"A választás nem párt-, hanem létkérdés”! (2016.09.19., 8:30)

Fórum a népszavazásról Zalaszentgróton

 

Georg Spöttle és Manninger Jenő a zalaszentgróti fórumon.

 

Október másodikán népszavazásra várják Magyarország választásra jogosult lakosságát. Az eldöntendő kérdés viszonylag egyszerű: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?” A témához kapcsolódóan tartottak tájékoztató fórumot minap Zalaszentgróton, a Kis-Korona étterem nagytermében.
A nagy érdeklődéssel kísért programon előbb Manninger Jenő országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelenteket, majd a népszavazáson való minél nagyobb részvételre hívta fel a figyelmet. A miniszteri biztos hozzátette, hogy a mostani döntés gyermekeink, unokáink jövőjét is meghatározhatja. Különböző okokból rengeteg ember vándorolna Európába, ami rendkívüli helyzetet teremt. Elmondása szerint Brüsszelben szét akarják osztani az Európába vándorlókat, az Európai Bizottság a saját elgondolásai szerint kívánja megoldani a bevándorlási kérdést. Az európai munkaerőhiányra Európán belül is meg lehet találni a megoldást.
A fórum vendége Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő volt, aki előadása előtt készségesen válaszolt kérdéseinkre.
- Különböző számok látnak napvilágot. Mennyien szeretnének Európába vándorolni?
- Napi szinten 4-9 ezer azoknak a száma, akik elérik az olasz partokat. Általában nem önerőből teszik mindezt, hanem az olasz és a spanyol haditengerészet mentőhajói hozzák őket partra. A bevándorlók nem maradnak Olaszországban, hanem többnyire Svájcon keresztül jutnak be Németországba. Pár nappal ezelőtt a svájci sajtó fel is tette a kérdést, hogy miért megy mindenki Németországba, miért nem akar senki sem náluk politikai menedékjogot kérni. Nagyon problémás afrikai népekről beszélünk, akik Nigériából, Beninből, Szenegálból, Togóból, Szomáliából érkeznek igen nagy számban. Alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek, általában analfabéták, akiket nem is lehet beintegrálni a német munkaerőpiacra. Egy migránsnak csak a napi élelmezése 23 euróba kerül és Németországban több mint egy millióan vannak.
- Mi lehet a megoldás? Meg lehet-e őket állítani ott, ahol elérik az unió területét?
- Már a líbiai partoknál meg kellene gátolni a hajóra szállásukat. Az embercsempészek hajóit pedig a nyílt tengeren kellene megsemmisíteni, hogy ne tudják őket újra felhasználni. Ez az egyetlen megoldás. Amíg nincs egy erős hadtest, egy összeurópai tengeri haderő, ami ezt meggátolja, addig nyitott a tengeri határ és naponta emberek ezrei fognak érkezni. Nagyon sok probléma van már Olaszországon belül is, ahol a nagyvárosok parkjaiban laknak, bűncselekményeket követnek el. Angela Merkel német kancellárt elgondolkoztatta a legutóbbi választási veresége, de még mindig azt mondja, hogy erős nemzetként meg tudnak birkózni a feladattal.
- Számos adatot lehet találni arról, hogy eddig legálisan mennyien jöttek hazánkba.
- A tranzitzónában megtehetik, hogy menedékjogot kérjenek, de legtöbben meg is lépnek innen. Azért adják be a kérelmüket, mert ezzel bekerülnek egy uniós országba. Magyarország nem célállomás, mert itt minimális a szociális segély. Németországban kezdettől fogva megkapják azt a 143 eurót és ezen felül ruhára is egyéb juttatásokat vehetnek fel. Összességében nekik gazdaságilag vonzó Németország, kilencven százalékuknak a pénz számít, tehát gazdasági bevándorlók.
- Ön szerint mi lehet a jelentősége a népszavazásnak?
- A magyar választók kifejezhetik, hogy továbbra is egy homogén nemzetállamban akarnak élni. Nem szeretnék, hogy a későbbiekben veszélyes embereket szűretlenül, százezer számra betelepítsenek Magyarországra. Ez a szomszédos országok felé is egy jelzés értékű népszavazás lehet, ami egy láncreakciót indíthat el. Ez a választás nem pártkérdés! Az ország jövője a tét.

Pataki Balázs

 

Sokakat érdekelt a téma, teljesen megtelt a terem.