piactér, fedett rendezvénytér - pajta).
- Parkosított gépkocsi parkoló.
- Hencz malom felújítása, Zala folyó holtágának visszaduzzasztása, a malom újbóli elindítása.
- Olajütő újjáalkotása.
- Cupi csárda és szatócsbolt felépítése és működtetése.
- I. világháborús szobor.
- MAORT kistisztviselői ház.
- MAORT mérnök ház.
- Rámi iskola, mellette kút, kereszt, ól, budi.
- Temető domb kialakítása, kápolna, Nepomuki Szent János szobra, pákászkunyhó a folyó mellett.
- Márokföldi porta, fodrászműhely, ozmánbüki porta, csesztregi porta, iborfiai porta, alsószenterzsébeti pajta, cigányház.
- Nemesi kúria, cselédház, istálló, pajta, szín, góré, ól, gyümölcsös, legelő, park, kert, szőlő, méhes, szántó.
- Játszótér és kalandpark.
A bővítési munkálatok előre láthatólag nem érintik majd a falumúzeum szokásos működését és nyitva tartását. Aki kedvet érez, hogy a kiteljesedő skanzent feleslegessé vált néprajzi tárgy, eszköz felajánlásával segítse, Marx Mária néprajzost keresheti a Göcseji Múzeumban.
Jó hír továbbá, hogy a TOP program keretében 350 millió forintos beruházással vízparti sétány épül a Zala folyó holtágának feltámasztásával a kaszaházi hídtól a falumúzeumig, a sétány mellett pedig kerékpárút is vezet majd ide.

 

Tavasszal kezdődhet a munka.