„Az embernek csak a félelmei és korlátai szabnak határt”

Mányoki Attila titkai (2017.01.24., 8:45)

 

Sikeres pályafutásának állomásait az alsónemesapátiakkal is megosztotta.

 

Egy fantasztikus zalaegerszegi sportoló, Mányoki Attila több mint 3 órás, lebilincselő élménybeszámolójának lehettünk részesei január 20-án este Alsónemesapáti kultúrházában. Sokan nem is tudják, hogy milyen elszántság, mennyi idő, energia és anyagi forrás szükséges ahhoz, hogy valaki ilyen eredményeket érjen el.
- Ez olyan, mint a gladiátor, mikor bemegy az arénába, csak magára számíthat. Minden egyes lélegzetvétellel arra koncentrál, hogy elérje a túlsó partot - kezdte előadását Attila, akinek gyermekkori asztmája miatt javasolták, hogy ússzon. Elhatározta, hogy ezzel szeretne foglalkozni komolyabban is.

 

Az életét kockáztatja, valahányszor beleugrik a tengerbe, óceánba.

 

Az életét kockáztatja, valahányszor beleugrik a tengerbe, óceánba. Hogyan lehet arra felkészülni, hogy minden egyes verseny előtt úgy megy el otthonról, hogy esetleg nem tér haza? Attila tudatában van képességeivel, mindent pontosan megtervez. Még a legapróbb dolgokat is. Például, hogy milyen időközönként iszik. Elmondja azt is, hogy úszás közben számol és figyel izmai, testének jelzéseire, karcsapásai sebességére. De még ilyenkor is adódnak váratlan helyzetek, amikor az embernek tudnia kell gyorsan, jól reagálnia. Évekre előre vetítve tudja, hogy hol fog, versenyezni, de mindig csak a legközelebbire koncentrál és készül fel. Neki is ugyanazokat a természeti tényezőket kell figyelembe vennie, mint Fa Nándor vitorlázónak. Attilának viszont a teste a vitorlás. Levegő- és vízhőmérsékleti viszonyok, széljárás és sebesség, hullámok, légáramlatok, egyaránt fontos tényezők. Mindig helyszíni csapattal dolgozik, hiszen ők ismerik leginkább az ottani éghajlati és egyéb viszonyokat, ők ebben a legtapasztaltabbak.

 

Tagja lett a Hírességek Csarnokának.

 

Megtudtuk tőle azt is, hogy a tradíció miatt nem viselhet a versenyen úszóruhát, csak nadrágot. A cápák miatt ennek a színe sem mindegy. Elárulja azt is, hogy nem szeret sötétben úszni és inkább a hidegebb víz a közege. Világraszóló teljesítményével nemrég bekerült az Egyesült Államokban 1963 óta létező Hírességek Csarnokába. Neve a floridai Fort Lauderdale-ben működő múzeum falára, a másik 248 úszóé mellé került. 2013-ban átúszta a La Manche-csatornát, 2014-ben, Japánban a világ legnehezebb vizes akadályának tartott Cugaru-csatornát, amelyet minden idők második legjobb idejével küzdött le. Tavaly egyedülálló módon, két héten belül teljesítette az újabb kihívást: a Hawaii-szigetek között található Molokai-csatorna, majd a Los Angeleshez közeli Catalina-csatorna átúszását. Ezzel túljutott az Ocean’s Seven elnevezésű sorozat négy állomásán. Írország és Skócia között, az Északi csatornánál 7 órát úszott, 12 Celsius fokos vízben. Átlagember ilyen közegben 1 óra alatt kihűl és meghal. Nem állt messze a táv teljesítésétől, mindent megtett, elment a végső határig. Az élettel összeegyeztethetetlenek voltak az intenzív osztályon mért paraméterei. Testhőmérséklete 26 Celsius volt, 31 0C alatt már visszafordíthatatlan károsodással járhat.
Mégis itt van! Szerencsésnek tartja magát. A mindennapokban ugyanúgy jár uszodába, bérlete van, mint másnak. Napi minimum 6 órát edz szárazföldön és vízben. Maga intézi a dolgait. Készül a Cook-szoros-ra. A Gibraltári-szoros és az Északi Csatorna átúszásának megismétlése van hátra a világ hét legnehezebben meghódítható tengeri csatornája közül.
„Minden fejben dől el! Az embernek csak a félelmei és korlátai szabnak határt!” - vallja.

Ana

 

Balaicz Zotán, Zalaegerszeg polgármestere többször is köszöntötte a város nagyszerű sportolóját.