A nyári gyakorlat meghosszabbítása is eszköz lehet

Munkamegbeszélés a foglalkoztatási paktum turisztikai munkacsoportjában

(2017.11.22., 12:15)

 

Két projekttel is ismerkedhettek a műhelytalálkozó résztvevői.


Ismét újabb állomásához érkezett a „Zalai Innovatív foglalkoztatási paktum megvalósítása” rendezvénysorozat, amelyet 2016 novemberében indítottak útjára a konzorciumi tagok: a Zala Megyei Kormányhivatal, a Zala Megyei Önkormányzat, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Zala Megyei Területfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft, valamint a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. Az öt évre tervezett TOP projekt során öt munkacsoport dolgozik a kitűzött célok megvalósításáért.
Ezúttal, november 21-én a TOP-5.1.1-15-ZA1-2016-00001 projekt keretében a turizmus munkacsoport workshop rendezvényére - azaz műhelytalálkozójára - került sor Csömödérben, a Zalaerdő Zrt. turistaszállóján.
A munkacsoport rendezvényére a DTP-1-147-2.2 INSiGHTS projekt keretében megvalósuló műhelymunkához kapcsolódva került sor. E projekt megfogalmazott célja az, hogy a résztvevő régiók - így Zala megye is – létrehozzanak egy stratégiát a fenntartható zöld turizmus területére. A közös műhelymunka legfontosabb céljaként azt tűzték ki a szervezők, hogy közös elképzelést hozzanak létre, amely mintegy sorvezetőként szolgálhat a megalkotandó stratégiához.
A program Lentiben, az erdei kisvasút állomásépületénél kezdődött, ahol a résztvevők megtekintették a Göcsej kincsei, az erdő és a fa című kiállítást, majd a vidék egyik jeles attrakcióját tevőlegesen a programba illesztve az erdei kisvasúttal utaztak a műhelytalálkozók helyszínére, Csömödérbe. Stílszerűen a kisvasúton került sor a megnyitó beszédre, amelyet Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke tartott. Köszöntőjében kiemelte azt a jó gyakorlatot, amely más országokban a lassú és az ökoturizmust jelenti. Felidézte az erdélyi tapasztalatait, de említésre méltónak ítélte akár az orosz turisztikai partner által folytatott etno-turisztikai munkát is. Kiemelte az új idegenforgalmi trend - a lassú és az ökoturizmus - jelentőségét, amely lehetőséget nyújt a természet szépségeiben való elmélyedésre, élményszerzésre, ugyanakkor a környezeti értékek védelmét, a természet megóvását is lehetővé teszi.
A Csömödéri Turistaszálló nagytermében a megjelentek megismerhették az INSiGHTS projekt nemzetközi - konkrétan szerbiai és horvátországi - találkozóinak tapasztalatait, eredményeit. A már korábban beérkezett ajánlások alapján sor került a Zala megye lassú, zöld és egészséges turizmusával kapcsolatos „regionális vízió” megalkotására, valamint tematikus útvonalak alapelveinek meghatározására.

 

Bódai-Lóránt Nárcisz Zala megye turizmus-stratégiája és innovatív foglalkoztatási projekttervei címmel tartott előadást.

 

A TOP-5.1.1-15-ZA1-2016-00001 projekt keretében, a Bónum Projekt Kft. képviseletében Bódai-Lóránt Nárcisz tartott előadást „Zala megye turizmus-stratégiája és innovatív foglalkoztatási projekttervei” címmel. Előadásában beszámolt a megyében az elmúlt időszakban bekövetkezett fejlesztésekről, a lehetőségekről és az előttünk álló időszak feladatairól. Utalt rá, hogy lehetőség rejlik egyebek közt a turisztikai szezon kiszélesítésében.
A túl rövid turisztikai főszezon munkaerőgondokat is jelent, amelyeknek az orvoslására fel kell tárni a megfelelő tartalékokat. E célból szorosabbra kell formálni a kapcsolatot a szakképző intézményekkel. A foglalkoztatás bővítésében megfelelő eszköz lehet a duális képzés kiszélesítése és szinkronizálása a turisztikai ágazatban megjelenő munkaerő-igényekkel. A tanulók nyári gyakorlatának meghosszabbítása és célszerűbb megtervezése is a munkaerőhiány csökkentését szolgálhatná. Szintén jó eszköz lehetne a pályakezdő fiatalok gyakorlati foglalkoztatását célzó programok támogatása, az inaktív rétegek megszólítása, a GYES-en levők részmunkaidőben való foglalkoztatása és a külföldre szakadt munkaerő hazavonzása egyaránt - tűnt ki az elemzésből.
Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy az INSiGHTS projekt a lassú turizmus fejlesztését célozza, s a hozzá kapcsolódó munkaerő-vonzatok révén kapcsolódik a foglalkoztatási paktumhoz, amelynek a munkája – mint több ízben már beszámoltunk róla – öt munkacsoportban folytatódik, közülük egyik a turizmus.
- Mindegyik munkacsoport - köztük a KKV, a helyi termék és a turisztikai munkacsoport is - stratégiát készít és megfogalmaz két innovatív projekt-tervet, amelyek lehetőség szerint benyújtásra kerülhetnek. Az INSiGHTS is az előbbi célokat, a lassú és az ökoturisztikai fejlesztéseket tűzte ki célul. Még a projekt elején járunk, s megpróbáljuk felderíteni azokat az e kategóriába tartozó attrakciókat, s természetesen akkor működhet mindez hatékonyan, s akkor lehet felkészülni hatékonyan a turizmus ezen ágának elterjesztésére, ha a turizmus szereplői rendszerbe szervezik mindezeket az attrakciókat, hiszen hálózatban, csomagban kell gondolkozni - fogalmazta meg Pácsonyi Imre.
Kérdésünkre, hogy melyek a turisztika legfontosabb irányai ebben a gyönyörű és szemlátomást fejlődő térségben - amelyről évtizedekkel korábban egy politikus úgy vélekedett, hogy „erre a madár is csak háromheti hideg élelemmel jár - Pácsonyi Imre szemléltette a lehetőségek egész tárházát:
- Valóban jelentős vonzerő az érintetlen természeti környezet, valamint a néprajzi és kulturális adottságok, amelyek a falvak jelentős részében még elérhetők. Nem utolsósorban a térségre jellemző gasztronómiai értékek is olyan attrakciókat képezhetnek, amelyekre nagyon erős turisztikai ágazat épülhet. Természetesen a rendezvénynek otthont adó Zalaerdőnek is tradícionálisan vannak olyan adottságai, amelyek a természetközeliség jegyében ide vonzza a turizmust: ilyen például eleve a kisvasút, amely a programkínálatával jól illeszkedik ebbe a tematikába, másrészt az erdőgazdálkodást meg sem lehetne kerülni, amikor a természetközeliségről, bakancsos turizmusról beszélünk.

Kép és szöveg: Farsang Lajos